Victoria 3 nie będzie uciekać od problemów niewolnictwa

Deweloperzy pracujący nad grą Victoria 3 zapewnili, że ich tytuł nie będzie pomijał lub spłycał roli niewolników w rozwoju XIX-wiecznego świata.

Zapowiedziana w maju tego roku Victoria 3 przeniesie nas w lata 1836-1936. Strategia firmy Paradox umożliwi rozgrywkę w latach rozkwitu rewolucji przemysłowej, ale i kolonializmu, który żerował na niewolniczej pracy ludzi z podległych nacji. Jak przyznają deweloperzy, Victoria 3 nie będzie uciekać od problemów niewolnictwa, a wręcz przeciwnie – niewolnicy będą ważnym elementem rozgrywki. Twórcy w swoim wpisie dotyczącym tej kwestii mówią:

Niewolnictwo jest oczywiście przerażającą zbrodnią przeciwko ludzkości i właśnie z tego powodu wiele gier, które posiadają mechanikę związaną z niewolnictwem, albo pomija ją w grze, albo nie przykłada do niej należytej uwagi – główny deweloper Martin Anward.

Victoria 3 ma prezentować odmienne podejście. Niewolnicy będą liczyli się jako pełnoprawni członkowie populacji (dla mechanizmów gry, nie dla kolonizatorów). Jak czytamy dalej w dziennikach deweloperskich:

Poprzez nasz system Pop staramy się reprezentować każdego człowieka na planecie od 1836 roku, więc co byśmy zrobili, gdybyśmy po prostu wypisali wszystkie zniewolone jednostki z historii, lub zredukowali je do abstrakcyjnego zestawu modyfikatorów?

Mechanika niewolnictwa ma jednak sięgać głębiej. Naturalnie niewolnicy wykorzystywani będą jako tania siła robocza, co oznacza, że takie jednostki dostaną najmniej racji żywnościowych. Niewolnikami zastąpimy pracowników dowolnego miejsca, np. na plantacji bawełny. Podobnie jak w prawdziwym życiu, na niewolniczej pracy najwięcej skorzysta wąskie grono najbogatszych. Jednak tacy „pracownicy” nie będą odprowadzać żadnych podatków, co może skutkować nałożeniem innych danin na ludzi wykorzystujących ową tanią siłę roboczą.

Z biegiem lat poglądy na niewolnictwo wśród społeczeństwa będą mogły ulec zmianie. Poszczególne państwa mają różnie odnosić się do zagadnienia niewolnictwa i wdrażać inne prawa je regulujące, co może doprowadzać do konfliktów. Do tego dojdą ruchy abolicjonistyczne, domagające się zniesienia niewolnictwa, co również doprowadzi do starć na tym polu (np. wojna secesyjna).

Źródło:
"Qskan" - GRY-OnLine


Klemens
2021-09-20 11:41:50