BMP-3

BMP-3

Na ten moment czekałem od dawna. Z dniem dzisiejszym mam niewątpliwą przyjemność przedstawić najwszechstronniej uzbrojony bojowy wóz piechoty na świecie.

Mowa o BMP-3. Pewnie pojawią się głosy, że powinienem zacząć od BMP1 i 2, ale i na to przyjdzie pora. Rosja zdawała sobie sprawę z konieczności modernizacji BMP-2 który przestał wystarczać armii. Prace projektowe zaowocowały wozem z numerkiem 3. Układ konstrukcyjny jest odmienny do stworzonego w poprzednich modelach. Silnik umieszczono z tyłu - działa jako przeciwwaga opancerzenia przedniej części kadłuba. Włazy otwierają się do przodu, co zapewnia osłonę podczas ewakuacji.

Uzbrojenie stanowi 100mm armata 2A70 która jest sprzężona z 30mm armatą 2A72, oraz 7,62 karabinem maszynowym. Karabin umieszczono w osobnym gnieździe w przeciwieństwie do obu armat, które połączone są ze sobą jarzmami. Jakby tego było mało, po obu stronach z przodu umieszczono 2 km-y kierunkowe (7,62). Z armaty można strzelać przeciwpancernymi pociskami kierowanymi 9K117. System ten nazywa się 9K116 Bastion, pocisk jest naprowadzany za pomocą wiązki laserowej. Jednak oświetlając cel, pojazd naraża się na atak (jeżeli cel jest wyposażony w system ostrzegania). Zasięg 4000m i prędkość 375m/s daje czas około 10s na odpowiedź, która może być zgubna dla BMP 3. Moim zdaniem można by zrezygnować z tego sposobu naprowadzania. Zakładając jednak, że cel, nie posiada odpowiednich urządzeń ostrzegających gra wydaje się być warta świeczki. Tym bardziej, że pocisk przebija 660mm jednowarstwowej stalowej płyty, umieszczonej za pancerzem reaktywnym. Uzbrojenie jest stabilizowane w dwóch płaszczyznach. Ogień prowadzony za pomocą SKO, na który składa się min. cyfrowy przelicznik balistyczny i dalmierz laserowy.
BMP 3 110236,1

BMP-3


Szybkostrzelność armaty 100mm - 10strz/min. Natomiast 30mm - 300strz/min. Wadą wozu jest Stosowanie aktywnych środków obserwacji nocnej, mam nadzieję że przyszłe modernizacje tej konstrukcji pozbawią je tego problemu. W omawianym wozie zastosowano czterosuwowy dziesięciocylindrowy silnik UTD 29M o zapłonie samoczynnym osiągającym moc 368kW. Montuje się także hydromechaniczny układ napędowy. Zastosowano też mechanizm różnicowy ze wspomaganiem hydraulicznym. Oczywiście BMP 3 jest pojazdem pływającym. Posiada pędniki wodne. Prędkość pływania wynosi 10 km/h. Omawiana maszyna jest oczywiście wyposażona w układ przeciwpożarowy oraz układ ochrony przed środkami masowego rażenia i termiczną aparaturę dymotwórczą.

Armia Rosji wyposażona jest w około 700 tych pojazdów. Kilkaset egz. zakupiły Zjednoczone Emiraty Arabskie (wyposażono je we francuski termo wizjer). Pozostaje mi tylko mieć nadzieję że i polscy konstruktorzy wykreślą kiedyś na swoich deskach podobne cudo. Co do walorów - tak wszechstronnie uzbrojonego bojowego wozu piechoty nie ma co się co rozpisywać, jego wartość na współczesnym polu walki jest bowiem bezdyskusyjna.

BMP-3Autor: 5931
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz