LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: 116
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent
Szachy

Szachy

Szachy - gra prowadzona na szachownicy o 64 kwadratowych polach na przemian białych i czarnych, przez 2 przeciwników, z których każdy ma 16 figur (jeden białe, drugi czarne), wykonujących określone przepisami ruchy; grę kończy mat.

Taką definicję szachów można znaleĽć w Słowniku języka polskiego. Jednak to tylko teoria, a jak jest w praktyce?

Gra w szachy powstała prawdopodobni dawno temu w Indiach, a jej zasady w ogóle nie przypominały obecnie obowiązujących. Od tamtych czasów minęło dużo czasu, powstały komputery, marihuana, świat ,,poszedł do przodu", jednak ludzie nie zapomnieli o tak wspaniałej grze jak szachy, przeciwnie powstają różne klony szachów, np. szachy dla trzech osób. Szachy to gra elitarna, grali w nią królowie, książęta, wielcy dowódcy (jednym z nich był Napoleon) i można ją uznać za prekursor gier strategicznych.

W szachy gram ponad sześć lat i posiadam trzecią kategorie. Kategoria określa umiejętności graczy w przedziale od szóstej (potocznie beka - bez kategorii), która jest najniższa do szóstej. Kategorie te zdobywa się na specjalnych turniejach. Kategorie składają się z rankingu. Szósta kategoria to ranking 1000, 5 to 1200, 3 to 1400 itd. TeraĽniejszy mistrz świata Kasparov posiada ranking około 2850.

Szachy to przepiękna gra, której bogactwo kombinacji kształci pamięć i uwagę, udoskonala wolę, uczy dalekiego i przezornego przewidywania. Aby pokazać Wam złożenie i zagmatwanie, a przede wszystkim piękno szachów, czyli nieskończenie duża liczba kombinacji, jakie mogły by powstać na tak pozornie małej szachownicy, przytoczę krótki przykład: załóżmy, że po każdym posunięciu białych, czarne mają 2 dobre odpowiedzi, to już w drugim posunięciu trzeba obliczyć 2 warianty, w trzecim 4, a w czwartym posunięciu należałoby obliczyć ich 8 itd. Jednak po niektórych posunięciach dobrych odpowiedzi może być 4, 5 lub więcej.
Szachy 212956,1

Szachy-świat wielbicieli strategii

Tak więc w szachach rzadko zdarzają się takie same pozycje, za to często powstają podobne i na tym właśnie polega nauka gry w szachy. Spotykam się z takimi wypowiedziami: a jak można uczyć się grać w szachy? Pewnie tylko rozgrywać partie. Otóż nie. Nauka polega na przeglądaniu partii rozgrywanych przez mistrzów (zapisywanych w specjalny sposób), jak i rozwiązywaniu zadań typu: daj mata białymi w jednym posunięciu.

Ja, osobiście traktuje szachy jako przyjemne hobby , jednak jak każdy szachista marzę o osiągnięciu mistrzowskich wyników. Najważniejsze jest to, że szachy to dobry sposób na życie przy których dobrze można się bawić. Zalety tej wspaniałej gry odczułem na własnej skórze, otóż dzięki długi partią na turniejach, trwających nawet do sześciu godzin jedna, łatwiej mi jest skupić się przy nauce i lekcjach, dzięki przyswojeniu sobie długotrwałych wysiłków umysłowych. A co do powiedzenia "refleks szachisty", muszę powiedzieć, że jest niezbyt trafne, szachista musi myśleć szybko i dobrze, gdyż partie turniejowe rozgrywa się na czas.

Teraz chciałbym przedstawić wam jedną z odmian szachów - szachy chińskie. Od normalnych różnią się one wyglądem szachownicy, figur i zasadami. Po raz pierwszy z taką formą szachów spotkałem się na turnieju międzynarodowym w Czechach na wakacjach 2000. Zestaw figur i planszy, kosztuje od około 60 do 200zł.. i jeszcze nie widziałem ich w polskich sklepach. Najlepiej więc jest samemu zrobić potrzebne przybory. Figury szachów chińskich są płaskie i dwustronne (pionki mogą awansować), a stracone figury mogą z powrotem wrócić na szachownicę, przez dołożenie ich na odpowiednich polach. Zasady są dosyć skomplikowane. Chętnie bym je przedstawił ale to już jest temat na następny artykuł.

Pozdrawiam wszystkich szachistów, jak i cywilów i zachęcam do zainteresowania się szachami, które bardzo dobrze mogą zapełnić Twój wolny czas.

Daniel "KULL" Sodkiewicz
kull_daniel@wp.pl

SzachyAutor: 116
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.08.2022 | m237 » "Matilda II - twardy orzech" Zdjęcie przedstawiają
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję