LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Panthera - Czołg Idealny

W sierpniu 1943 roku rozpoczęto produkcję kolejnej wersji "Panthery" w wersji A - nie miało to jednak nic wspólnego z pierwszymi prototypami. Czołgi w tej wersji produkowano od września 1943 do marca 1944 roku. Najważniejszą zmianą było zamontowanie kulistego jarzma dla karabinu MG34, ponadto zrezygnowano z otworu do wrzucania łusek jaki był w wersji D. Poprawiono także przepustowość rur wydechowych, oraz usytuowanie kółek jezdnych. Następnym modelem był model G, który wyprodukowano od 09.1944 do 01.1945 w ilości 3740 sztuk W tym właśnie modelu zwiększono nachylenie pancerza do 61 stopni, dodano kierowcy obrotowy peryskop, w miejsce dwóch stałych. Zmodyfikowano także kształt jarzma działa, aby zapobiec klinowaniu się działa. Równocześnie kontynuowano pracę nad licznymi unowocześnieniami, jak przekładnie hydrostatyczne i hydrodynamiczne.

W połowie 1944 roku przystąpiono do budowy wersji G z charakterystyczną tzw. "wąską wieżą" Schmalturn, która miała zmienioną wersję opancerzenia. Znacznie wzmocniono grubość pancerza wieży,: płyta czołowa miała 120 mm, natomiast boki miały 60 mm. Planowano także zmodyfikować ta wieżę aby móc zainstalować, świetne działo 88 mm, warto wspomnieć także o zamianach w zabudowie noktowizora i stereoskopowego dalmierza.

Powstał także projekt czołgu "Panther II", który miał posiadać czołowy pancerz o grubości. 100mm, a boczny 60 mm, w wieży miała być zastosowana armata 88 mm KwK 43, pancerz czołowy wieży miał wynosić 150 mm, jednak do końca wojny czołg "Panther II" nie wyszedł poza stadium prototypu. Zbudowano także 329 czołgów dowodzenia, oraz wersje "Panther" jako czołgi obserwacji artyleryjskiej. Co ciekawe, same wieże czołgów PzKpfw V "Panther" używane były jako stałe elementy fortyfikacji. Na żelbetonowym pomieszczeniu mieszczącym skład amunicji i stanowiska załogi była mocowana wieża "Panthery", pochodząca z wcześniej uszkodzonych pojazdów, wieża taka była obracana mechanicznie.

To tyle jeśli chodzi o- co trzeba przyznać- dość nudne opisy ściśle techniczne. A jak spisywały się "Panthery" w miejscu w którym miały działać, czyli na polu walki?
Panthera   Czolg Idealny 101852,1

PzKpfw V "Panthera"


Trzeba otwarcie przyznać, ze ich debiut nie był imponujący a nawet jeszcze gorzej. PzKpfw V "Panthera" zadebiutowała w lipcu 1943 roku pod Kurskiem, w operacji "Cytadela"- największej bitwy pancernej w dziejach świata. Oprócz tysięcy innych czołgów wzięło w nich udział 204 "Panther" zgrupowanych w SS-Panther Brigade. Użyte "Panthery" całkowicie zawiodły oczekiwania. Z owych 204 czołgów, już na samym początku bitwy, nie oddawszy ani jednego strzału, zepsuło się 50 maszyn, po prostu defekty fabryczne wyeliminowały je z walki. Reszta czołgów również ulegała samym awariom, z tą różnicą, że owe awarie występowały w czasie bitew. Ponadto około 100 czołgów padło ofiarą ognia przeciwpancernego. Tym samym stracono blisko 75% stanu wyjściowego. To był pogrom. Z czasem po poprawieniu defektów, "Panther" budziły postrach zarówno na froncie wschodnim i zachodnim. Stały się idealnym narzędziem wojny, ich szybkość, opancerzenie i dobra armata wielokrotnie przesądzały o zwycięstwie. Na przykład podczas ciężkich walk obronnych na froncie wschodnim w rejonie Winnicy, Schwere Panzer Regiment "Backe" w skład, którego wchodziło 10 "Tygrysów", oraz 20 "Panther" zniszczyło 267 czołgów i dział pancernych sowieckiej 1ApancGw, przy stracie zaledwie, czterech "Panther" i jednego "Tygrysa". Jeszcze lepiej wiodło się "Pantherom" na froncie zachodnim, gdzie zdarzały się przypadki, że alianckie czołgi na sam widok "Panther" poddawały się, ponieważ ich regulaminy wprost zabraniały im bezpośredniej walki na otwartej przestrzeni z "Panterami" i "Tygrysami". Zresztą z testów przeprowadzonych przez aliantów wynikało, że do zniszczenia jednej "Panthery" potrzebowano aż bezpośredniego trafienia z działa 76,5mm czołgu Sherman.

Pojedyncze zwycięstwa Niemców, nie mogły jednak zmienić ogólnie tragicznej sytuacji na frontach, gdzie na zachodzie, tysiące alianckich myśliwców uniemożliwiało poruszanie się za dnia po drogach, a na wschodzie w miejsce jednego zniszczonego sowieckiego T34/85 wchodziło 5 innych.

DANE TECHNICZNE:
Masa bojowa: 44 800kg
Załoga: 5 osób
Wymiary dług/szer/wysok: 9090/3270/2995 mm
Zasięg: droga 250 km, teren 100 km
Prędkość: droga-55, teren-30
Opancerzenie: od 16- 100 mm
Silnik: Maybach HL210P45 700KM
Uzbrojenie: armata 7,5 cmL70 zapas: 79-82 pociski MG34 7,9 mm z zapasem 4800-5100Autor: 5937
<< poprzednia | 1 | 2
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
26.03.2009 | Baker » Dobry czołg niemiecki jak kogos spotka to rostrzas
26.01.2010 | stahuvader » Dlaczego ten czołg jest określony mianem średi? Na
01.04.2010 | prometherion » hmmm, może dlatego jest to czołg średni, że powsta
06.04.2010 | stahuvader » Standardy standardami, ale prównywać jeden czołg z
więcej komentarzy dodaj komentarz