Tropico 3

Tropico 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Tropico 3
Producent: Heamimont Games
Dystrybutor: -
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2009-10-23
Premiera Świat:
Autor: Hunter
Ocena
czytelników 84 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Tropico 3

Dawno, dawno temu, kiedy to jeszcze Pentium II był wyznacznikiem szlachectwa naszego komputera, a posiadanie 128 MB RAM-u czyniło z Twojej maszyny obiekt wszelkich pożądań, studio PopTop Software stworzyło grę Tropico, w której to mieliśmy możliwość wcielenia się w dyktatora jednej z pięknych, rajskich wysp tropikalnych. Gra podbiła serca graczy, co spowodowało powstanie sequela, który okazał się trzymać poziom starszego brata. Ilość sprzedanych egzemplarzy obydwu części (wraz z dodatkami) zadecydował jednoznacznie o rozpoczęciu prac nad kontynuacją. Panie i Panowie, wielkimi krokami na nasze dyski twarde zbliża się Tropico 3!
tropico-3-zapowiedz-4249-1.jpg 1Już pierwszą rzeczą jaka rzuca nam się w oczy po oglądaniu obrazków z gry, to środowisko graficzne, które na przestrzeni mniej więcej 5 lat ewoluowało do pełnego trójwymiaru. Od teraz możemy dowolnie obracać i przybliżać kamerę, co znacznie wpływa na jakość rozgrywki, albowiem grafika jest nie najgorsza (może nie dorównuje ona produkcjom pokroju nadchodzącego Assasin's Creeda II, ale jak na strategię ekonomiczną wygląda bardzo schludnie). Oczywiście cała oprawa jest utrzymana w humorystycznym klimacie, który towarzyszy nam już od pierwszej części. Nowy silnik graficzny pozwolił również na znaczne rozbudowanie rozgrywki. Możemy bowiem przed rozpoczęciem rozgrywki sami stworzyć swoją własną wyspę edytując ją zarówno pod względem geograficznym jak i demograficznym, co daje spore pole do popisu. Dzięki nowemu silnikowi dostępne są również zaawansowane opcje pogodowe, a co za tym idzie – podwyższony stopień trudności, no bo w końcu nie możemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy trąba powietrzna przechodzi przez środek naszego państewka.

W stosunku to poprzednich części gry zmienił się również stosunek autorów do żywego otoczenia, tutaj w odróżnieniu od poprzedniczek, samochody poruszają się nie skryptowo (co było dosyć zabawnym akcentem), a każdego pieszego (nowością w ogóle jest fakt, że takowi istnieją) możemy dokładnie obejrzeć.

To jednak nie koniec nowości. N
ajwiększą z nich jest bowiem częściowa zmiana roli w jaką wciela się gracz. Oczywiście nie zrozumcie mnie źle, jako że zarówno tutaj jak i w poprzednich dwóch odsłonach mieliśmy okazję zostać dyktatorami sprawujących pieczę nad zamieszkałą przez ludzi wyspą. Jednak zarówno w części pierwszej jak i w drugiej, było to raczej ukazane symbolicznie pod postacią „ręki boga”. W „trójce” czeka nas natomiast pewna „rewolucja”, albowiem dyktator w tym wypadku będzie osobą „realną” (w świecie gry oczywiście), a co za tym idzie – będziemy mogli dostosować jego wygląd, cechy, a także mocne i słabsze strony. Po zakończeniu przygotowań przejmujemy nad nim w 100% kontrolę, co sprawia, że nasza rola nie ogranicza się zaledwie do budowania nowych budowli i podejmowania prostych decyzji. Tutaj dyktator jest osobą o wiele ważniejszą. Pomijając rozbudowane okna dyplomatyczne (możemy wpływać na absolutnie każdy czynnik naszej „ziemi”) do dyspozycji mamy takie smaczki jak „przechadzka” dyktatorska po ulicach miasta. Możemy zatem wcielić się bezpośrednio w sima i „przespacerować” po naszej wyspie. Oczywiście nie stanowi to zaledwie suchej atrakcji, a niesie za sobą pewne konsekwencje (w tym wypadku raczej korzyści). No bo skoro po ulicy chodzi dyktator bez setek ochroniarzy i mija zwykłych ludzi, to Ci z kolei stwierdzają, że ich władca to równy gość i automatropico-3-zapowiedz-4249-2.jpg 2tycznie podwyższeniu ulega stosunek takiego cywila do państwa. Podobnie jest zresztą z możliwościami indywidualnymi. I tak oto gdy odwiedzimy fabrykę i wygłosimy parę miłych słów, ta zacznie znacznie wydajniej pracować. W założeniu twórców skrypt ten ma być jeszcze bardziej rozbudowany. Przykładowo, jedząc regularnie w danej restauracji jej poziom „odwiedzalności” znacznie wzrośnie, więc i podatek będzie płaciła większy. Są to jednak jak na razie domysły autora i nie wiadomo jaki będzie efekt końcowy.
Oprawa graficzna i dźwiękowa stoją na równie wysokim poziomie co inne aspekty rozgrywki. Grafika jest ładna i działa w wysokiej rozdzielczości. Ucho cieszy natomiast muzyka, która świetnie dopasowuje się do humorystycznego klimatu gry. Rozsądne są również wymagania sprzętowe – w 2009 roku bowiem 1 gigabajt RAM-u i karta graficzna pokroju GeForce'a z serii 6x nie jest barierą nie do przeskoczenia.

Tropico 3 zbliża się do nas wielkimi krokami – na komputery osobiste ma zostać wydana już w październiku. Po przejrzeniu sporej dokumentacji, jaką udało mi się zebrać na temat gry śmiem stwierdzić, że szykuje się nie tylko hit w gatunku gier ekonomicznych, ale zarówno godny następca serii. Autorzy postanowili nie odcinać kuponów od znanej marki, więc prócz owej, znanej marki otrzymujemy dużo świeżych rozwiązań, które wielu graczom przypadną do gustu. Ja osobiście na „trójeczkę” czekam z niecierpliwością.

Autor: Hunter
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.04.2010 | Szczepan1111 » Gra jest naprawdę fajna i sądze że następne Tropic
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję