PlayerUnknowns Battlegrounds

PlayerUnknowns Battlegrounds
Sztab VVeteranów
Tytuł: PlayerUnknowns Battlegrounds
Producent: PUBG Corporation
Dystrybutor:
Gatunek: gra akcji
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: RobinDobryDruh
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Gry typu Battle Royale, czyli zabawa w polowanie na ludzi, która podbiła rynek wieloosobowych gier komputerowych

gry-typu-battle-royale,-czyli-zabawa-w-polowanie-na-ludzi,-ktora-podbila-rynek-wieloosobowych-gier-komputerowych-17546-1.jpg 1 Fabuła książki stanowiła odzwierciedlenie znanej pisarzowi sytuacji młodych ludzi, wchodzących na rynek pracy. Japońskie szkoły przywiązują ogromną wagę do budowania poczucia wspólnoty i przyjacielskich relacji między uczniami, by osiągnąć te cele stosują rozmaite metody, między innymi w szkołach nie zatrudnia się sprzątaczek, uczniowie sami sprzątają klasy, ma ich to nauczyć pracy w grupie i koleżeńskości. Jednak po ukończeniu szkoły młodzież trafia na bezwzględny rynek pracy, na którym miejsc pracy jest o wiele mniej niż kandydatów, o jedno miejsce pracy z zarobkami pozwalającymi na samodzielne utrzymanie rywalizuje między sobą zwykle po kilkanaście osób. Podobnie jak w powieści, sukces osiągnąć może tylko jedna, młody człowiek szybko dostaje lekcję iż wyuczone w szkole zasady koleżeńskości i solidarności należy wyrzucić do kosza, na ich miejsce zaś przyswoić sobie prawo dżungli – przetrwają tylko najsilniejsi.

Na przestrzeni lat powstawały kolejne wariacje na temat powieści Takamiego, niestety coraz bardziej oderwane od rzeczywistego świata, sportretowanego w oryginale. W pogoni za przedstawieniem coraz to bardziej wymyślnych wersji procesu reedukacji młodzieży poprzez mordowanie siebie nawzajem, ich autorzy, gdzieś po drodze, porzucili próby odniesienia swych wizji do realnego świata. Otrzymujemy więc coraz okrutniejsze wariacje na temat polowania młodych ludzi na siebie wzajemnie, rozgrywającego się w odrealnionych wizjach świata. Najgłośniejszą medialnie interpretacją Battle Royale jest wydana w 2008 roku powieść Igrzyska Śmierci a
merykanki Suzanne Collins. Opowieść o mordowaniu się nawzajem uczestników Głodowych Igrzysk organizowanych w groteskowym państwie zwanym Kapitolem, na tyle zafascynowała młodocianych odbiorców, iż wkrótce pojedyncza powieść rozrosła się w książkową trylogię, dość szybko powstała też kinowa adaptacja trylogii, rozciągnięta na cztery kolejne filmy, ostatni z nich miał premierę pod koniec 2015 roku.

Jednak śledzenie z wypiekami na twarzy kolejnych alternatywnych wizji zmuszania młodzieży do mordowania siebie nawzajem, przestało już wystarczać odbiorcom złaknionym coraz mocniejszych bodźców. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku konsumentów wyrosłego z kart powieści i ekranów kinowych, w roku 2013 powstała pierwsza udana próba przeniesienia zabawy w polowanie na ludzi w realia gry komputerowej. Programista Brendan Greene znany pod pseudonimem PlayerUnknown stworzył wtedy niezależną modyfikację o tytule Battle Royale do pierwszoosobowego wojskowego symulatora żołnierza Arma 2, zaś w 2015 roku wersję tej modyfikacji do gry Arma 3, kolejnej części symulatora żołnierza. Już w 2016 roku azjatycki koncern Bluehole Inc. zajmujący się produkcją gier MMO, będąc pod wrażeniem modyfikacji Greene'a, zatrudnił go i postawił na czele siedemdziesięcioosobowego zespołu programistów i game desingerów, wyznaczając mu zadanie stworzenia pierwszej komercyjnej wieloosobowej gry komputerowej typu Battle Royale.

Prace postępowały w piorunującym tempie i już w marcu 2017 roku wystartował wczesny dostęp gry MMO PlayerUnknown's Battleground. Gra w trzy dni od startu zarobiła jedenaście milionów dolarów, okazując się prgry-typu-battle-royale,-czyli-zabawa-w-polowanie-na-ludzi,-ktora-podbila-rynek-wieloosobowych-gier-komputerowych-17546-2.jpg 2zysłowiową kurą znoszącą złote jajka, nawiązanie do tego rekordu znalazło się również w samej rozgrywce, po zakończonym meczu ostatni żywy nagradzany jest komunikatem „Winner, winner chicken dinner”.

Przy życiu pozostać może tylko jeden

PlayerUnknown's Battleground
odzwierciedla reguły znane z powieści Takamiego, stu losowo dobranych graczy wyskakuje ze spadochronem z samolotu lecącego nad wyspą o wymiarach 8 na 8 km. Na wyspie zaprojektowano dla nich kilka miasteczek i kilkanaście mniejszych osiedli porozdzielanych połaciami otwartej przestrzeni. W grze nie występuje żadna forma przeciwników sterowanych przez sztuczną inteligencję, jedynymi wrogami jest dla siebie ta setka żywych ludzi, przyklejonych do drugiej strony komputerowego ekranu.

Gracze wyskakują z samolotu nieuzbrojeni, w samym tylko ubraniu i ze spadochronem, więc pierwszą czynnością która pochłania wszystkich po wylądowaniu jest gorączkowe poszukiwanie jakiejkolwiek broni palnej. Do pierwszych walk dochodzi wokół porozmieszczanej na wyspie broni, oczywiście zwykle takie starcie przeżywa ten gracz który pierwszy podniesie oręż. Uzbrojenie jest dobierane losowo przy starcie rozgrywki, jednak znajduje się ona zawsze w tych samych miejscach, więc osoby uczące się mapy na pamięć, mają niekwestionowaną przewagę nad nowicjuszami. PUBG wywodzi się z symulatorów żołnierza, symuluje więc najpopularniejsze modele broni palnej znane z realnego świata wraz z symulacją modelu balistycznego pocisków, wśród arsenału znajdują się m.in. wojskowe karabiny szturmowe M16A4, AKM, SCAR, pistolet maszynowy UZI, a nawet historyczne karabiny wyborowe Mini 14, czy Karabiner 98 Kurz, występuje też broń biała jak maczety, łomy a nawet patelnia.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję