LOGOWANIE
Zarejestruj sie

X3: Reunion

X3: Reunion
Sztab VVeteranów
Tytuł: X3: Reunion
Producent: Egosoft
Dystrybutor: TopWare Poland
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2006-10-11
Premiera Świat:
Autor: 5913
Ocena
czytelników 84 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Głosuj na tę grę!
X3: Reunion

X3: ReunionTo będzie chyba moja pierwsza recenzja gry, której wątki strategiczne, jakkolwiek ważne i interesujące, nie zdają się być esencją tego produktu. I bardzo dobrze! Ba, czasem trzeba odpocząć od ziemskich wojen i wznieść się ponad kurz zaciekłych bitew, czy to mieczem i magią czynionych, czy też nowoczesnymi czołgami lub maszynami. Trzeba się wznieść wyżej, aż do gwiazd! I pewnie myślicie, że tam odpoczniecie od zażartego konfliktu? Guzik prawda! Tam też dostaniecie to, od czego uciekaliście. Wpadniecie w tygiel intryg, wojen, umów handlowych jak i odkrywania nieznanego. Wpłyniecie na rozwój jednej z 10 wielkich frakcji oraz cywilizacji które rywalizują ze sobą na różnych płaszczyznach zarówno ekonomiczno-gospodarczych jak i polityczno wojskowych. Wymienię je. Są to Argoni, Boroni, Paranidianie, Splici, Teladianie, Gonerzy, Ziemianie, Kompania Terracorp, Xenoni, Kha'ak i piraci. Azaliż przeogromne pole do działań zgodnych bądź niezgodnych z prawem.

Proszę kolegów i koleżanki, przedstawię wam dziś pokrótce produkt, który swym ogromem i rozmachem przyćmiewa niejedną grę. Trzeba wiedzieć czym właściwie jest X3-Reunion. Łatwiej jednak jest powiedzieć czym nie jest. Dlaczego? Bo Reunion to cały świat wielkich cywilizacji, które osiągnęły wysokie stadium rozwoju ekonomiczno-społecznego i stały się władcami kosmosu. To uniwersum podróży i walki, zarządzania i wydawania, odkrywania i handlowania. Zawiera się w niej wiele różnych gatunków gier i z tej mieszaniny tworzy się jakiś nowy kierunek. Na dodatek jest to dobrze przemyślane i sprawnie funkcjonuje. Stań się łotrzykiem i bandytą plądrującym statki bogatych handlowców. Przeszukaj jako odkrywca i naukowiec najskrytsze zakamarki kosmosu. Mknij szybkimi, ładownymi statkami handlowymi aby dostarczyć kontrahentom najlepszy towar po rozsądnych cenach produkowane przez twoje potężne imperium gospodarcze. Staw czoła wielkim armiom dowodząc wielką armadą, prowadząc ją do supremacji nad światem. To są twoje cele. Każdy z nich możesz osiągnąć osobno lub jeśliś naprawdę przemyślnym osiągniesz je wszystkie.

X3 Reunion 101444,1


W grze występuje zarówno strategia ekonomiczna, taktyczna i handlowa. Dlatego będziesz mógł budować i zarządzać zarówno fabrykami oraz innymi budowlami, jak i całą flotą kosmiczną. Okazuje się być również być kosmiczną strzelaniną i pewnego rodzaju cRPG, bo po pierwsze poruszasz się swoim własnym statkiem, którym sterujesz, walczysz i dokonujesz wszystkich innych czynności zarazem.
Nie jest tak, że będziesz mógł przypodobać się wszystkim ze stron konfliktu. Część nacji jest ciągłymi twoimi wrogami i nie akceptują ciebie. Takich stronnictw jest 2-3 jeśli wliczać w to piratów. Co ciekawe reszta posiada system zaskarbiania sobie sympatii lub antypatii. Nie jest on taki prosty. Jeżeli przyczynisz się do sukcesu jednej z frakcji to ta frakcja obdaruje ciebie unikalną rangą oficerską. Zyskasz tym samym jej przychylność, która okazana jest przez tańszy sprzęt przykładowo. Nadto sprzymierzone z tą nacją inne frakcje też mogą obdarzyć ciebie w pewnej mierze zaszczytami. Odwrotna sytuacja. Narażasz się komuś. Otrzymujesz od niego znaczek „wróg” (różne rodzaje tego wroga są) jak i ich sprzymierzeni mają o tobie gorsze mniemanie.

Fabularna strona gry objawia się tym, że eksplorujesz nieznaną przestrzeń w poszukiwaniu skarbów oraz artefaktów. Dane Ci też będzie rozmawiać i wymieniać się informacjami z NPC-ami, które przydzielą tobie zadania. Co więcej, możesz się zerwać ze smyczy fabuły. A propos wątków głównych historii. Stosowana jest tu zasada jakby "ognisk zapalnych", które popychają akcję do przodu. Nie każdy z napotkanych bohaterów jest z nimi związany. Na dodatek do wyboru mamy kilka, a po odblokowaniu kilkanaście(!) postaci, które mają swoje minikampanie. Naprawdę ogrom ten aż trochę irytuje.

X3 Reunion 101445,2


Starczy te ogniska zignorować i zacząć rozwiązywać zadania na własną rękę kiedy tylko chcesz. Naprawdę w tej grze kryje się wielki potencjał, a to jest superkróciuteńki opis czegoś wielkiego, co nazywa się X3-Reunion. Można by powiedzieć, że to taki w Oblivion przestrzeni astralnej - i wcale nie będzie to przekłamanie!

Pierwsze, jak i kolejne rozpoczęcie gry, wita nas ekranem konfiguracyjnym, który oferuje wszystkie stosowne funkcje do sprawnego administrowania graficznego, jak i muzycznego. Wliczam w to również możliwości uaktualniania. Nadto, według nieoficjalnych zapowiedzi, dodatki lub mody mają być darmowe, a patche mają również usprawniać i poszerzać tenże świat.

X3: Reunion

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję