LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Yooka-Laylee and the Impossible Lair

Yooka-Laylee and the Impossible Lair
Sztab VVeteranów
Tytuł: Yooka-Laylee and the Impossible Lair
Producent: Playtonic Games
Dystrybutor: Cenega S.A.
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:2019-10-08
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Yooka-Laylee i Niezdobyta Forteca

Chyba niewiele jest gatunków gier, które dla profanów z tych czy innych przyczyn stroniących od tego rodzaju rozrywki nade wszystko kojarzyłyby się z nią bardziej niż tzw. platformówki. Paradoksalnie jednak produkcje te nawet wśród casualowych graczy pozostają gdzieś bliżej marginesu zainteresowania, co sprawia, że ich rynek został zdominowany przez kilku dużych graczy, rzadko dopuszczających do podium kolejne tytuły. Swego czasu udało się to Yooka-Laylee, tak iż obecnie pozycja ta próbuje wypracować własny „zakątek”, a to wraz z premierą Yooka-Laylee and the Impossible Lair, która to gra nad Wisłą została wydana jako Yooka-Laylee i Niezdobyta Forteca.
yooka-laylee-i-niezdobyta-forteca-20536-1.jpg 1Rzeczona pozycja pozwala nam pokierować dość dziwacznym duetem jaszczurki oraz nietoperza, zespołowo ruszającego na odsiecz królowej pszczół, której podkomendne zostają zmanipulowane – w drodze kontroli myśli – przez Wielkiego-Złego. Cóż, platformówki nigdy nie słynęły z zaawansowanej warstwy fabularnej i omawiany tytuł bynajmniej nie aspiruje do miana chwalebnego wyjątku.

Omawiana produkcja cechuje się dość prostym sterowaniem – składają się na nie raptem trzy odmienne aktywności, spokojnie więc można nad całością zapanować z wykorzystaniem klawiatury, pad jakkolwiek sugerowany przez autorów bynajmniej nie stanowi konieczności. Przy tak uproszczonej mechanice twórcy musieli więc gros wysiłku włożyć w stosowne zaprojektowanie lokacji, tak by gra nie „przechodziła się sama”.

W istocie deweloperzy mieli tego pełną świadomość, co oznacza, iż poszczególne plansze jawiąc się na pierwszy rzut oka jako dość proste wymagają jednak niemałej zręczności w przeprowadzeniu swych zamierz
eń (choć niekoniecznie na poziomie małpy z Azji), ale w jeszcze większym stopniu pomyślunku w celu ustalenia właściwej ścieżki oraz timingu. Sprawia to, że tytuł ten mimo wszystko trudno jest adresować do najmłodszych graczy, niejednokrotnie mogą się oni bowiem sfrustrować wobec faktu, że wpadnięcie na rozwiązanie nie jest wystarczające do jego przeprowadzenia – i odwrotnie.

Przyznam jednak szczerze, że rozczarowujący był dla mnie fakt, iż gra z reguły nie przewiduje więcej niż jednego prawidłowego sposobu uporania się z danym wyzwaniem, czy to z użyciem (mocno zinfantylizowanej) przemocy, czy bez niej. Kiedyś może to była norma, współcześnie jednak trudno rozpatrywać w kategoriach odmiennych niż archaiczności.

Pewną nowalijką jest wszakże specyficzna pseudotrójwymiarowa mapa, po której może się poruszać alter ego gracza, które w przypadku odblokowania etapów „pobocznych” umożliwia wkroczenie na znany już poziom od innej niż dotychczas strony, a dzięki czemu możemy sobie pozwolić na dotychczas niedostępne aktywności. Prostota teyooka-laylee-i-niezdobyta-forteca-20536-2.jpg 2go rozwiązania koresponduje z jego funkcjonalnością, choć pociąga za sobą niedogodność w postaci backtrackingu.

Oprawa gry jest nastawiona na zdecydowanie młodocianego gracza, co poniekąd może wprowadzić w błąd, gdyż produkcji tej wcale nie cechuje aż tak trywialny poziom trudności. Jest słodko, jest wręcz przeraźliwie kolorowo, całość jednak nie popada w kicz, lecz składa się na specyficzną, lecz jednak estetykę.

Yooka-Laylee i Niezdobyta Forteca to efekt starannej pracy, w przypadku której jednak zabrakło nieco serca. Produkcja ta nie oferuje niczym niezmąconej zabawy, łatwości odreagowania po ciężkim dniu – w szkole czy w pracy – jak to czynił ongiś Jazz Jackrabbit, choć ukończenie jej potrafi dostarczyć satysfakcji, zwłaszcza iż to pozycja dość rozbudowana, wręcz długa.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/yookalaylee_and_the_impossible_lair

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję