Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: 116
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent
Wykład Techlandu - Gry Komputerowe, Zarządzanie Produkcją Oraz Nowoczesne Techniki Multimedialne

Wykład Techlandu - "Gry komputerowe, zarządzanie produkcją oraz nowoczesne techniki multimedialne"

Zaczęło się normalnie, ot zaproszono wszystkich na 17.30, jednak "load" okazał się dość długi. Pewnie dlatego, że wszyscy chcieli wejść już o 17.00 ;) i tak też kiśli w przejściu w oczekiwaniu na otwarcie czeluści (sam poślizg organizatorów to nieznaczne 15 minut). Na szczęście co pewien czas, pomiędzy oczekującymi przemykały przedstawicielki płci pięknej z Techlandu, zwracając na siebie wszystkie spojrzenia rządnego wrażeń "tłumu" :), który po tego rodzaju atrakcjach nabrał apetytu na kolejne smakołyki jakie mieli zafundować organizatorzy ;). No, ale nie był to przecież pokaz mody, tylko spotkanie czysto Informatyczne, o gry komputerowych oraz rynku IT. Wykład Techlandu   Gry komputerowe zarządzanie produkcją oraz nowoczesne techniki multimedialne 3

Cały wykład trwał około 2,5 godziny i co dziwne nie był nudny (przysnąłem góra dwa razy ;)), występujący publicznie pracownicy firmy opowiadali o swojej pracy i jej wynikach, w tak interesujący sposób, że zasnąć po prostu się nie dało ;). No, ale żarty na bok (choć cały wykład i w żarty obfitował, pewnie nie zamierzone, ale tym bardziej godne uśmiechu :)), panowie występujący przed zgromadzonymi podeszli do zadania bardzo poważnie i zaprezentowali temat w dostępny i widać rzetelnie przygotowany wcześniej sposób. Ale o czym to oni mówili (?), ... sami pewnie nie wiedzą ;); zaraz, zaraz,.... miało być bez głupich żartów..., wróćmy wiec do tematu. Otóż głównym zamierzeniem koreferaty było uświadomienie zgromadzonym tego, jak trudno jest stworzyć dobrą grę komputerową, która jak się okazuje jest bardzo wymagającym i do końca nieokiełznanym tworem. Wszystkie twierdzenia, oświadczenia, tezy, protezy i inne takie tam pierdoły ;) było bardzo ładnie dokumentowane i obrazowane schematami, rysunkami, a nawet multimedialnymi pokazami. Po teoretycznym wstępie (trudnym dla nie obeznanych w temacie), który wyłożona w bardzo przystępny i zrozumiały dla (mniejszej ;)) większości sposób przyszedł czas na omówienie silnika Chrome Engine. Towarzyszył temu pokaz zapowiadanej (na mniej więcej wrzesień) gry samochodowej Xpand Rally, której wczesna (ale dopracowana) wersja posłużyła jako przykład do dalszego wykładu. "Renderer współczesnej gry 3D" - tak właśnie jakoś brzmiał ;) temat zagadnień, dotyczący wspaniałej grafiki, jaką można było ujrzeć w czasie pokazu. Pracownicy Techlandu (programiści, graficy itd.) skromnie chwalili się swoimi pomysłami i osiągnięciami w dziedzinie technik multimedialnych, robiąc na słuchacza spore wrażenie. Cóż, ja tutaj jednak tak gadu-gadu, a ani jednego szczegółu nie podałem, wciąż tylko o "dupach" nawijam ;). Przejdźmy więc do spraw technicznych.

INŻYNIERIA OPROGRAMOWANIA A PRODUKCJA GIER KOMPUTEROWYCH - na scenę wszedł Paweł Zawodny, który opowiedział wszystkim zgromadzonym (ponad 200 osób) o poszczególnych etapach tworzenia gry komputerowej (fazy testów, organizacja pracy, podział obowiązków, komunikacja w zespole itp.), czym wprowadził wszystkich w podstawowe tajniki programistyczne i pozwolił spojrzeć z innej strony na proces powstawania programów multimedialnych. Zachęceni dobrym występem słuchacze z aprobatą rozpoczęli uczestnictwo w kolejnym wykładzie, tym razem Grzegorza Świstowskiego (główny programista projektów Chrome i Xpand Rally) na temat SILNIKA GRY KOMPUTEROWEJ. Grzegorza (sorry Grzesiu, wiem, że nie przeszliśmy na Ty :)) w bardzo przystępny sposób opowiedział o organizacji danych i narzędziach edycyjnych, oraz zależnościach "akcja-reakcja" w świecie gry. Przy okazji odbyła się także pierwsza polska, publiczna prezentacja Xpand Rally. Warto więc wspomnieć co nieco o tej produkcji. Owa gra mimo, że działa na tym samym silniku co Chrome, będzie dużo ładniejsza i mniej wymagająca (jeżeli chodzi o obciążenie komputera), dzięki sprytnym zabiegom pracowników Techlandu i najnowszym technologiom jakie wdrażają w świat programu. Ciekawostką jest fakt, iż część kodu będzie napisana w języku JAVA, który kosztem jego wydajności, będzie łatwym środowiskiem do modyfikowania nawet dla średnio-zaawansowanych amatorów programowania. Godne pochwały jest także to, że silnik Techalandu mimo swojej niezaprzeczalnie świetnej jakości, będzie dostępny (jego kod źródłowy) do ogólnego użytku.

RENDERER WSPÓŁCZESNEJ GRY 3D to kolejny temat jakim zajął się Grzegorz Świstowski. Poruszane tutaj sprawy były jednak skierowane do tej części słuchaczy, którzy zaczynają zabawę z programowaniem gier lub tworzeniem do nich grafiki. Dziwnym zrządzeniem losu, dobrze bawili się jednak wszyscy :).

MATERIAŁY JAKO DOMINUJĄCA TECHNIKA OSIĄGANIA JAKOŚCI WIZUALNEJ - tym razem na podium stanął grafik, projektant materiałów i twórca poziomów w grach Techlandu - Maciek Jamrozik, który postanowił zapoznać zgromadzonych z historią grafiki komputerowej i takimi pojęciami jak pixel i vertex shadery. Najważniejsze jednak było to, iż trudne sformułowania i techniki jakie były omawiane, zostały przedstawione na przykładach prezentacji Xpand Rally.

Podsumujmy:
Było ciekawie, miło (ciepło, duszno ;)) i profesjonalnie, Techland pokazał, iż jest na tyle zorganizowaną firmę, mającą na tyle duży potencjał, iż jego produkty (własnej produkcji, nie tylko te biernie wydawane) jeszcze nie raz podbiją serca graczy nie tylko w Polsce, ale i za granicami naszego bitowym miodem płynącego kraju. Na koniec życzę sobie, jak i Wam więcej takich konferencji jaką zorganizował Techland oraz Stowarzyszenie Studenckie P.A.W.A.M., Portal Społeczności Studenckiej Szef.Net, dnia 15 czerwca 2004 we Wrocławiu w sali wykładowej HS wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego na Placu Grunwaldzkim.

" I ja tam byłem, miód i ..." no właśnie, bym zapomniał wspomnieć, że nie było alkoholu (!), ani żadnej imprezy po wykładzie, co w znaczącym stopniu wpłynęło na moje opinie na temat spotkania, które powyżej zamieściłem ;).

Daniel "KULL" Sodkiewicz
kull@sztab.com

Wykład Techlandu - "Gry komputerowe, zarządzanie produkcją oraz nowoczesne techniki multimedialne"Autor: 116
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.08.2022 | m237 » "Matilda II - twardy orzech" Zdjęcie przedstawiają
07.01.2014 | delux » Skorzenny nigdy nie był generałem majorem tylko po
16.06.2013 | Vodayo » Czysta matematyka i zapewne bliska prawdy. Słabośc
29.09.2012 | Podromca4321 » Dzięki nawet niewyobrażanie sobie jak mi to pomogł
17.04.2012 | Turel » Sejmitar: W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co sza
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję