Samochód pancerny wz. 34

Samochód pancerny wz.34 był jedynym na świecie który zbudowano na podstawie konstrukcji samochodu gąsienicowego. W 1924 roku do Polski przybyły zakupione półgąsienicowe podwozia Citroen-Kegresse, część z nich została przebudowana na pojazdy pancerne. Po zaprojektowaniu nowego podwozia wersję oznaczono wz.28. Produkowano ją w CWS. Jednak po pewnym czasie wyszły na jaw wady podwozia półgąsienicowego. Dlatego w 1933 roku postanowiono stworzyć nową wersję.
Nowy samochód oznaczony wz.34 miał mieć napęd całkowicie kołowy. Biuro Badań Technicznych Broni Pancernych od kwietnia do lipca 1934 wykonywała próby drogowe. Nowy pojazd lepiej spisywał się na drogach, ale słabiej niż wz. 28 w terenie.

Przebudowy wz.28 na wz.34 zostały prowadzone w warsztatach jednostek wojskowych a nie w fabrykach, jak w przypadku większości pojazdów bojowych. Przebudowy trwały do 1938 roku. Liczba maszyn wynosiła 87 ( w pewnych źródłach 80).

Wyróżniamy trzy zasadnicze wersje samochodu wz.34:

- wz.34 - oryginalny silnik Citroën B-14 i tylny most zaadaptowany z ciężarówki FIAT-614.
- wz.34-I - nowy silnik FIAT-108 i tylny most również FIAT-614.
- wz.34-II - nowszy silnik FIAT-108-III i tylny most z ciężarówki Polski FIAT-618, hamulce hydrauliczne i lepsza instalacja elektryczna.

Najwięcej egzemplarzy miała wersja 34-II(60 maszyn). Niektóre z wcześniej skonstruowanych samochodów przebudowano do tej wersji.

Pojazdy różniły się od siebie uzbrojeniem. Około 30 sztuk uzbrojono w działo 37 mm wz.18 Puteaux L/21 z zapasem 100 naboi. Reszta uzbrojona była w ckm 7.92 mm wz.25 wycofywany z uzbrojenia piechoty i zastępowany ckm wz.3
0. Pojazd zabierał 2000 sztuk amunicji do karabinu.

Samochód wz.34 używany był szkolenia załóg w batalionach pancernych. Został przydzielony do:
- 1. batalionu pancernego (Poznań) - 9 sztuk
- 4. batalionu pancernego (Brześć) - 9 sztuk
- 5. batalionu pancernego (Kraków) - 9 sztuk
- 6. batalionu pancernego (Lwów) - 17 sztuk
- 7. batalionu pancernego (Grodno) - 25 sztuk
- 8. batalionu pancernego (Bydgoszcz) - 9 sztuk
- 12. batalionu pancernego (Łuck) - 9 sztuk

W 1939 roku zgodnie z planem mobilizacyjnym samochody rozdzielono do 10 szwadronów samochodów pancernych działających przy dywizjonach pancernych. Dywizjony przydzielono z kolei do brygad pancernych.Każdy szwadron posiadał 7 samochodów wz.34. Dodatkowy samochód posiadał dowódca dywizjonu. Część niezmobilizowanych samochodów trafiła do brygad improwizowanych.

W czasie Kampanii Wrześniowej samochody o przestarzałej konstrukcji i słabym uzbrojeniu i opancerzeniu były mało przydatne w polu. Można było je wykorzystać jedynie do rozpoznania. Uzależnione były od dróg, dlatego nawet najmniejszy bród stanowił dla nich problem. Szwadrony Pancerne poniosły duże straty. Część przejęli Niemcy.

Autor: FifiCz
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz