Marek Kuryłowicz - Prawa antyczne - wykłady z historii najstarszych praw świata

Prawo, jako swoista dziedzina życia i zarazem zbiór nauk nie jest czymś, co pojawiło się nagle i bez przyczyny. Kształtowanie się szeroko pojętego kontynentalnego systemu prawnego jest efektem wieków, czy nawet tysiącleci prac naukowych. Śledzenie współczesnych kultur prawnych nie jest możliwe bez spoglądania za siebie. Im bardziej wstecz się cofamy, tym widać coraz więcej rozbieżności. Niektóre dawne systemy prawne wywołały bezpośredni wpływ na przyszłe instytucje, inne jedynie działały nań pośrednio. Część z nich przenikała się wzajemnie. Kilka z nich, za sprawą podbojów, czy to militarnych, czy to kulturowych rozprzestrzeniało się na większych terytoriach. Historia prawa potrafi być zagadnieniem bardzo interesującym, niestety, jako przedmiot na studiach prawniczych potrafi niekiedy zniechęcić do jej dalszego zgłębiania. Co więc zrobić by wiedzę z jej zakresu poszerzyć, albo wręcz rozpocząć jej zgłębianie?
Z książką Prawa Antyczne - wykłady z historii najstarszych praw świata po raz pierwszy zetknąłem się podczas przygotowań do pewnego egzaminu. O ile jej lektura niekoniecznie przydała się na zaliczeniu, to zdecydowanie poszerzyła moje horyzonty. Jej autor, profesor Kuryłowicz jest jednym z najbardziej znanych prawników–romanistów w Polsce. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również inne antyczne systemy prawa, które przybliżył czytelnikowi w Prawach Antycznych. Opis jej zacznę od tego, od czego recenzji zaczynać się nie powinno, czyli oceniania książki po okładce. A ta jest wykonana estetycznie i na pewno nie będzie szpecić domowej biblioteczki. Twarda oprawa z barwną ilustracją raczej przywodzi na myśl dzieło popularnonaukowe, niźli podręcznik akademicki. Przejdźmy jednak do treści.



Po merytorycznym rozdziale wprowadzającym do wykładu (gdyż w zasadzie książka ta stanowi zbiór wykładów), odwiedzamy kolejno starożytny Egipt, Mezopotamię, Izrael, antyczną Grecję i starożytny Rzym. Daje nam to w zasadzie wybór najistotniejszych kultur prawnych czasów antycznych. Są to systemy bardzo różnorodne, jednakże opisywane są przez profesora metodycznie, co ułatwia ich p
orównanie. Każdy następny rozdział przypomina pod względem konstrukcji poprzedni. Co do zasady po rysie historycznym opisywany jest system sądowniczy i prawodawczy. Następnie autor zajmuje się najistotniejszymi aktami prawnymi i kodyfikacjami dla danego systemu, czy też jego cechami szczególnymi. Później niekiedy następują porównania konkretne, jak na przykład zestawienie niektórych przepisów kodeksu Hammurabiego ze Starym Testamentem czy porównywanie wybranych norm prawa mezopotamskiego w kolejnych zbiorach praw.

Publikację tą jako student uważam, za dzieło wartościowe. Mimo iż książka składa się z wykładów stworzonych przez doświadczonego i cenionego naukowca napisana jest językiem bardzo przystępnym. Z jednej strony nie jest to oczywiście pozycja kompletna, gdyż na ponad 200 stronach ciężko zmieścić chociażby kompletny wykład z rzymskiego prawa prywatnego. Z drugiej strony książka jest raczej dziełem prawnoporównawczym, które może być z powodzeniem wykorzystane jako publikacja popularnonaukowa. Jej celem jest raczej poszerzenie horyzontów czytelnika, ewentualnie jako przyczynek do dalszych, własnych badań. Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu - od miłośnika historii antycznej, poprzez pracowników naukowych, skończywszy na studentach i prawnikach praktykach, zwłaszcza w dobie regularnego ucinania godzin z przedmiotów historyczno-prawnych. Ot tak, ku zaspokojeniu ciekawości, zwłaszcza, że książkę czyta się bardzo szybko.

Autor: Mateusz Cholewiak

Autor: Dziadó
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz