Przejęcie Activision przez Microsoft pod lupą w UK, Sony przyklaskuje

Przejęcie Activision Blizzard przez Microsoft zostanie szczegółowo zbadane przez brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków.

Od ogłoszenia, że Microsoft zamierza przejąć Activision Blizzard, minęło już prawie dziewięć miesięcy. W tym czasie liczne instytucje – m.in. amerykańska Federalna Komisja Handlu (FTC) oraz Komisja Europejska – badały stosowność transakcji. Na początku lipca 2022 roku śledztwo w tej sprawie rozpoczął także brytyjski Urząd ds. Konkurencji i Rynków (CMA). Dwa tygodnie temu ów regulator ogłosił, że jego zdaniem tak duża transakcja jest niebezpieczna dla dalszej konkurencyjności w branży i dał gigantowi z Redmond pięć dni na rozwianie swoich wątpliwości.

Jak jednak donosi Financial Times, Microsoft zdecydował się nie dostarczać żadnych dowodów – ponoć dlatego, że nie ma „oczywistego obowiązku” przedstawienia takowych). W konsekwencji jeszcze w tym tygodniu CMA ma rozpocząć rozszerzone śledztwo drugiego stopnia. Na jego potrzeby zostanie powołana niezależna komisja – w jej skład wejdą również przedstawiciele stron trzecich – która wykaże, czy fuzja korporacji rzeczywiście ograniczy konkurencję. Według źródeł FT może to skłonić regulatorów z Unii Europejskiej do wszczęcia analogicznej procedury.

Firma Sony, będąca głównym rywalem Microsoftu na rynku konsol, „z zadowoleniem przyjęła tę informację”, gdyż transakcja, w wyniku której gigant z Redmond przejmie kontrolę nad markami Activision Blizzard – w tym nad serią Call of Duty – może nieść poważne negatywne konsekwencje dla graczy i przyszłości branży całej gier.

Nie od dziś wiemy, że Japończycy mają obawy, iż popularny cykl strzelanek przestanie być wydawany na PlayStation. Nie maleją one, mimo że Microsoft wielokrotnie zapewniał, iż tak się nie stanie (przynajmniej w krótkiej perspektywie), a ponadto niedawno złożył Sony propozycję „znacznie wykraczającą poza typowe umowy w branży gier”, którą jednak firma uznała za „nieadekwatną”.

Odpowiadając na komentarz Sony dotyczący decyzji CMA, przedstawiciel Microsoftu po raz kolejny stwierdził, że „usunięcie Call of Duty z PlayStation byłoby pozbawione biznesowego sensu, gdyż seria zajmuje wiodącą pozycję na rynku konsol”. Generalnie gigant z Redmond wydaje się pewny swego i nad wyraz spokojny – co dobrze odzwierciedlają słowa jednego z jego prawników: „To długi proces […]. Oczywiście im szybciej się on zakończy, tym dla nas lepiej, ale uszanujemy procedurę”.

Źródło:
"hexx0" - GRY-OnLine


Klemens
2022-09-15 20:57:14