Międzyrzecki Rejon Umocniony

W maju 1935 roku ukończono dokładne plany budowy i rozmieszczenia fortyfikacji. Plany przedstawiono dowództwu, ale decyzję musiał jeszcze podjąć Adolf Hitler. Dnia 30 X 1935 roku złożył wizytę on w placówce bojowej nr 516. Hitler, mimo wysokich kosztów realizacji, zafascynowany tym projektem zgodził się na budowę fortyfikacji.
Już w latem 1936 roku rozpoczęto budowę. Część bunkrów postanowiono połączyć podziemnymi korytarzami.
Po raz pierwszy projekt budowy zmodyfikowano w roku 1936, ostateczna wersja powstała na przełomie 1937 i 1938 roku. Budowa nabierała tempa, ale wtedy Niemcy zmieniły swoją taktykę wojny. Hitlerowi do walki z Polską były potrzebne dywizje pancerne, a nie bunkry. Dlatego część prac wstrzymano, a środki przekazano na rozbudowę fortyfikacji na za

Do wybuchu wojny Niemcy na 100-kilometrowej linii MRU zdążyli zbudować 106 bunkrów. 21 z nich połączono ze sobą 30-kilometrową siecią podziemnych tuneli na głębokości 40 metrów. Całość stanowiła zaledwie 30% planu.
Podczas wojny w podziemnych fabrykach MRU firma Daimler-Benz produkowała silniki lotnicze.
Wojsko radzieckie zdobyło MRU na przełomie stycznia i lutego 1945 w przeciągu zaledwie 3 dni. Większość załóg bunkrów nie była przeszkolona do obrony takich budynków i uciekła wcześniej.
Obecnie MRU jest odwiedzany przez turystów z całego świata. W rejonie Nietoperka znajduje się kolonia nietoperzy licząca 30 000 osobników z 13 gatunków.
Autor: FifiCz