Samurajowie

Samuraj - mały, wielki wojownik - tekst z portalu zalogag.pl

Na dźwięk słowa „samuraj” wyobraźnia ukształtowana przez filmy Akiry Kurosawy czy niezapomnianego „Szoguna” z Chamberleinem podsuwa nam obraz niskiego, silnie zbudowanego mężczyzny. Jego twarde spojrzenie ukośnych oczu i wygodny czubek głowy, z resztą włosów upiętych z tyłu, nadawał mu groźny wygląd. Dodatkowej powagi nadawały mu dwa zatknięte za pas miecze. O dziwo, owo wyobrażenie nie odbiega w zasadzie od historycznej rzeczywistości - w poniższym tekście postaram się nieco bardziej przybliżyć wizerunek tych niesamowitych wojowników. Zresztą, jak wiecie, motyw samurajski wykorzystują także twórcy gier komputerowych - że wspomnę chociażby o juz leciwej produkcji pt. „Shogun: Total War”.

W naszym kręgu kulturowym przyjęło się uważać japońskiego wojownika za piechura, walczącego za pomocą krzywego dwuręcznego miecza. W rzeczywistości, przez okres trwający ponad dziewięć stuleci jego uzbrojenie i przyjęty sposób walki ulegał znacznym modyfikacjom. Pierwotnie samuraj walczył konno przybrany w hełm i zbroje o wadze dochodzącej do kilkudziesięciu kilogramów. Podstawową broń stanowił łuk. W czasie bitwy starano się zbliżyć do wroga na dystans umożliwiający trafienie strzałą w słabo chronioną szyję lub pachę. W następnym okresie zwanym Muromachi (XV w.) ukształtował się nowy typ armii, znika ciężkozbrojna samurajska konnica, a dominującym rodzajem broni staje się piechota. Piesi wojownicy nosili jedynie lekkie, osłaniające tors zbroje, co dawało im dużą swobodę ruchu i sprawiało, że oddziały takie były stosunkowo tanie i można było powołać ich znaczną liczbę. Rekrutowano ich z niższych warstw stanu wojowników, a nawet chłopów - oddziały te zwano ashigaru.

Pojawienie się piechoty, wzrost liczby wojsk i zmiany w uzbrojeniu przyniosły szybki rozwój sztuki wojennej, widoczny zwłaszcza od końca XV w. Źródła wzmiankują na przykład o ustawieniu w „rybią łuskę” i „skrzydle żurawia”, mimo wszystko nadal jednak nacisk kładziono na akcje indywidualne. W okresie Muromachi sytuacja taka została drastycznie zmieniona - odtąd wszelkie działania na własną rękę były surowo zabronione, a bitwy toczono w bardziej zorganizowany sposób.

Samuraj maly wielki wojownik 003221,1
Oda Nobunaga


W połowie XVI w. dochodzi do jeszcze dwóch doniosłych zmian. Po pierwsze, upowszechniła się uprawa ni znanej wcześniej bawełny. Pozwoliło to na produkcję ciepłych ubrań, co umożliwiło z kolei prowadzenie działań wojennych niezależnie od sezonu. Drugim znacznie ważniejszym wydarzeniem było przybycie około 1543 roku do Japonii Portugalczyków, którzy podarowali władcy wyspy Tanegashima dwa muszkiety. Jego kowale potrzebowali jedynie dwóch lat na opanowanie technologii ich produkcji. Wieść o nowej broni rozniosła się niczym błyskawica po całej Japonii i zaczęto używać muszkietów podczas bitew. Przełomem była bitwa pod Nagashino z 1575 roku, gdzie Odo Nobunaga wyodrębnił ze swojej armii odział 3000 muszkieterów i skoncentrował ich na kierunek głównego natarcia Takedy Katsuyori - plan ten powiódł się nad wyraz, pod skoncentrowanym ogniem muszkietów nacierające oddziały zostały zmasakrowane i poszły w rozsypkę.

Samuraj - mały, wielki wojownik

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz