Bryan Perrett - Rycerze Czarnego Krzyża

Historia działania wojsk pancernych w czasie II Wojny Światowej, jest tematem niezwykle ciekawym i bardzo rozległym. Moim zdaniem, jednym z najciekawszych wątków tej opowieści jest historia niemieckiej Panzerwaffe. Począwszy od pierwszych tajnych (bo Traktat Wersalski zakazywał posiadania przez Niemcy sił pancernych) eksperymentów, poprzez szybkie postępy, dopracowanie doktryny wojny błyskawicznej, skończywszy na walkach obronnych i stopniowemu wycofywaniu się ku terytorium Rzeszy. Panzerwaffe miało bardzo istotną rolę w każdej stadium Drugiej Wojny Światowej. Przy okazji dysponowała bardzo zróżnicowanym i interesującym wyposażeniem, co czyni z niej tym wdzięczniejszy materiał do badań.
„Rycerze Czarnego Krzyża” to to pozycja dość złożona. Co do zasady nie skupia się na najdrobniejszych detalach każdego niemieckiego pojazdu. Jest to raczej szybka, acz merytoryczna analiza przebiegu Drugiej Wojny Światowej, pod kątem użycia przez Rzeszę broni pancernej. Mamy tutaj przedstawioną pełną, acz miejscami powierzchownie (książka ma trochę mniej niż 300 stron, nie licząc suplementu), historię Panzerwaffe – od pierwszych tajnych eksperymentów i doktryn użycia broni pancernej, poprzez rozwój jednostek, działania Legionu Condor, Anszlusy, i wreszcie walki na wszystkich frontach, ułożone chronologicznie. W ten typowy opis drugowojenny autor nader zręcznie wplata informacje o poszczególnych pojazdach. Kolejne rozdziały uzupełniają mapy obrazujące sytuację w danym rejonie. Książkę przeplata też kilkanaście ciekawych fotografii.



Co ważne – opowiadając o poszczególnych starciach Perrett płynnie przechodzi pomiędzy skalą taktyczną, a strategiczną, co nie jest częste u pisarzy. Jest za to czymś normalnym u wojskowych – autor książki przez ok 23 lata był oficerem Royal Ar
moured Corps, co doskonale uzupełnia się z jego zacięciem historycznym, czyniąc bardzo dobrą mieszankę. „Rycerze Czarnego Krzyża” są de facto pozycją niemłodą, gdyż jedno z pierwszych wydań książki na zachodzie nastąpiło w okoliach 1986 roku. Na jej wydanie zdecydował się Dom Wydawniczy Rebis. Po właściwej części merytorycznej przychodzi czas na wisienkę na skraju tortu w postaci suplementu, a konkretniej 4 dodatków. Pierwszy z nich to artykuł o ogólnych zasadach projektowania czołgów niemieckich. Drugi to bardzo krótkie opisy poszczególnych niemieckich formacji pancernych. Trzecim dodatkiem jest krótki leksykon opisujący skład etatowy niemieckich pancernych formacji wojskowych. Przeciwstawia mu się ostatni z załączników, zajmujący się budową alianckich formacji pancernych. Jest to raptem 21 dodatkowych stron, ale stanowią miłe uzupełnienie treści dzieła.

Reasumując – „Rycerze Czarnego Krzyża„ to bardzo dobry przewodnik po działaniach niemieckich formacji opancerzony na różnych frontach II Wojny Światowej, jak i przed nią. Jest to kompleksowe, choć miejscami, z racji rozmiaru nieco ograniczone studium historii powstania, walk i upadku jednej z najbardziej wyjątkowych formacji pancernych XX wieku. Polecam z czystym sumieniem zarówno jako wstęp do poznawania Panzerwaffe, jak i celem uzupełnienia wiedzy.

Autor: Mateusz Cholewiak

Autor: Matis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz