Dune: Spice Wars

Dune: Spice Wars
Sztab VVeteranów
Tytuł: Dune: Spice Wars
Producent: Shiro Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Twórcy Dune: Spice Wars o grze: to RTS z elementami 4X, a nie odwrotnie

Shiro Games ujawniło garść informacji na temat gry Dune: Spice Wars.
Przede wszystkim doprecyzowano, czym tak naprawdę będzie Dune: Spice Wars. Wiedzieliśmy, że strategią osadzoną w uniwersum stworzonym przez Franka Herberta, która ma łączyć elementy podgatunków RTS i 4X. Wydawało się, iż to ten drugi powinien dominować, jednak okazuje się, że ma być odwrotnie.

Rozgrywkę przyjdzie nam prowadzić w czasie rzeczywistym, lecz tempo będzie znacznie wolniejsze niż w typowym „erteesie” – da się również pauzować i przyspieszać upływ czasu. Elementów definiujących strategie 4X – takich jak: eksploracja, kontrola terytorium, rozwój gospodarczy, zarządzanie zasobami, walka, handel, polityka czy szpiegostwo – nie zabraknie, lecz u podstaw Dune: Spice Wars ma być grą RTS.

Nie oznacza to jednak, że dostaniemy swego rodzaju zrzynkę z Northgarda. Deweloperzy zapewniają, iż żadne elementy tej produkcji z 2018 roku nie trafią do Dune: Spice Wars. Cała zawartość ma być opracowywana od nowa, a sama gra mieć nieporównywalnie większą skalę – nawet do 2–3 razy.

Skąd zatem kreskówkowa stylistyka? Twórcy przekonują, iż pozwoli im ona – poprzez barwy i kształty – urozmaicić to, na co będą patrzeć gracze, tak aby nie były to tylko nudne skała i piasek. Ponadto w pracach nad środowiskiem gry miał brać udział geolog specjalizujący się w terenach pustynnych. Jego pomoc miała zaowocować wieloma elementami krajobrazu charakterystycznymi dla tak surowego klimatu.

Wydaje się jednak niemożliwe, aby deweloperzy choć w niewielkim stopniu nie sugerowali się Northgardem – tak jak w pewnym stopniu inspirowali się innymi egranizacjami Diuny (szczególnie Dune 2000 i Dune II: Battle for Arrakis). Najlepiej zobrazują Wam to wszystko przykłady: rozbudowa bazy w Dune: Spice Wars zostanie oparta na interfejsie (to jest: nie będziemy ręcznie stawiać budynków), mapy będą generowane proceduralnie (zdecydujemy m.in. o ich rozmiarze, sile wiatru czy aktywności czerwi), a głębokie pustynie okażą się równie nieprzemierzalne co pola oceanu w innych strategiach 4X (przynajmniej dopóki nie opracujemy odpowiedniej technologii).

Fanów książkowej Diuny z pewnością ucieszy wieść, że studio Shiro Games zamierza bazować przede wszystkim na dziełach Franka Herberta (dlatego też widoczny na poniższym scr
eenie książę Leto został przedstawiony na zielonym, a nie niebieskim tle). Co za tym idzie, znany choćby z Dune II: Battle for Arrakis ród Ordosów nie będzie grywalną frakcją – przynajmniej na początku.

Deweloperzy nie wykluczają, że trafi on do produkcji na pewnym etapie jej rozwoju. Ich podstawowym celem ma być jednak stworzenie czterech frakcji – zapowiedzianych już rodów Atrydów i Harkonnenów, a także dwóch, których jeszcze nie poznaliśmy. Taki zestaw dostaniemy na start wczesnego dostępu. Plany dalszego rozwoju gry przewidują dodanie piątego ugrupowania, a być może także kolejnych.

Jeśli zastanawiacie się, czemu Dune: Spice Wars zadebiutuje we wczesnym dostępie na Steamie, a nie „normalnie”, to odpowiedź jest prosta – zespół Shiro Games ma dobre doświadczenia z takim modelem dystrybucji. Deweloperzy wierzą, że pozwala im on lepiej zbalansować grę, dostosować ją do oczekiwań odbiorców i – na podstawie ich uwag – na bieżąco korygować harmonogram produkcji.

Dlatego też nie wiemy, ile czasu Dune: Spice Wars spędzi w Early Accessie. Za pewne można uznać jedynie to, że wczesna wersja gry zostanie udostępniona w 2022 roku i będzie zawierała wyłącznie tryb dla jednego gracza. Przy czym nie będzie to kampania – ta, podobnie jak multiplayer, ma zostać dodana w kolejnych miesiącach, lecz przed właściwą premierą.

Ile będzie kosztować Dune: Spice Wars? Tego również na razie nie wiemy. Shiro Games wciąż dodaje do gry nową zawartość i to na jej podstawie określi ostateczną cenę. Co jednak bardziej znamienne – deweloperzy nie przewidują żadnych DLC. Nie oznacza to, oczywiście, że takowych nie będzie. W ten sposób – wzorem Northgarda – mogą zostać dodane choćby opcjonalne frakcje (takie jak wspomniany wcześniej ród Ordosów). Wszystko będzie jednak zależało od nastawienia odbiorców. Dotyczy to również obsługi modów.

Tak jak w przypadku dwóch poprzednich produkcji francuskiego studia, możemy liczyć na polską wersję językową. Raczej kinową (napisy), ale dobre i to. Co więcej, będzie ona dostępna już w Early Accessie.

Źródło:
"hexx0" - GRY-OnLine

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję