Tin Soldiers

Tin Soldiers
Sztab VVeteranów
Tytuł: Tin Soldiers
Producent: Koios Works
Dystrybutor: Nicolas Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-01-15
Premiera Świat:
Autor: 52
Ocena
czytelników 48 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Tin Soldiers

Tin Soldiers

Czy pamiętacie klasyczne planszowe gry wojenne takie jak Stratego, Ryzyko czy serie kampanii z Drugiej Wojny Światowej? A może ktoś marzył, żeby zobaczyć wirtualną odsłonę takiej strategii? Jeśli tak - Tin Soldiers na was czekają!

Gry komputerowe o nietypowych nazwach zawsze wzbudzały we mnie jakieś emocje. Z jednej strony jeżeli widziałem kolejną grę z elementem nazwy typu "medieval", "conquest" czy "age", budziło to we mnie pewne znudzenie. Z drugiej strony denerwowały mnie nazwy całkiem obce i dotąd niespotykane. Dokładnie taką reakcję wzbudziła we mnie nazwa gry Tin Soldiers. Pierwsze skojarzenie? Oczywiście jakiś taktyczny shooter z perspektywy "ołowianych żołnierzyków", które chodzą po "ogromnym mieszkaniu". Już mi się nie podoba - ale podtytuł gry Aleksander oraz Julius Ceasar zaintrygowały mnie i wręcz zmusiły do zobaczenia "co to jest?" Kiedy już obejrzałem pierwsze screeny, przeczytawszy drobne informacje, błyskawicznie pojawił się uśmiech, a oczy skupiły się na wertowaniu strony internetowej Tin Soldiers.

Geneza TS

Otóż Tin Soldiers rzeczywiście jest serię gier z udziałem miniaturowych wojsk. Nie będziemy tu jednak skakać po stołach i zlewach strzelając do hitlerowców czy Arabów. Owa gra jest bowiem klasyczną planszową grą strategiczną przeniesioną na PC. Otóż jeśli ktoś miał okazję kiedykolwiek interesować się modelarstwem, pewnie widział w sklepach również zestawy plastikowych żołnierzy - od wojsk z czasów grecko-perskich wojen po różne okresy II Wojny Światowej. Pewnego dnia ktoś wpadł na pomysł, aby nie tylko malować i kolekcjonować figurki, ale również nimi grać. Stworzył więc, na podstawie klasycznych planszowych strategii (gry typu Bzura 1939), nowy typ gry, gdzie również mieliśmy podzieloną na heksy (sześciokątne pola) mapę, ale rysunki na mapie i rozkładane żetony zamieniono na owe miniaturowe figurki oraz makiety prawdziwych pól walki czy zamków. Również "pewnego dnia" programiści z Koios Works wpadli na pomysł, aby wszystkie plansze, elementy otoczenia, figurki, karty statystyk postaci i operacje rzutów kostką K20 przenieść na płytę CD pod postacią gry komputerowej. I tak o to powstało Tin Soldiers.

Tin Soldiers są więc strategicznymi grami bitewnymi. W Alexandrze przyjdzie nam oczywiście kierować wojskami greckimi (tak, wiem, że była to armia grecko-macedońska, ale niekoniecznie wiedzieli o tym autorzy gry :]) i podczas tak zwanych "podbojów aleksandryjskich" będziemy się zmagać, indyjskiej czy egipskiej. Z kolei tytuł drugi - Julius Caesar - to historia podbojów Europy, oraz kampanii afrykańskiej i syryjskiej. W zależności od gry przyjdzie nam kierować różnymi armiami i na różnych terytoriach walczyć.

A walka będzie właśnie główną czynnością w grze. W przeciwieństwie do większości innych strategii, aspekt chociażby podstawowej rozbudowy miast, nie będzie tu w ogóle poruszony. Skupimy się wyłącznie na bitwach - jednak pojęcie to zrozumiejmy szerzej niż "nasłanie" zaznaczonej armii na drugą. Cała mechanika jak i pola bitwy zostały przeniesione z "planszówki", o której pisałem wyżej. Chociaż nie ujrzymy plansz podobnych do tych z serii Total War, to jednak tutaj ciekawie i szczegółowo oddają teren walki, co w grach taktycznych jest przecież niezmierne ważne. Będziemy mieli więc skały, wzgórza, rzeki czy drzewa. Poza naturalnymi przeszkodami od czasu do czasu przy nam również zdobywać drewniane forty.

Tin Soldiers 224242,1
Screen z gry Tin Soldiers: Aleksander Wielki


Na teren przyszłej bitwy dotrzemy z wybraną przez nas armią. Jak wspominałem, nie będziemy zajmować się produkcją broni i rekrutacją wojaków, tylko dobierzemy nasze oddziały - znajdziemy tu różne rodzaje kawalerii i piechoty w tym falangę, mieczników, oszczepników, łuczników i wiele więcej. Każdy typ jednostki opisany jest przez z góry określone statystyki takie jak szybkość, siła ataku i obrony. Naturalnie nie są to zwykłe liczby, a wartości po których rozpoznamy do czego dana jednostka się nadaje, jaki manewr może wykonać etc.

Bitwa, którą stoczymy, będzie więc dokładnie przez nas zaplanowana. Pomogą nam w tym różne informacje, które dostaniemy przed bitwą, i oczywiście ukształtowanie terenu. Gdy wreszcie staniemy twarzą w twarz z armią wroga, trzeba będzie obmyślić dokładną taktykę, którą będziemy konsekwentnie wykonywali albo też wróg zaskoczy nas i zmusi do zmiany planów. Walkę rozegramy w systemie turowym, z tym że wyznaczasz ruchy wojsk razem z przeciwnikiem, a ich efekt zobaczysz dopiero po zakończeniu tury. Rozwiązanie co najmniej ciekawe, bo trzeba, jak w szachach, zawczasu przewidywać przebieg batalii i dostosowywać się do posunięć wroga lub samemu wyprzedzić go w natarciu. Sam interfejs walki wygląda na w miarę intuicyjny - mamy panel z komendami oraz pole tekstowe z wiadomościami o każdym ruchu, podobne do tego z Heroes of Might and Magic. Poza tym twórcy wprowadzili kilka "nowinek", aby urozmaicić bitwę. Dostaniemy wobec tego specjalne "strategiczne karty", które nieraz zmienią cały przebieg bitwy - "ogień" da łucznikom strzały zadające dwa razy większe obrażenia, a "leczenie" pozwoli nam wyleczyć cały oddział. Z takich nowinek, w stosunku do wersji oryginalnej, dochodzi jeszcze morale. Ci, którzy grali w Europę Universalis, wiedzą jak ważna jest to sprawa - może w jednej chwili odwrócić tok bitwy na naszą korzyść lub niekorzyść.
Po udanym boju uzupełnimy straty szkoląc lub najmując nowe wojska czy dostając posiłki. Następnie przejdziemy do kolejnej bitwy, a po niej do kolejnej i tak, aż do końca kampanii.

Cała gra Tin Soldiers ogranicza się niestety tylko do naszej głównej kampanii i bitew, z których jest złożona. Jeśli uda nam się zwyciężyc chociażby jedną walkę, możemy potem ćwiczyć na niej swoje umiejętności w trybie Pojedynczej Potyczki. Z kolei bardzo pozytywnym aspektem możliwości grania, jest tryb multiplayer. Wszyscy ci, którzy dotychczas umawiali się na sesje, nosząc pudełka z grami figurkami oraz tabele statystyk, mogą spokojnie rozegrać bitwę przez internet.

Mali Żołnierze szykują się na naprawdę fantastyczną grę, szczególnie dla tych osób, co zawczasu interesowały sie modelarstwem i grami planszowymi. Wydała się przy tym cała prawda, że dobra gra to nie taka, która ma najnowszą grafikę i największy budżet, a taka, która zaskoczy nas swoją koncepcją i będzie przy tym porządnie wykonana. Gorąco na to liczę!

Tin Soldiers 224314,1
Screen z gry Tin Soldiers: Juliusz Cezar


A grę ujrzymy już 25 września, wydaną przez firmę Nicolas Games za 19,90 zł w serii "Wojny, Bitwy Kampanie".

Demo gry dostępne jest pod tym adresem: ftp://ftp.nicolasgames.pl/ts_aw/AlexanderTheGreatDemo.zip


E-mail autora: Backside

Tin Soldiers



Autor: 52
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję