Farmersi

Farmersi
Sztab VVeteranów
Tytuł: Farmersi
Producent: -
Dystrybutor: -
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2006-08-25
Premiera Świat:
Autor: Mande
Ocena
czytelników 55 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 100% procent
Głosuj na tę grę!

Farmersi

Farmersi







Pomysłowość polskich informatyków nie zna granic. Oto uraczyli nas zupełnie nową grą internetową. Mimo, że istnieje kilka innych gier tego typu, to Farmersi mnie zauroczyli, przebijając wszystko inne. A może to tylko moje umiłowanie tego, co polskie?




Przygoda z grą Farmersi zaczęła się w połowie roku 2006, zaś pierwsza grywalna wersja ujrzała światło dzienne 24 września. Potem niemal codziennie twórcy wprowadzali jakieś poprawki, których lista dostępna jest na stronie gry. Wystarczy, że przytoczę tu takie, jak choćby: „Zmniejszyliśmy owce! Dostały też wspaniałe runo i zwiększony popęd...”, czy „Tak więc owca to taka »pół-krowa«”. Premiera gry w wersji finalnej miała miejsce 17 listopada – wtedy to wykasowana została baza danych (a ja straciłem kilka uciułanych punktów doświadczenia – PD) i rozgrywka ruszyła na całego.




bgcolor="#748D6D">

















Strona główna








W ogólnym zamyśle gry wcielamy się w farmera amerykańskiego z XIX wieku, który zarządza swoim gospodarstwem. Przez gospodarstwo rozumiemy budowle gospodarskie, farmera, jego rodzinę, ziemię, zwierzęta hodowlane, plony oraz pieniądze. Nasza rodzina generuje koszty, tak samo zresztą jak pracownicy, których płace wyznaczane są automatycznie w oparciu o prawa rynku. Może się wydawać, że w XIX wieku Ameryka to Dziki Zachód, ale nie w naszej grze. My płacimy podatki, jak każdy dobry obywatel i uczciwie rywalizujemy o tytuł najlepszego farmera.



Gra zaczyna się standardowo – aby zacząć rozgrywkę należy się zarejestrować. Po tych, nazwijmy je umownie „czynnościach wstępnych”, przychodzi czas na grę. Jako początkujący farmerzy zakładamy farmę w miejscowości Memphis – zresztą na dzień dzisiejszy wyboru nie mamy. Tam czeka nas miła niespodzianka, bowiem twórcy udostępnili nam możliwość zagrania w grę testową (pozostali gracze są symulowani przez AI) i poznania mechanizmów rządzących grą. Polecam zagrać kilka razy w tę treningową odsłonę Farmersów, gdyż znakomicie pełni ona rolę tutoriala.



Kiedy już zaznajomimy się z interfejsem gry oraz jej możliwościami, przychodzi czas na pierwszą grę. Każda rozgrywka ma swój cel, a te z kolei są różne w różnych miastach i tak na przykład w Memphis można rywalizować posiadaniem największego majątku, zaś w Iowa City można konkurować w ilości zboża przechowywanego w spichlerzu. Każdy typ gry ma swoje pozytywne i negatywne strony i to już od was zależy, który przypadnie wam bardziej do gustu. Ponadto każde miasto cechuje inny czas trwania gry. W Memphis jest to 5 tur, a w każdym kolejnym mieście długość gry się wydłuża.




bgcolor="#748D6D">

















Wykresy








Kiedy dołączymy już do interesującej nas gry, musimy podjąć decyzje odnośnie naszego gospodarstwa. Odbywa się w to w systemie turowym, który uważam za dalece bardziej odpowiedni dla gry internetowej, niż system gry czasu rzeczywistego (por. Ogame). Przeliczenie tury odbywa się co 24 godziny, co oznacza, że logować się musimy jedynie raz w ciągu doby i maksymalnie do dwóch gier jednocześnie (taki limit narzucili twórcy, poniekąd słusznie, choć ja widziałbym limit trzech-czterech gier jednocześnie). Po zalogowaniu się do danej rozgrywki wita nas interfejs z elementami Javy. Na pierwszym planie widzimy tabelkę z informacjami o danej miejscowości oraz wykres udziału w rynku ziemi. Następnie widać przedstawione w podobnej formie wyniki graczy. Po danych wstępnych przychodzi czas na najważniejsze pola. W każdym mieście są to trzy działy: ziemia, zwierzęta hodowlane oraz uprawy (czyli zboże).



Nasze dzi
ałania odnośnie ziemi ograniczają się do kupowania (ew. sprzedawania) działek oraz wydzielania ich pod uprawy i pastwiska. Nie da się jednak ukryć, że są to jedne z najważniejszych decyzji, bowiem ilość ziemi warunkuje obfitość plonów, co odbija się na naszym portfelu. Oczywiście mamy możliwości intensyfikowania sposobu upraw, ale o tym późnej. Należy też wspomnieć o związku pastwisk ze zwierzętami. Jeśli w grze pojawiają się krowy, to co turę otrzymujemy pieniądze ze sprzedaży mleka. A więcej tego białego płynu sprzedamy, jeśli nasze krasule będą dobrze odżywione, co oznacza, że muszą mieć jadła pod dostatkiem. Nie można stłoczyć wielu krów na małym terenie, gdyż da to skutek odwrotny do zamierzonego i gospodarstwo zacznie przynosić straty. W przypadku owiec sprzedajemy wełnę, której ilość jest warunkowana w podobny sposób jak ilość mleka. Skoro już mowa o zwierzętach, to warto wspomnieć o tym, że można oddać je na ubój. Cena mięsa z jednego zwierzaka jest większa od jego ceny rynkowej jako żywego stworzenia, ale uwaga – jeśli gracze oddadzą zbyt dużo zwierząt do rzeźni, to cena mięsiwa zacznie gwałtownie spadać. Jak już wspomniałem, krowy i owce możemy kupować oraz sprzedawać na rynku. To samo dzieje się ze zbożem. Ponadto zazwyczaj istnieje możliwość eksportu zwierząt i zboża do pobliskiej metropolii, jednakże wiąże się to z dodatkowymi kosztami.




bgcolor="#748D6D">

















Interfejs








Jeśli gra wydaje się wam nudna, to mam dobre wieści. Nie polega ona tylko na bezmyślnym klikaniu i schematycznych odruchach. A wszystko dzięki niewidzialnej ręce rynku, która trzyma pieczę nad realizmem gry. Ceny, po których sprzedajemy i kupujemy nie biorą się z kosmosu – są wyliczane według specjalnych algorytmów w oparciu o prawa popytu, podaży i równowagi rynkowej. Oznacza to, że naszymi działaniami możemy wpłynąć na ceny, a co za tym idzie, na majątki pozostałych graczy. Na przykład: jeśli grasz w grę, której celem jest „zgromadzić w spichlerzu jak najwięcej zboża”, to najprawdopodobniej Twoi przeciwnicy w pierwszej kolejności pozbędą się bydła. Kiedy już to nastąpi, ceny mleka bądź wełny oraz mięsa pójdą do góry (mniejsza podaż), na czym możesz skorzystać – masz wtedy doskonałe źródło dochodów i stać cię na dokupienie pola oraz zakup zboża. Tak więc drodzy farmersi: książka z ekonomii w garść i ruszajcie na podbój Ameryki!



Cóż to byłaby za gra bez badań, wynalazków i kształcenia naszego farmersowego „ja”? Twórcy dają nam wiele możliwości ulepszania rozgrywki. Możemy sobie zbudować spichlerz, w którym przechowamy nadwyżki plonów, by sprzedać je w czasie hossy. Wymierne korzyści daje edukacja (gra jest jak najbardziej moralizująca) w szkole rolniczej. Opłacając odpowiedni kurs zwiększamy nasze zdolności, które niejednokrotnie (zwłaszcza w przypadku dłuższych rozgrywek) mogą przesądzić o zwycięstwie.




bgcolor="#748D6D">

















Ulepszenia








Farmersi to gra rozwojowa – przed twórcami jeszcze mnóstwo pracy. Niedawno pojawiło się kolejne miasto, San Francisco, w którym możemy zbudować sobie bar lub sklep. Na farmerów czekają jeszcze takie osady, jak Dallas, Atlanta, Kansas City, Seattle, Denver i mnóstwo innych. Wypada nam jedynie czekać na ich uruchomienie. Jeszcze ciekawsza może się okazać kolej – interesujące, w jaki sposób wpłynie ona na grę.



Serdecznie zapraszam do gry. Być może spotkamy się w jakiejś rozgrywce.






E-mail autora: Sławomir "Mande" Gdyk





Autor: Mande
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
20.09.2010 | spiderlo » Brzmi interesująco - coś jak Capitalism II tylko,
02.06.2008 | Mande » Potem jest tylko lepiej ;). Choć Farmersi Town to
21.05.2008 | Hunter » No nie byłem przekonany do tej gry przyznaje - po
30.10.2007 | FifiCz » Wchodzę na plemiona raz-dwa razy dziennie i wszyst
14.10.2007 | Mikiss » Od kiedy skończyłem grać w Space Piooners nie lubi
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 90%
Gra przez przeglądarkę w której jes
Szymiii - 90%
więcej recenzji dodaj recenzję