W Polsce gra się mniej przez wojnę w Ukrainie

Poznaliśmy wyniki kolejnej edycji badań przeprowadzonych przez Polish Gamers Observatory wraz z Krakowskim Parkiem Technologicznym – Polish Gamers Research 2022.

Badacze wzięli pod lupę preferencje i zwyczaje polskich graczy. Badanie zostało przeprowadzone w drugiej połowie marca tego roku za pomocą panelu Ariadna na próbie 1992 osób w wieku od 15 do 65 lat. Odpowiedzi ankietowanych udzielone w internetowym kwestionariuszu dają nam obraz współczesnego polskiego gracza.

Nie da się ukryć, że największe geopolityczne wydarzenie, jakim jest rosyjska inwazja na Ukrainę, wpłynęło również na polskich graczy. Z badań wynika, że wojna w Ukrainie przyczyniła się do spadku graczy wśród internautów. 67% osób, które wzięło udział w ankiecie zadeklarowało, że przynajmniej raz w ciągu miesiąca grało na jednej z podanych w badaniu pięciu platformach (konsolach, PC, urządzeniach mobilnych, grach przeglądarkowych lub zamieszczonych w social mediach). Jest to spadek aż o 9 punktów procentowych od ostatniego badania przeprowadzonego w 2020 roku, kiedy mianem gracza określało się 76% ankietowanych.

Spośród osób grających 13% wskazało wojnę w Ukrainie jako bezpośrednią przyczynę rzadszego oddawania się rozrywce przy grach wideo. Rosyjska inwazja sprawiła, że gracze częściej śledzą wiadomości, są bardziej zestresowani i często po prostu nie mają ochoty na spędzanie czasu w grze. Lub po prostu mają inne rzeczy na głowie.

W dotychczasowej historii badania (które przeprowadzane jest od 2014 roku) jeszcze nigdy nie zauważono tak wyraźnego spadku pod względem liczby aktywnie grających osób.

Proporcja polskich graczy ze względu na płeć to niemal 50-50 (47% – kobiety, 53% – mężczyźni).

Do lamusa odchodzi mit o graczu-nastolatku. Z Polish Gamers Research wynika, że większość graczy to osoby dorosłe o wykształceniu średnim lub wyższym. Niemal 2/3 ankietowanych posiada stałą pracę.

Badacze wyodrębnili dwie grupy wiekowe, które różnią się pod względem preferencji platformowych:
* gracze w przedziale wiekowym 15-44 lata średnio korzystają z dwóch różnych platform; zazwyczaj chętniej wybierają konsole.
* gracze z przedziału 45-65 lat statystycznie wolą gry przeglądarkowe i korzystają z mniejszej liczby platform.

Dodajmy, że Polacy w dalszym ciągu najczęściej konsumują gry za pomocą urządzeń mobilnych.

Głównym powodem do grania, jaki wskazują ankietowani niezależnie od platformy, jest chęć odprężenia i zrelaksowania się (67%). Drugą przesłanką do włączenia komputera/konsoli jest nuda i chęć zabicia czasu.

Rzadziej siadamy do gry w celu podniesienia sobie adrenaliny i grania dla emocji. Spadek zaliczyło również granie dla celów socjalnych – spotykania się z innymi graczami.

Polacy wydają więcej na płatności w grach mobilnych. Jednorazowo na „mobilkach” gracze z kraju nad Wisłą przeznaczają kwoty na średnim poziomie od 50 do 99 zł, a nawet powyżej 100 zł.

Podsumowując: wojna w Ukrainie znacznie wpłynęła na zachowania statystycznego polskiego gracza. Gramy mniej niż w latach ubiegłych i ciężko przewidzieć, jakie będą dalekosiężne skutki wojny, która dzieje się u naszych sąsiadów.

Źródło:
"Qskan" - GRY-OnLine


Klemens
2022-05-16 17:27:18