Prezes Square Enix zafascynowany NFT pomimo oporów graczy

Pomimo głośnych sprzeciwów graczy, idea wirtualnych przedmiotów w formie niezbywalnych tokenów (ang. non-fungible token), czyli tzw. NFT, zawładnęła wyobraźnią szefów wielu firm z branży.

Najnowszym tego przykładem stał się noworoczny otwarty list prezesa Square Enix.

Yosuke Matsuda wyraża w nim podekscytowanie zmianami technologicznymi, w tym przede wszystkim NFT. Nie zdradza żadnych konkretnych planów swojej firmy, ale stwierdza, że Square Enix uważnie przygląda się tym rozwiązaniom i rozważa potencjał wypuszczenia własnych tokenów.

Co ciekawe, Matsuda w liście przyznaje, że osoby „grające dla rozrywki” są przeciwne tej technologii oraz że tego typu użytkownicy stanowią większość obecnej klienteli firmy. Mimo to nadal pozostaje entuzjastycznie nastawiony do NFT.

Szef Square Enix uważa, że ta technologia może zachęcić graczy do pozytywnej aktywności lepiej niż, jak to określa, „zawodne motywacje, takie jak dobra wola i chęć bezinteresownego pomagania innym członkom społeczności”. Prezes nie powiedział tego wprost, ale najpewniej chodzi mu raczej o zmonetyzowanie takich zachowań.

NFT są kontrowersyjne i ich wprowadzanie spotyka się najczęściej z bardzo negatywną reakcją graczy. Czasem, jak w przypadku gry S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chernobyl, powoduje to wycofanie się deweloperów z tych pomysłów. W innych razach firmy dalej brną w tokeny. Tak stało się w Tom Clancy’s Ghost Recon: Breakpoint, gdzie dodano platformę Quartz. Wydawca Ubisoft raczej nie może być jednak zadowolony ze swojej decyzji. W ciągu pierwszych dwóch tygodni sprzedano bowiem tylko 15 tokenów o łącznej wartości raptem 400 dolarów.

Rozwój NFT w grach może zresztą zakończyć się dosyć szybko za sprawą interwencji państw i dystrybutorów. Władze Korei Południowej zażądały już od firm Apple i Google usunięcia z App Store oraz Google Play gier z NFT. Nie wymagało to nawet żadnej nowej ustawy. W tym kraju zakazane są gry, w których można otrzymać nagrody warte więcej niż 10 tysięcy wonów (ok. 8,5 dolara). Również serwis Steam zakazał publikacji gier wykorzystujących blockchainy, które umożliwiają wymianę kryptowalut lub NFT.

Źródło:
"Adrian Werner" - GRY-OnLine


Klemens
2022-01-02 16:10:22