LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Peter Hopkirk - Wielka Gra

Pamiętacie może Stanisławę Ryster? Jeśli tak, to zapewne określenie „Wielka Gra” wywołuje u Was jednoznaczne skojarzenia z pewnym bardzo wymagającym teleturniejem. Jeśli nie, pozostaje jedynie historia rywalizacja między imperium carów a imperium brytyjskim na obszarze Azji, wśród Polaków niewątpliwie bardzo mało znana. Tym bardziej dobrym pomysłem może się więc wydawać sięgnięcie po książkę Petera Hopkirka.
Już na wstępie należy mieć na względzie pochodzenie autora, który niektóre fakty przyjmuje za znane czytelnikowi w sposób oczywisty, a przez to niewymagających żadnych wstępów bądź omówieni – chociażby takich jak usadowienie się przez Brytyjczyków na indyjskim subkontynencie czy wyjaśnienie kim byli sipaje bądź jaka jest różnica między sikhami i Gurkhami. Śmiem jednak twierdzić, że przedmiotowa publikacja z samej swej natury będzie interesująca tylko dla tych polskich czytelników, których zainteresowanie Nauczycielką Życia jest już wieloletnie, a przez to ich wiedza już dawno uległa wzbogaceniu o dane informacje.Peter Hopkirk opowiada losy rywalizacji rosyjsko-brytyjski
ej nade wszystko przez perspektywę losów jednostek – różnorakich awanturników, wojskowych pograniczników czy zwykłych podróżników, o ile w ogóle można by było przyjąć zasadność tego określenia w odniesieniu do osób przemierzających dany zakątek świata.

Z pewnością dużą wartością danej książki jest fakt, iż autor nie przyjmuje klasycznie anglocentrycznej perspektywy, na swój sposób czyniąc zadość chronologii przekłada opisy działań reprezentantów obu zaangażowanych monarchii, wystrzegając się jednoznacznej czarno-białej narracji, jakkolwiek rzecz jasna tu czy ówdzie daje on znać o swej sympatii bądź antypatii.

„Wielka Gra” to książka ciekawie napisana i bardzo starannie wydana, ciesząca oko wyglądem i treścią. Nie jest to pozycja wolna od wad bądź generalizacji, nie wypełnia ona wszystkich białych plam w wiedzy czytelnika, lecz stanowiąc owoc autentycznej pasji jednocześnie rozpościera przed jego oczami zupełnie nowy egzotyczny świat.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz