LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Football Manager 2011

Football Manager 2011
Sztab VVeteranów
Tytuł: Football Manager 2011
Producent: Sports Interactive
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Manager sportowy
Premiera Pl:2010-11-05
Premiera Świat:
Autor: spiderlo
Ocena
czytelników 72 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Głosuj na tę grę!

Football Manager 2011

Już wkrótce premiera nowej osłony popularnej strategii sportowej Football Manager 2011. Miłośnicy serii FM z niecierpliwością czekają na wszelkie wiadomości dotyczące gry. Już wiadomo, że gra szerokim łukiem ominie popularne konsole, ale będzie dostępna na PSP. Sports Interactive zapowiada wprowadzenie kilku istotnych zmian, które uatrakcyjnią rozgrywkę. Jakie to będą zmiany?
football-manager-2011-jeszcze-lepszy-5253-1.jpg 1Internauci uważnie śledzą informacje na temat premiery. Przez długi czas niezwykle trudno było znaleźć rzetelną informację. Miles Jacobson, szef zespołu pracującego nad grą ze Sports Interactive uspokajał, że gra ukaże się przed zimą. Niewielkie to pocieszenie dla zniecierpliwionych fanów. Bardziej wylewny był CD Projekt, polski dystrybutor Football Managera. Na stronie internetowej dystrybutora można było dowiedzieć się, że premiera gry nastąpi wkrótce. Według prognoz, grę będzie można kupić w Polsce od 5 listopada.

Wielkie zmiany?

W Football Manager 2011 ma nastąpić kilka zmian. Poprawie ulegnie interfejs, grafika. Wprowadzono 100 animacji, mecze będzie można rozgrywać nocą przy sztucznym oświetleniu. Do gry wprowadzono nowe opcje oraz rozbudowano niektóre elementy. Czy będzie to miało duży wpływ na grę? Wydaje się, że tak.

Do tej pory w Football Managerze negocjacje z piłkarzami były proste i tylko w niewielkim stopniu odzwierciedlały pracę w prawdziwym klubie. Po przyjęciu oferty transferowej przez dany klub rozpoczynaliśmy rozmowę z zawodnikiem. Gracz wysyłał mu wiadomość, gwarantując zadowalającą płacę podstawową, odpowiednią długość kontraktu, wysokie premie za występy, gole i czyste konto dla bramkarza. Do tego dochodziły klauzule o rocznej podwyżce wynagrodzenia, obniżeniu pensji zawodnikowi w razie spadku klubu do niższej ligi lub podwyżce przy awansie do wyższej klasy rozgrywkowej. Gracz czekał do kilku dni na odpowiedź piłkarza. Czasem piłkarz zgadzał się na przejście do klubu, ale żądał większych pieniędzy lub innej długości proponowanego kontraktu. I na tym polegał cały proces zakupu zawodnika.

Dobrym sposobem na „podkupienie” zawodnika klubowi było zaoferowanie kwoty, którą zawodnik miał w klauzuli o ofercie minimalnej. Piłkarz mógł zgodzić się na transfer do klubu trochę słabszego od poprzedniego, ale rzadko zdarzało się pozyskać świetnego piłkarza do nieznanej drużyny. Dużo łatwiej było sprowadzić zawodnika dużego formatu, jeśli prowadziło się jego ulubiony klub. Negocjacje w taki
m wypadku przeprowadzane były sprawniej. Poza kilkoma dodatkowymi elementami kontraktowymi, to wszystko co FM oferował. Jak będzie teraz?

Całkowicie nowy moduł negocjacji

Największa, rewolucyjna zmiana dotyczyć ma współpracy na linii klub-agent-zawodnik. Twórcy gry zapowiadają, że struktura transferów zawodników zmieni się całkowicie. O ile w poprzednich edycjach, agent piłkarski nie odgrywał znaczącej roli, teraz będzie liczącym się negocjatorem. Rozmowy na temat przyszłości zawodnika będą prowadzone w formie spotkania „live,” a nie przesyłania wiadomości. Trudno powiedzieć, jak to będzie wyglądało, na pewno negocjacje będą krótsze, a przez to będą przebiegały sprawniej. Reakcja zawodników na oferowane stawki będzie bowiem natychmiastowa. Twórcy gry obiecują różnorodność charakterologiczną agentów. To uatrakcyjni grę.

Rozbudowany trening

Sprawą pozostawiającą wiele do życzenia w FM jest trening. Do tej pory wydawałoby się, że jest to dodatek od niechcenia, ponieważ w strategii piłkarskiej musi być. W poprzednich edycjach gry trening piłkarzy nie dość że był zbyt uogólniony, to jeszcze nieskuteczny. Niemożliwością wręcz było wyszkolić juniora na nawet przeciętnego zawodnika, jeśli brakowało mu ustalonego odgórnie talentu. Możliwość zrobienia światowej kariery określał niewidoczny atrybut zawodnika – potencjał. Ten wskaźnik określał możliwości piłkarza. Taki system jest konieczny, jednak na karierę piłkarza w większym stopniu powinien wpływać sztab trenerski, kontakt z piłkarskim idolem, baza treningowa, szczęście, ilość przebytych kontuzji i charakter sportowca. Te czynniki były dostępne w grze, ale nie miały większego znaczenia. Brak jest informacji na temat pracy producenta nad tymi niedociągnięciami. Na pewno trening w FM11 będzie bardziej zróżnicowany i rozbudowany. Dostępne będą opcje szkolenia aż 14 umiejętności. To sporo w porównaniu ze starszymi częściami. Nowinką ma być specjalny trening przygotowujący do meczu. Brzmi interesująco…

Zmieniająca się reputacja lig

Duże zmiany mają dotyczyć dynfootball-manager-2011-jeszcze-lepszy-5253-2.jpg 2amicznej reputacji lig. Od FM11 nawet kluby polskiej ligi, bez użycia edytorów, będą mogły sprowadzić czołowych europejskich zawodników. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Prestiż ekstraklasy będzie musiał znacznie wzrosnąć, aby nietuzinkowy zawodnik chciał grać w klubie z Warszawy czy Poznania. Na wzrost popularności ligi będą się składać sukcesy krajowych drużyn w europejskich rozgrywkach. Będzie to działało w dwie strony. Jeśli kluby danej ligi nie będą notowały żadnych sukcesów z starciach z zagranicznymi drużynami, reputacja ligi spadnie na tyle, że ambitni zawodnicy, gwiazdy klubów, będą szukali zatrudnienia za granicą. Można spodziewać się, że w FM11 polscy miłośnicy gier już postarają się, by w ich zespołach grali zawodnicy do tej pory nieosiągalni. Ciekawe tylko, czy gra uwzględni polską politykę transferową. Jest sukces, jest promocja – sprzedajemy. Wątpliwe, aby twórcy gry znali nasze rodzime realia.

Więcej rozmów w klubie

Sports Interactive położył nacisk na możliwość interakcji z drużyną. Będzie to dotyczyło również kontaktu z zarządem. Do pakietu dostępnych w poprzednich grach wniosków dojdą kolejne. Rozbudowie ulegnie moduł konwersacji z zawodnikami, który zawierał będzie również prywatne rozmowy. Konferencje prasowe będą bardziej interesujące. Do tej pory, zdawkowe, powtarzające się często pytania w szybkim czasie nudziły gracza. Po udziale w kilkunastu mało różniących się od siebie konferencjach gracz wyznaczał do tej niewdzięcznej roli asystenta. Football Manager 2011 zawiera 150 nowy zapytań na konferencji prasowej. Kontakt z mediami ma być bardziej intuicyjny, udzielone wcześniej odpowiedzi będą zapamiętywane.

To niektóre ze zmian, o których informowali twórcy gry. Wielkiej rewolucji nie będzie, ale udoskonalenia będą miały znaczący wpływ na grę. SI wciąż szuka nowych rozwiązań, próbuje ulepszać grę. Nie wszystkie pomysły są trafione, jednak seria FM stale rozwija się. Szkoda, że gra będzie dostępna wyłącznie dla posiadaczy PC i PSP. Należy mieć nadzieję, że kolejne odsłony gry jeszcze bardziej przypadną fanom do gustu, a producent łaskawszym okiem spojrzy na miłośników konsoli.

Autor: spiderlo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję