LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Aero2, czyli bezprzewodowy Internet dostępny za darmo

Mało kto o tym wie - szczególnie sam dostawca nie jest zainteresowany reklamowaniem tego faktu - acz od pewnego czasu w Polsce w pełni legalnie można uzyskać bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, bez jakichkolwiek kruczków prawnych.

Aero2, spółka wchodząca w skład imperium Zygmunta Solorza-Żaka, dwa miesiące temu uruchomił usługę darmowego dostępu do Sieci.

Operator zaczął oficjalnie wypełniać jedno z kluczowych zobowiązań określonych w przetargu na częstotliwość radiową 2,6 GHz. Udostępnienie takiej usługi było jednym z wymogów określonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dla zwycięzcy konkursu na częstotliwość 2,6 GHz, przeznaczoną dla świadczenia usług szerokopasmowych w technologii LTE.

Usługa bezpłatnego dostępu do Internetu zapewni tylko podstawowy wymiar korzystania z sieci: przez pierwszy rok maksymalna prędkość łącza to 256 kb/s, a następnie wzrośnie ona do 512 kb/s na mniej więcej kolejne dwa lata, gdyż zgodnie z decyzją okres bezpłatnego dostępu do Sieci ma wynieść trzy lata od momentu osiągnięcia przez firmę określonego poziomu pokrycia. Następnie usługa bezpłatnego dostępu wygaśnie. Co oczywiste, usługa dostępna jest na terenach objętych zasięgiem sieci Aero2, acz ten jest dość znaczny, ze szczegółową mapką zasięgu planowanego na koniec grudnia bieżącego roku możecie zapoznać się tutaj.

Co istotne, od wczoraj, tj. 1 września, w wyniku postępowania wyjaśniającego wszczętego przez Annę Streżyńską, prezes Urzędu Telekomunikacji Elektronicznej, zmianie uległ regulamin udostępniania usługi, na znacznie korzystniejszy niż dotychczas. Od czwartku należy bowiem liczyć się z koniecznością uiszczenia kaucji w wysokości 20 zł oraz ewentualnie dodatkowo 7 zł za przesyłkę (wcześniej kaucja wynosiła 55 zł, samą zaś kartę SIM można było odebrać wyłącznie osobiście w siedzibie operatora w Warszawie). Nadto mają się pojawić dodatkowe punkty odbioru osobistego w największych polskich miastach, acz obecnie ich lista jest pusta.

Korzystanie z usługi wymaga posiadania stosownego modemu, w który można swobodnie zaopatrzyć się we własnym zakresie, przy czym spółka Aero została zobowiązana do systematycznego zwiększania ich liczby współpracujących z daną kartą SIM.

Ważny jest refleks, gdyż zgodnie z treścią przedmiotowej decyzji co najmniej 20% pojemności Sieci musi być przeznaczone na bezpłatny transfer, acz trudno się spodziewać, by spółka zdecydowała się na jakiekolwiek odstępstwo od tego limitu.

Poniżej zamieszczam instrukcję postępowania dla osób zainteresowanych otrzymaniem karty SIM drogą korespondencyjną.

1) wypełnij zamówienie na Bezpłatny Dostępu do Internetu wpisując wszystkie wymagane informacje zgodne ze stanem faktycznym (jedynie kompletnie wypełniony i zawierający prawdziwe dane formularz będzie podstawą udostępnienia Bezpłatnego Dostępu do Internetu) - link do aktualnego od 01.09.2011 wniosku: http://www.aero2.pl/Common/Pdfs/Zamowienie_BDI_Aero2_01092011.pdf
2) wpłać na konto o numerze: 24 1680 1248 0000 3000 1872 7122 - Depozyt w wysokości 20 zł (kwota obowiązuje od 01 września 2011 r.) - w tytule przelewu podaj poniższą informację Depozyt za kartę SIM BDI (numer PESEL dla obywateli RP lub numer paszportu dla obywateli innych państw)
3) wpłać na konto o numerze: 74 1680 1248 0000 3000 2077 9227 - opłatę za wysyłkę w wysokości 7 zł (kwota obowiązuje od 01 września 2011 r.) - w tytule przelewu podaj poniższą informację Opłata za wysyłkę karty SIM BDI (numer PESEL dla obywateli RP lub numer paszportu dla obywateli innych państw)
4) wyślij oryginał wypełnionego zamówienia wraz z kopią dowodu tożsamości i kopią wniesienia ww. opłat na adres: Aero2 00-660 Warszawa ul. Lwowska 19 z dopiskiem "Bezpłatny Dostęp do Internetu)
5) czekaj na e-mail z Biura Obsługi Klienta informujący o otrzymaniu kompletu dokumentów i wysyłce karty SIM.


Klemens
2011-09-02 18:36:51