Monica Garcia Massague - Historia burdeli. Dzieje domów rozkoszy od starożytności do czasów współczesnych

![]() |
Książka Monici Garcia Massague dobitnie pokazuje, że historia burdeli, długa jak świat, jest ciekawa i wyboista. Można szerzej spojrzeć na to - jak przez horyzont wieków i kolejnych epok - zmieniał się kodeks wartości etycznych i zachowania społeczne. Dzisiejszą kurtyzanę
Dużą zaletą „Historii burdeli” Monici Garcia Massague jest obiektywizm. Autorka (bądź co bądź kobieta) nie stara się nikogo oceniać, nie wysnuwa swoich tez i własnego światopoglądu. Książka jest pozbawiona więc moralnych osądów na korzyść historycznych, w interesujący sposób zebranych faktów. Co ciekawe, nie zabrakło tematów współczesnych jak przemysł, marketing erotyczny i…dmuchane lalki oraz bardziej delikatnych – chociażby przymusowa prostytucja w Auschwitz.
Język pisany książki jest prosty, gładki a więc przeznaczony dla szerokiej grupy czytelników. „Historia burdeli” ma więc ma niewiele wspólnego z często niezbyt interesującymi (niezależnie od tematu) podręcznikami akademickimi.
Technicznie również nie można jej niczego poważnego zarzucić. O ile sama oprawa jest miękka a okładka niewiele zdradza z tematyki, wnętrze książki nie powinno zawieść. Oczywiście to nie jest książka pornograficzna i trudno spodziewać się perwersyjnych fotografii, jednak zawarto w niej wiele dzieł sztuki, rycin, plakatów, zdjęć i rysunków pań „lekkich obyczajów” czy akcesoriów. Wszystko w dopuszczalnej, lekkiej formie, mimo to, rzecz jasna, książkę lepiej trzymać z dala od dzieci.
Podsumowując „Historię burdeli. Dzieje domów rozkoszy od starożytności do czasów współczesnych” Monici Garcia Massague to intrygująca pozycja. Książka przedstawia wiele nieznanych faktów historycznych, podchodzi do tematu rzeczowo i pozwala spojrzeć na „najstarszy zawód świata” z nieco innej strony.
Autor: spiderlo