Europa Universalis: Rome

Europa Universalis: Rome
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis: Rome
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2008-06-11
Premiera Świat:
Autor: Mande
Ocena
czytelników 81 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Europa Universalis: Rome

Czy aby na pewno „Kartaginę należy zniszczyć”? Już niedługo stanie się to mocno dyskusyjne. Może tym razem przyjdzie kolej na Rzym, albo Macedonię? Czyść już zbroję i wyprasuj togę, gdyż Europa Universalis: Rome nadchodzi!
europa-universalis-rome-zapowiedz-2710-1. 1Po bardzo długim okresie próśb, nalegań, gróźb, żądań … ale bez rękoczynów, nadszedł ten moment, kiedy fani serii Europa Universalis doczekali się pierwszej w historii odsłony tej gry, której akcja dzieje się w starożytności. A jest to starożytność nie byle jaka, tylko najprzedniejsze klimaty śródziemnomorskie. Ponadto rzecz będzie się dziać w niezwykle pasjonującym okresie – od czasów Pierwszej Wojny Punickiej (czyli tak naprawdę sam początek szerszych podbojów Republiki Rzymskiej) do roku 27 p.n.e. który to kojarzy się powszechnie z ostatecznym upadkiem republiki (Oktawian August uzyskał wtedy oficjalnie tytuł cesarza).

Ogólnie rzecz biorąc, podstawą dla gry jest Europa Universalis III. Najlepszym dowodem na to są identyczne wymagania sprzętowe obu gier, choć w tym miejscu należy powiedzieć, że jest to z korzyścią dla Rome, które dysponując mniejszą mapą powinno mniej obciążać procesor. Należy jednak zdać sobie sprawę, że proste zaaplikowanie silnika z czasów nowożytnych do starożytności udaną operacją być nie może i przypadek Rome nie jest tu wyjątkiem.

Po pierwsze utrzymano zróżnicowane typy rządów i doktryny, lecz teraz poszczególne doktryny są bardziej zależne od typu rządów. Innymi słowy, dla danego sposobu sprawowania władzy, jedne ideologie będą adekwatne, a inne mogą mieć mniejsze bonusy, lub wręcz powodować kary.

Warto nadmienić też, że system technologiczny jest stworzony od podstaw, specjalnie dla Rome tak, by oddać możliwie najwierniej realia epoki. Wiedzę będziemy mogli poszerzać w pięciu różnych dziedzinach. Co ważne, osiągnięcie kolejnego poziomu technologicznego nie daje żadnych bezpośrednich korzyści. Z poziomu techn
ologicznego korzystają wskaźniki pochodne, takie jak choćby poziom cywilizacji w danej prowincji. Niekwestionowaną korzyścią z rozwijania technologii są wynalazki – przy odpowiednim poziomie wiedzy możemy wynaleźć bardzo przydatne rzeczy, od falangi do irygacji.

Twórcy Rome są zdeterminowani, by pobić dotychczasowy rekord ilości zdarzeń (eventów) w grze. Będą więc eventy dotyczące zdolności władcy, wywołujące wojny domowe, wpływające na religię, ludność i wiele innych aspektów. Nowością w grze będą omeny, czyli szeroko rozgłaszane decyzje losu/bogów/wróżek mające na celu skłonić zabobonnych i bogobojnych ludzi (a tacy stanowili wówczas przytłaczającą większość) do określonych zachowań. Możemy więc wmówić ludowi, że Fortuna nam sprzyja i tym samym osiągnąć większą dyscyplinę w wojsku. Oczywiście omeny można wywoływać tylko pojedynczo i nie częściej niż dwa razy do roku. Są one w ścisłej integracji z wyznawaną religią – niemożliwe będzie błogosławieństwo Jupitera wśród narodu żydowskiego.

Kolejna zmiana czekać nas będzie w zarządzaniu prowincjami. Skończyły się czasy pełnego dostępu do zarządzania prowincją. Teraz w naszym imieniu będzie to czynił wyznaczony urzędnik, którego nazywać będziemy różnie, w zależności od regionu – namiestnikiem, satrapą, strategiem. Sam wybór odpowiedniego człowieka to poważne zadanie, gdyż to od jego umiejętności i osobowości zależeć będzie prosperita prowincji, a w Republice jest to też stwarzanie możliwości do ubiegania się o urząd konsula. Ponadto wybitna, acz nielojalna jednostka może wzniecić bunt i doprowadzić do wojny domowej.

Ciekawym zjawiskiem w Rome będą hordy barbarzyńców. Są to z założenia duże grupy nieucywilizowanych ludzi, które wędrują w poszukiwaniueuropa-universalis-rome-zapowiedz-2710-2. 2 lepszego jutra. Problem powstaje w momencie, kiedy wkraczają na obszar twojego państwa. Aby sobie poradzić z tym problemem, do dyspozycji będziemy mieć dwie drogi: militarną – wysłać wojsko i pokonać barbarzyńców, lub dyplomatyczną – pozwolić im się osiedlić, zapłacić daninę, itp. Ciekawego smaczku grze dodaje tzw. poziom cywilizacji. Jeśli będzie on wystarczająco wysoki, to w połączeniu z innymi korzystnymi czynnikami może doprowadzić np. do wchłonięcia barbarzyńców do twojego imperium i powiększenia go.

Każda prowincja, wzorem poprzednich odsłon gry, produkuje jeden rodzaj surowców. W Rome każdy surowiec daje jakąś wymierną korzyść (np. żelazo pozwala rekrutować w danej prowincji ciężką piechotę). Aby móc skorzystać z jak największej ilości bonusów, należy otwierać szlaki handlowe. Tu pojawią się problemy typowe dla epoki – piraci, negocjacje z innymi krajami, budowa dróg itp.

Dyplomacja nigdy nie była łatwym zajęciem. W starożytności tym bardziej. Otóż w Rome aby podjąć negocjacje z inną frakcją, musimy wysłać tam naszą postać. Jest to o tyle nieprzyjemne, że musimy liczyć się z tym, ze partnerzy negocjacyjni zwrócą nam jedynie jego głowę.

Pozostaje nam czekać na premierę gry. Czy będzie ona hitem? W swojej klasie – na pewno tak. Niestety gry z serii Europa Universalis są produkcjami wymagającymi, skierowanymi do dość wąskiego grona odbiorców. W związku z tym, gry typu Rome: Total War, mimo że bardziej zręcznościowe niż strategiczne, wciąż będą królować. Pozostaje mi wierzyć, że społeczność graczy dostrzeże ogromną wartość drzemiącą w Europa Universalis: Rome. Nie jest ona może widoczna w grafice czy efektach. Odkrywa się ją dopiero w czasie gry. Mam nadzieję, że Rome przerośnie moje oczekiwania.

Autor: Mande
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
13.07.2011 | wert » Gra wygląda dobrze.Grafika jest bardzo dobra jak n
28.08.2008 | Mande » No niestety gra trochę zawiodła oczekiwania ... Zo
04.07.2008 | pachucek » Ja czekam aż u mnie w mieście się pojawi... to sob
28.04.2008 | OverLord_Zenon » Grałem i powiem nic specjalnego.Posiada większośc
21.04.2008 | Mande » Uaktualniłem datę polskiej premiery ;).
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję