Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: Kull
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent

Strategia Na Poważnie

Strategia na poważnie

Gry strategiczne można podzielić na kilka grup. M.in. RTS-y, turówki, strategie 3 i 2 wymiarowe, ekonmiczne itp. itd. I można by było tak jeszcze trochę wymieniać, ale nie o to chodzi. Czy gry te nie posiadają jakichś wspólny cech, które można by było ułożyć w logiczny schemat. Dalsza część artykułu dotyczy raczej o strategicznych, które główny nacisk kładą na walkę.

Baza

W każdej strategii występuje takie pojęcie jak baza. Baza gracza to zespół budynków lub pojedyncza budowla, która jest sercem naszej armii. Tutaj możemy popisać się umiejętnościami defensywnymi. W każdej grze strategicznej (od Herosów po przez Red Alert i skończywszy na Homeworld) nasza baza potrzebuje obrońców, którzy strzegli by ją przed wrogiem. Umiejętne rozstawienie działek przeciwlotniczych, okopów itp. rzeczy, powinno wiązać się z tym, aby wszystkie te elementy nie przeszkadzały sobie nawzajem, tworząc logiczną całość. Np. należy wykryć słabe punkty w naszej bazy i zabezpieczyć je. Pamiętajmy, że wróg może zaatakować z góry dołu i boku (odpowiednio: powietrze, z pod ziemi, z lądu i morza). Trzeba także pamiętać, aby wojska broniące naszej bazy nie znajdowały się w samym jej centrum. Powinny one stacjonować na jej obrzeżach, aby w razie zagrożenia mogły szybko zareagować i prowadzić walkę poza murami naszej fortecy (ale, jest jedno ale. Otóż w grach z serii Heroes lepiej jest bronić się w zamku niż na otwartym polu).

Surowce

Nie było chyba jeszcze żadnej strategii, która nie posiadała by motywu surowcowego, zmieniają się tylko metody wydobycia i rodzaj złóż. Ten ważny składnik każdej gry należy sumiennie pozyskiwać . Bez niego nie rozbudujemy bazy, wojska i przegramy. Tak więc sprawa wydobywania złóż naturalnych powinna być dopięta na ostatni guzik. Aby nasz rozwój nie miał przestojów, należy zaangażować dużo jednostek do tego zajęcia. Duża ilość surowców to pierwszy stopień do (nie, nie piekła:) wygranej.

Atak

No ale nie tylko defensywą strateg żyje. Cóż to za strategia wojenna bez walki i krwawych bitew. Często zdarza się w grach, że liczy się ilość, a nie jakość wojsk, co jest dla nich dużym minusem. Ale jak już mamy armię musimy gdzieś ją wysłać. Najlepszym kierunkiem jest baza wroga. Często aby dokonać tego, należy wyszukać w niej słabych strategicznie miejsc i na nie przeprowadzić szturm. Przed atakiem, można też np. lotnictwem powyniszczać działka itp. utrudnienia. Prawie zawsze sprawdza się s

posób, zaatakowania raz a dobrze. Wysyłając małe grupki wojaków, wypuszczamy je na pewną śmierć, która nic nam nie da. Inną parą butów jest walka na otwartym polu. Tutaj powinniśmy wykorzystać elementy zaskoczenia, okrążenia i ukształtowania terenu. Podobne zasady obowiązują na lądzie i wodzie (lub pod wodą np. Submarine Titans).

Zwiadowcy

Aby nasza baza była dobrze rozmieszczona, obrona sprawnie funkcjonowała, a każde manewry i ataki przemyślane, powinniśmy poznać otaczający nas teren (czytać: odkryć w znacznym stopniu mapę). Często są do tego przeznaczone specjalne jednostki, jeżeli ich nie ma należy do tego celu przeznaczyć jednostki szybkie, nie koniecznie wytrzymałe, dobrze gdyby były latające. Poznanie sceny walki w znacznym stopniu ułatwia rozgrywkę (np. poznajemy nowe miejsca do wydobycia surowców).

Dyplomacja

W większości strategii jest element dyplomacji, jednak w większości ma ona podrzędne znaczenie. Zazwyczaj ogranicza się on do tego czy ustawimy podejście neutralne, pokojowe czy agresywne w stosunku do innych nacji. Ale taka perełka jak Europa Uniwerslis może poszczycić się rozbudowaną i naprawdę znaczącą w rozgrywce dyplomacją. Bez skutecznej polityki, sojuszy itp. sprawom w EU daleko nie zajdziesz.

Porady uniwersalne:
1.Strzeż bazy swojej jak siebie samego.

2.Wykorzystuj możliwość (jeżeli takowa istnieje) nękania wrogów z morza, lądu i powietrza, a w czasie poważniejszych ataków, nawet wszystkimi sposobami naraz.

3.Często zapisuj grę (zresztą jak w każdym rodzaju gier).

4.Zajmij strategiczne miejsca na mapie, to ci pomoże w rozgrywce i ograniczy straty w szeregach.

5.Surowców nigdy za mało.

6. Często, aby szybko szła produkcja jednostek, wybuduj kilka baraków (fabryk). To samo dotyczy się pozyskiwania surowców.

7. Opanuj skróty klawiszowe, przynajmniej te najważniejsze, w czasie bitwy są one nieocenioną pomocą.

8.Zaatakuj wroga raz a dobrze.

9. Stawiaj straże przy miejscach wydobycia złóż naturalnych, wróg często próbuje je przejąć.

10.Jeżeli gra daje możliwość usprawniania w laboratoriach broń, zbroje czy inne wyposażenia twojego wojska, nie żałuj na ten cel funduszy.

Daniel "KULL" Sodkiewicz
kull_daniel@wp.pl

Strategia na poważnie



Autor: Kull
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.08.2022 | m237 » "Matilda II - twardy orzech" Zdjęcie przedstawiają
07.01.2014 | delux » Skorzenny nigdy nie był generałem majorem tylko po
16.06.2013 | Vodayo » Czysta matematyka i zapewne bliska prawdy. Słabośc
29.09.2012 | Podromca4321 » Dzięki nawet niewyobrażanie sobie jak mi to pomogł
17.04.2012 | Turel » Sejmitar: W wolnym tłumaczeniu znaczy tyle co sza
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję