LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Northgard

Northgard
Sztab VVeteranów
Tytuł: Northgard
Producent: Shiro Games
Dystrybutor: Cenega S.A.
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2018-03-07
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników 48 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!

Northgard drugim okiem

Sztab VVeteranów powstał jako klub miłośników gier strategicznych i różnej maści militariów. Zupełnie nie przejmujemy się tym co o takiej czy innej grze sądzą inne media, toteż chwalone gry potrafimy totalnie zjechać, a te „gorsze” potrafią nam przypaść do gustu i dostać wysoką ocenę. Wewnątrz Sztabu potrafimy też mieć zupełnie odmienną opinię o jakiejś grze. Weźmy dla przykładu taki pierwszy z brzegu Northgard, którego twórcy pochwali się sprzedażą na poziomie dwóch milionów kopii. Osobiście uważam, że ocena gry powinna być wyższa, a jednocześnie nie obawiam się, że nie dostanę do recenzji oczekiwanej przeze mnie gry.
northgard-22194-1.jpg 1Nieczęsto się zdarza, żebyśmy dostali drugi egzemplarz gry do przetestowania. A ponieważ gry strategiczno - ekonomiczne bardzo lubię, z chęcią wziąłem do testów dzieło Shiro Games. Jak wspomniałem we wstępie - osobiście grze dałbym prawdopodobnie wyższą ocenę niż Klemens w swojej recenzji. Warto mieć jednak na uwadze, że ja grałem w wersję nieco bardziej dopieszczoną, bo trzeba Wam wiedzieć, że do Northgard dość często są wypuszczane kolejne łatki. Ma to tę zaletę, że po prostu to, co nie do końca działało, jest zmieniane i w efekcie czego gra wraz z upływem czasu jest znacznie przyjemniejsza w odbiorze. I już choćby z tego powodu uważam, że grę warto kupić.

Autor recenzji mocno narzekał na bardzo kiepską optymalizację omawianej dzisiaj gry. Ja z podobnymi problemami nie miałem do czynienia, u mnie gra chodziła płynnie i bez przycinek praktycznie przez cały czas. Owszem, kilka razy miałem problemy techniczne takie jak choćby wyjście do systemu, ale zdarzało mi się to bardzo sporadycznie. Problem jednak miałem z muzyką - ta faktycznie nawet po łatkach potrafi się przyciąć i czasem prowadziło to do dziwnego efektu, że gra działa płynnie, a muzyka nie.
Nie ma co się też oszukiwać - muzyka w Northgard wybitna nie jest i jej wyłączenie prędzej grze pomogło niż zaszkodziło. Choć z drugiej strony w grach z serii The Settlers muzyka była bardzo fajna, ale po pewnym czasie też ją wyłączałem, bo utwory się zbyt często powtarzały. Muszę znowu wspomnieć o wydanych łatkach do gry, bo zdarzyło się, że były dodawane nowe utwory muzyczne. I za to plus.

Jeżeli chodzi o rozgrywkę to jestem raczej miłośnikiem singlowych rozgrywek a nie multiplayer. Northgard zaś jest nastawiony głównie na rozgrywkę wieloosobową. Grę dostałem wraz z pakietem wszystkich możliwych DLC, ale wszystkie one dodawały coś do trybu multiplayer, a ani jeden do singla. No cóż, w tej materii jestem całkowicie zgodny z Klemensem - to zmarnowany potencjał. Nie znaczy to jednak, że kampania w grze jest słaba. Po prostu misji jest w moim odczuciu nieco za mało i brakuje dodatkowych wyzwań dla trybu jednoosobowego.

Za to grafika w Northgard jest bardzo ładna i przejrzysta. Jeżeli dodamy do tego bardzo niskie wymagania sprzętowe, to dostajemy niemal grę w stylu „must have”, a przynajmniej w przypadku posiadania starszego komputera. Produkcja dostępna jest też w wersji na konsole PS4, XONE i Switch, ale kto by w grę snorthgard-22194-2.jpg 2trategiczną ogrywał padem na konsoli, a nie za pomocą klawiatury i myszki na PC? (Taaaak? A kto ogrywał XCOM-a za pomocą pada i twierdził, że sterowanie jest wygodniejsze? dop. - Sumienie)

Dla kogo więc Northgard jest przeznaczony? W mojej opinii przede wszystkim dla fanów strategicznych gier ekonomicznych, którzy na dodatek preferują bardziej rozgrywkę wieloosobową. No i posiadają słabsze komputery albo którąś z konsol. Mi osobiście w produkcję Shiro Games grało się bardzo miło. Klemens w swojej recenzji napisał, że „(…) śmiało możesz podnieść sugerowaną przeze mnie ocenę nawet o dwadzieścia pięć punktów”, choć gwoli sprawiedliwości trzeba dodać, że pewne warunki też przedstawił. Osobiście dałbym grze coś w okolicy 75%, czyli taki przedział pomiędzy grą dobrą a bardzo dobrą. Bo gra ma swoje momenty, gra się w to bardzo miło, grafika nie może się nie podobać i ogólnie - w mojej opinii - jest znacznie lepsza niż w momencie premiery. Do tego grać ze sobą mogą użytkownicy zarówno GOG jak i Steam. Warto tej grze dać szansę.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/northgard

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję