Maciej Kuczyński - Gorące lata Zimnej Wojny 1945-1965

W polskiej historiografii czas wojen kończy się w momencie kapitulacji III Rzeszy, tak naprawdę mało kto wie, co się zdarzyło następnie 2 września 1945. Tymczasem działania wojenne nie odeszły do lamusa, nie stały się domeną plemiennych waśni gdzieś daleko w Afryce czy na innych Bałkanach, tyle że są one właściwe dla innych. Maciej Kuczyński postanowił zaś swoje – i czytelnika – zainteresowanie skupić na wojnach toczonych po kapitulacji Japonii przez państwo, które właściwie od starć zbrojnych nie ma jak uciec, a mianowicie Stany Zjednoczone Ameryki.
Już na wstępie należy zauważyć, że definicja działań wojennych przyjęta przez autora jest bardzo szeroka, „Gorące lata Zimnej Wojny” otwiera bowiem opis blokady Berlina Wschodniego – i przełamywania jej. Wbrew pozorom jednak pogląd ten ma sens, biorąc pod uwagę, że działania te były związane z ofiarami śmiertelnymi liczącymi ponad sto osób.



Naturalnie oś opowieści skupia się wokół konfliktu koreańskiego, będącego wszak drugą największą spośród jakże licznych wojen toczonych przez Amerykanów w drugiej połowie XX wieku. Autor, jak przystało na rzetelnego historyka, przedstawia najpierw tło polityczne
, ideologiczne i kulturowe konfliktu, później jednak skupia się na niemal czystej batalistyce, a żołnierze stanowią dlań zasadniczo liczby, którymi się operuje.

Książka nie jest też wolna od ideologicznych wtrętów, autorowi bliska jest jedna wizja prezentowanych zdarzeń, tak iż nawet nie dezawuuje, co bagatelizuje odmienne interpretacje. Czytelnik czasami musi się zastanawiać, czy ma jeszcze do czynienia z faktograficzną prezentacją historii, czy też z jej określoną wykładnią.

„Gorące lata Zimnej Wojny 1945-1965” stanowią zajmującą literaturę, o dobrze wyważonych proporcjach. Jakkolwiek pasja autora niejednokrotnie wpływa na sposób postrzegania prezentowanych zdarzeń, książce nie można zarzucić zbyt daleko posuniętego subiektywizmu. Warto więc się dowiedzieć o losach „szeregowców Ryanów” w innych regionach świata, gdy w Polsce panowały smutne czasy rządów Bieruta i Gomułki.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz