LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Zimnowojenna Szachownica - Salwador

Zimnowojenna szachownica - Salwador

Salwador jest państwem leżącym w Ameryce Środkowej i od zarania niepodległości oscyluje w orbicie wpływów USA, wynikających z doktryny Jamesa Monroe, która to dyskwalifikuje wpływy państw europejskich w tym rejonie świata. Z czasem jednak owa opieka stała się ością w gardle uboższej części społeczeństwa, czego tragicznym finałem stała się krwawa wojna domowa w Salwadorze. która wybuchła na początku lat 80-tych, będąca częścią wielkiej gry w walce o wpływy między Kubą a USA w tym rejonie świata.

Salwador w okresie prekolumbijskim był krajem zamieszkiwanym przez plemiona indiańskie. Od początku n.e. objęty był wpływami Majów a następnie Tolteków(wcześniej, jeszcze przed naszą erą znalazł się nawet w orbicie wpływów Olmeków z Meksyku). W 1524r. do Salwadoru dotarli Hiszpanie, na czele konkwistadora Pedro de Alvarado(Alvarado(ur. 1485(86?)r. żył wręcz podbojami; już w 1511r. uczestniczył w podboju Kuby, następnie w 1518r. zbadał wybrzeża Jukatanu, by w latach 1519-21 uczestniczyć w podboju Meksyku u boku Hernana Corteza, następnie w 1523r. zdobył Gwatemalę, a w latach 1524-25 podbił Salwador. W 1534r. zorganizował wyprawę do Peru, by w końcu zginąć w 1541r. w Meksyku, w walce z Indianami). Salwador został skolonizowany i włączony w 1 poł. XVIw. jako posiadłość hiszpańska do kapitanii generalnej Gwatemala w wicekrólestwie Nowa Hiszpania. W podbitej kolonii Hiszpanie postawili na produkcję i eksport kakao, co umożliwiło rozwój portowego miasta-Acajutla. Czasy się jednak zmieniały i morska potęga Hiszpanii powoli odchodziła
w cień na rzecz Francji i W.Brytanii. Madryt osłabiony wojnami napoleońskimi i wewnętrznymi tarciami politycznymi, nie potrafił zapobiec ruchom niepodległościowym w swoich koloniach w Ameryce(inna sprawa, iż ruchy niepodległościowe mogły liczyć na poparcie USA. Osłabieniem wpływów Hiszpanii w Ameryce była również zainteresowana Francja). Nie inaczej też było w Salwadorze. Od początku XIXw. narastał tam kreolski ruch niepodległościowy, który ostatecznie w 1821r. proklamował niepodległość Salwadoru(Młoda republika pozostawała początkowo w latach 1823-1838/39 w składzie Federacji Ameryki Środkowej(Centralnej). Organizacja ta nosiła również nazwę Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej lub Unii Środkowoamerykańskiej. W jej skład oprócz Salwadoru wchodziły Gwatemala, Honduras, Kostaryka i Nikaragua. Twór ów postawił sobie za cel integrację polityczno-gospodarczą regionu; rozpadł się jednak w ostateczności w wyniku sporów wewnętrznych(jak to zwykle bywa z podobnymi rewolucyjnymi inicjatywami:) Tak naprawdę Salwador stał się samodzielną republiką w 1841r.(odtąd też przybrał obecną nazwę). Nie dane było jednak temu państwu zastać spokoju-cała jego historia, aż do czasów współczesnych, naznaczona jest licznymi niepokojami politycznymi i przewrotami wojskowymi oraz wojnami. Od początku trwały ostre walki polit. między konserwatystami i liberałami, czemu towarzyszyły częste przewroty oraz zatargi zbrojne z sąsiadami: gł. z Gwatemalą(1885, 1906r.; gdzie za rządów liberałów-federalistów podejmowano próby uzależnienia Salwadoru).

Zimnowojenna szachownica - Salwador

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz