klocki

klocki
Sztab VVeteranów
Tytuł: klocki
Producent: Rainbow Train
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

klocki

Często najznakomitsze gry cechuje banalny pomysł, lista reguł, które można opanować w porywach w kilkanaście minut – za przykład mogą służyć szachy czy go. Czasami jednak ta prostota to tylko wykręt, mający skryć miałkość i banalność produkcji. Jak to jest w przypadku klocków?
klocki-16111-1.jpg 1Początkowo gracz jest raczony wyzwaniami niegodnymi tego miana, gdyż w istocie oferującymi brak jakiejkolwiek komplikacji, w przypadku których każde posunięcie jest prawidłowe (za wyjątkiem powtórzeniem właśnie co wykonanego). Równie oczywiste jest to, co ma być osiągnięte – linie na płytkach mają utworzyć ciągłą i zamkniętą całość. Graczowi może się więc zdawać, że właściwie windowskowski Pasjans stanowił niekonieczną komplikację, klocki zaś „przechodzą się” same.

Później jednak gracz nagle zostaje zaskoczony nowymi wyzwaniami, polegającymi bądź to na wprowadzeniu trójwymiaru do dotychczas ba
rdzo dwuwymiarowego świata, bądź to nowych mechanik i istoty stawianych przed nim wyzwań. Później zaś to się łączy, następnie wzbogaca o kolejne elementy, i tak dalej, i tak dalej.

Niestety, nie wszystko jest oczywiste od samego początku – i bynajmniej nie chodzi o komplikację plansz (o to wszak chodzi), lecz o sam cel, ku któremu winno się podążać. Niektórym może się to nawet podobać, ale sądzę, że dla większości bardziej nęcące jest nie odkrycie sposobu poruszania się szachowego skoczka, lecz umiejętność dania nim mata.

Gra utrzymana jest w estetycznej oprawie audiowizualnej, choć nie robi ona żadnego wrażenia pod jakimkklocki-16111-2.jpg 2olwiek względem. Jest ładnie i przyjemnie, żadna pikselowa czy muzyka rodem z „pecetów” z początku lat 90. minionego wieku nie zaatakuje narządów zmysłów gracza, ale w epoce takiego Monument Valley nie jest to już tak wielki komplement.

klocki to produkcja, którą ćwierć wieku temu określiłoby się mianem nie „gry” lecz „gierki”, a współcześnie nazwałoby się casualową. Nie deprecjonuje to jej, ale nie należy po niej także zbyt wiele oczekiwać. Jest ona jak najbardziej warta swej aktualnej ceny, a pisownia tytułu z małej lektury jest uzasadniona.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję