Patria AMV

Patria AMV

Patria AMV jest fińskim kołowym transporterem opancerzonym z napędem 8x8. Pojazd został stworzony w firmie Patria Vechicles Oy przy współpracy z fińskimi siłami obrony. Wcześniej firma ta zasłynęła z budowy udanych transporterów wojskowych z serii XA (XA-180, XA-185 i XA-200). Od 1984 roku wyprodukowano ich ponad 1200 sztuk w kilku różnych wersjach, dzięki czemu szybko stały się podstawowym wozem bojowym Finlandii. W połowie lat 90. Patria Vechicles Oy otrzymała możliwość opracowania nowego transportera opancerzonego, który odpowiadałby specyfice pola walki XXI wieku.

Ostateczne wymagania, jakie miałby spełniać nowy pojazd oraz jego plany konstrukcyjne powstały w 1999 roku. Przy budowie zdecydowano się na wykorzystanie wielu elementów pochodzących z transporterów XA. Głównym założeniem Patrii było uczynienie z niej jak najbardziej wielozadaniowego transportera opancerzonego, który dodatkowo mógłby występować w wielu wariantach, w zależności od specyficznych wymagań odbiorców. Stąd też narodził się pomysł stworzenia z Patrii AMV (Armoured Modular Vehicle), a więc pojazdu opartego na konstrukcji modułowej, umożliwiającej prostą i szybką wymianę poszczególnych komponentów. Patria miała być dostatecznie szybka, łatwa w transporcie, powinna zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo załodze, a także miała się stać mobilną platformą dla różnego typu uzbrojenia (od karabinów poczynając, na wielkokalibrowych działach kończąc). Przy fazie projektowania zadbano także o jak najmniejszą wykrywalność transportera. Chciano to osiągnąć poprzez redukcję emisji ciepła i hałasu, a także wyprofilowanie kadłuba w celu zmniejszenia odbicia radiolokacyjnego. Oczywiście Patria miała także wykorzystywać szereg nowoczesnych systemów elektronicznych, które zwiększają możliwości bojowe.

Patria AMV 050115,1
Patria z systemem AMOS


W 1999 roku udało się stworzyć wirtualny prototyp Patrii AMV, który był poddawany równie wirtualnym testom komputerowym. W następnym roku zaprezentowano jedynie jej makietę na wystawie w Paryżu, podczas gdy w pełni funkcjonalny (choć nieuzbrojony) egzemplarz pojawił się w listopadzie 2001. Na fazę testów prototypu wpłynęła decyzja o ogłoszeniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej przetargu na dostarczenie wielu egzemplarzy transportera opancerzonego dla Wojska Polskiego. Od tego momentu rozpoczęła się ścisła współpraca pomiędzy fińskimi producentami, a polskimi Wojskowymi Zakładami Mechanicznymi, które są partnerami Patrii. Wiele z testów jedynego prototypu odbywało się więc już w Polsce, podczas gdy w Finlandii tworzono dopiero kolejne prototypy w różnych wersjach.

Serie testów na poligonach potwierdziły skuteczność Patrii AMV. Zbudowana w oparciu o dość rzadko stosowaną konstrukcję ramową, wykorzystującą stalową belkę, okazała się faktycznie łatwo modyfikowalna. Konstrukcja taka umożliwia również szybszą wymianę uszkodzonych części oraz zwiększa odporność na wybuchy min, choć z drugiej strony zwiększa wysokość pojazdu oraz jego ciężar. 6-cylindrowy dieslowski, turbodoładowany silnik Scanii o mocy 360 kW pozwala rozpędzić 22-tonową Patrię na drodze do prędkości powyżej 100 km/h. Z kolei napęd 8x8, przy zastosowaniu niezależnego zawieszenia na wszystkie koła, możliwości regulacji ciśnienia w ogumieniu, a nawet systemowi hydropneumatycznych siłowników regulujących wysokość zawieszenia, zapewnia łatwość przemieszczania się nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych. Patria potrafi także bez problemu forsować wodę do 1,5 metra głębokości lub – za pomocą dwóch śrub i specjalnego kadłuba – płynąć po wodzie z prędkością do 10 km/h. Ochronę zapewnia modularny pancerz warstwowy, który wytrzymuje ostrzał z pocisków przeciwpancernych góra 30 mm (polskie Patrie są odporne jedynie przeciw pociskom góra 14,5 mm – tym sposobem zredukowano wagę, aby ułatwić transport lotniczy). Podstawowa wersja Patrii, poza trzema członkami załogi, jest w stanie przewieźć 8 żołnierzy.

Patria AMV 050116,2
Wnętrze Patrii


W kwestii zastosowanego uzbrojenia oraz wyposażenia dodatkowego w Patrii istnieje duże zróżnicowanie. Wszystko zależy tylko od zapotrzebowania klienta. Wersja „Opancerzony Transporter Piechoty” posiada ciężki karabin maszynowy Patria PML 127 OWS kalibru 12,7 mm, obsługiwany z wnętrza przy użyciu peryskopu i elektryczno-hydraulicznych siłowników. „Bojowy Wóz Piechoty” uzbrojony jest w działko ATK Bushmaster 30 mm oraz karabin 7,62 mm. „Zaawansowany System Moździerzowy AMOS” opiera się na dwulufowym 120 mm moździerzu o w pełni automatycznym systemie celowania i ładowania. Wszystkie są przystosowane do działania w dzień i w nocy oraz podczas trudnych warunków pogodowych. Możliwe jest także wbudowanie wyrzutni rakiet przeciwpancernych (jak w przypadku słowackich egzemplarzy, gdzie zastosowano system rakietowy Rafael Spike). Poza tymi trzema wersjami istnieje jeszcze wiele odmian Patrii: dowodzenia, rozpoznania, rozpoznania chemicznego, inżynieryjne, ambulansu, pomocy technicznej itd. Obecnie powstaje także wersja sześciokołowa, przewidziana do szybkiego rekonesansu.

Obecnie Patria AMV jest stosowana przez Finlandię, Polskę, Słowację, Południową Afrykę i ostatnio Chorwację. Każdy kraj może na własny sposób modyfikować wiele elementów, stąd mogą wystąpić między nimi spore różnice. Największym odbiorcą pojazdu jest Wojsko Polskie (690 sztuk do 2013 roku), przy czym Rosomak – polska nazwa dla Patrii – jest produkowany na licencji przez Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich. Patria AMV jest doskonałym kołowym pojazdem bojowym i jak na razie największą wadą jest fakt, że jej walory nie zostały jeszcze sprawdzone w warunkach bojowych. To jednak wkrótce się zmieni, gdyż Rosomaki biorą właśnie czynny udział w polskiej misji pokojowej w Afganistanie i oby się tam sprawdziły.

Patria AMV 050116,3
Rosomak


Patria AMV 8x8
Masa 22 t
Długość 7,77 m
Szerokość 2,83 m
Wysokość 2,36 m
Prędkość na drodze 100 km/h
Prędkość w wodzie 10 km/h
Zasięg działania 500 km
Uzbrojenie Zależne od wersji


artykuł - Patria AMV



Autor: 2711
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz