LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Zoo Tycoon 2

Zoo Tycoon 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Zoo Tycoon 2
Producent: Blue Fang Games
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2004-12-17
Premiera Świat:
Autor: 5913
Ocena
czytelników 79 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!
Zoo Tycoon 2

Zoo Tycoon 2

Przychodzi taki czas, gdy nawet najbardziej zapalczywy komputerowy pies wojny postanawia odpocząć od bitewnej zawieruchy przenieść się w jakiś zaciszny kącik, założyć ciekawy "nie militarny" interesik i odpocząć. Wiedziony takim impulsem i lekko zmęczony już odgrzewanymi kotletami starcraftów i "age of empiresów" zakopałem topór wojenny (przynajmniej na jakiś czas). Postanowiłem na kilka dni odstawić gry, gdzie miałeś uratować świat od zagłady tudzież poprowadzić swych poddanych ku potędze i chwale. Chwilę się zastanawiałem nad wyborem mojej nowej "elektronicznej lektury". Zdecydowałem się zaryzykować i włożyłem do czytnika grę zupełnie nie w moim stylu. Był to ZOO TYCOON 2.
No dobra zabieramy się do recenzji!. Czy się opłacało? Powiem krótko, podobało mi się ale to nie ja oszalałem na punkcie tej gry tylko moja młodsza siostra.

ZOO TYCOON 2 jest grą interesującą i zaskakującą, ale posiada dużo wad które uprzykrzają rozgrywkę. Jak sama nazwa wskazuje gra pochodzi z dość popularnego wśród młodych graczy acz u starszych nie cieszącego się już takim wielkim zainteresowaniem jak za czasów sławnego "Faraona", gatunku TYCOON. Powodem takiego rozwarstwienia poglądów być może jest krótkowzroczna polityka producentów takich gier oraz to, że dotychczas wypuszczone programy od lat powielają schematy i nawet nie próbują wprowadzać nowych pomysłów. Nie inaczej jest z tą grą. ZOO TYCOON 2 jest następcą gry o tej samej nazwie, która ukazała się kilka lat temu na rynku. Jest bardzo podobny w pomyśle i w wykonaniu do wielu innych programów tego typu. Produkt pozwala nam na pokierowanie miejskim ogrodem zoologicznym w niemal każdym zakątku świata. Naszych podopiecznych mamy bez liku. Pandy, misie koala, tygrysy, słonie, wielbłądy - to wszystko i znacznie więcej będzie dreptało, skakało i warczało w twoim pełnym rozradowanych dzieci (a może i nie) zoo. Szczerze? Pierwsze wrażenie? Odlot! PóĽniej jednak okazało się że przesadziłem z moim optymizmem.

Możemy opiekować się zwierzętami w każdym zakątku globu: w Azji, Afryce, obu Amerykach, Europie a nawet na Antarktydzie. Dodajmy jeszcze, że miejsc lokalizacji na każdym kontynencie jest kilka. W sumie koło dwudziestu. Wszystkie z nich charakteryzują się odrębnym klimatem i topografią terenu. Wybrany przez nas plac pod budowę opisują trzy charakterystyki. Są to: wielkość miejsca, ilość funduszy początkowych i strefa klimatyczna. Wszystko w menu byłoby ok, gdyby nie pewien irytujący szczegół, który zdaje się być bezsensowny a nawet głupi. Przed wytknięciem tego błędu informuje wszem i wobec, że gra posiada rozbudowaną encyklopedię z danymi dotyczącymi miejsca, trybu życia lub egzystencji opisywanych gatunków zwierząt i roślin. Słyszałem nawet, że na zachodzie pretenduje do miana gier edukacyjnych. Moim zdanie to jest bardzo dobre rozwiązanie. Jednak wracając do problemu który został przeze mnie zauważony na samym początku gry. Zastanawiałem się kto o zdrowych zmysłach umieściłby park dla zwierząt na Antarktydzie? Jak myślicie kto? Ano twórcy! Zrozumiałbym ten zabieg jakby to było schronisko dla pingwinów, nawet przymknąłbym oko na niedĽwiedzie polarne, które mieszkają zupełnie na innym biegunie, ale oczywiście dla twórców nie ma rzeczy niemożliwych. Spokojnie w tak nie nadającym się do życia miejscu znajdziemy wielbłądy, gazele, hieny itd. Totalne nieporozumienie! No trudno, musimy przełknąć tą gorzką pigułkę. A szkoda, bo gra bez tego zonka miałaby wystawioną znacznie lepszą ocenę. Rekompensacją tego uchybienia może być ciekawe rozwiązanie - otóż gra daje nam możliwość bez wychodzenia z niej pobrania dodatków przygotowanych na stronach producenckich w postaci dwóch nowych podopiecznych (jak na razie tylko to, ale wiadomo już, iż twórcy zapowiadają kolejne udoskonalenia).

Zoo Tycoon 2 1
Fajna grafa.


Jak już się czepiam to do końca. W grze brakuje dobrej oprawy audio, co wychodzi jej na złe. Oczywiście są odgłosy zwierząt i rozentuzjazmowanego tłumu, ale gra nie oferuje podkładów muzycznych. Jedyną przygrywką, którą usłyszymy, to muzyczka w menu, jakkolwiek ładna, to trochę monotonna.

W grze mamy trzy typy rozgrywki które tak naprawdę mało się od siebie różnią. Możemy grać w kampanię, w której powoli i systematycznie zaliczamy zadania od "przynieś, podaj, pozamiataj" do "zbuduj prosperujący park z określoną zwierzyną". Mamy jakby sześć zestawów ogrodów zoologicznych. W tej części gry wybieramy dowolny park w którym chcemy zaliczać questy. I tu ciekawostka. Nagrodą za nasze wysiłki na rzecz krzewienia świadomości ekologicznej jest odblokowanie poziomu niespodzianki. Szkoda, że gra nie posiada fabuły, która by pozwoliła płynnie przechodzić z misji do misji.
Są jeszcze dwie opcje zabawy: "Piaskownica" pozwala nam na nieograniczoną budowę na dowolnym terenie dowolnego parku, "Wyzwanie" różni się od poprzedniczki tylko tym, że posiadasz limit pieniężny, lecz możesz go kontrolować. Przykładowo: ustawiasz sobie początkowe fundusze na 50000 tysięcy kredytów. Na tym niuansie kończą się różnice.

To wszystko tytułem szeroko rozumianego wstępu. Teraz oceńmy grafikę i grywalność. Oprawa wizualna gry stoi na przyzwoitym poziomie. Trzyma klimat, można by było rzec, "niby bajkowy". Szczególnie przypadły mi do gustu zwierzęta, gdyż to one są najlepiej odwzorowane. Gorzej jest jednak z postaciami ludzkimi. Wyglądają jak z gier produkowanych kilka lat temu, ale i tak nie jest Ľle. Oprócz zwyczajnego widoku kamery, która jak w każdym dzisiejszym szanującym się produkcie jest mobilna i ma możliwości obrotu oraz przybliżania, w grze znajdziemy ciekawy tryb chodzenia po parku jako osoba zwiedzająca. Ciekawy bajer, lecz to nie koniec - w tym trybie znajduje się ciekawostka, przyznaję, ciekawa. Możesz robić zdjęcia! Posiadasz aparat i album, w którym możesz je póĽniej zamieścić.

Zoo Tycoon 2

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
04.09.2009 | tomkos » mi też nie działają nawet w otwartym zoo i jako im
18.08.2009 | Ulga89 » Ejże nie działa! Czy to dlatago, że zoo jest zamk
18.05.2009 | Klemens » --> domino1996 Tak jest.
14.04.2009 | domino1996 » Jako nazwisko pracownika?
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję