LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Weedcraft Inc

Weedcraft Inc
Sztab VVeteranów
Tytuł: Weedcraft Inc
Producent: Vile Monarch
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Weedcraft Inc

Legalizacja marihuany jest jednym z bardziej kontrowersyjnych współcześnie tematów, wywołującym podziały wewnątrz rodzin. Może spory na jego tle nie są specjalnie „krwawe”, niemniej jednak trudno mówić o ukształtowaniu się jakiegoś „politycznie poprawnego” standardu na jego tle, poza tym, że przestał on współcześnie stanowić temat tabu, czego przejawem jest sam fakt możliwości powstania gry takiej jak Weedcraft Inc.
weedcraft-inc-19459-1.png 1Sposób zawiązania fabuły rzeczonej produkcji jest tyleż prosty, co wręcz prostacki. Chcieliśmy pójść na studia, ale okazuje się, że naszej rodziny na to nie stać, bo zmarł nasz ojciec, który jak się okazuje zmagał się z paskudną chorobą, przy okazji której w ten czy inny sposób poszukiwał ulgi. Wobec ruiny życiowych planów nasz brat – swego rodzaju czarna owca – oferuje nam alternatywę, w postaci możliwości dorobienia na boku na rynku uprawy konopi.

Początkowo startujemy w iście chałupniczych warunkach – sadzimy pierwsze nasiona w byle ziemi z ogródka, całość przechowujemy w garażu, na zmianę podlewamy rośliny i je przycinamy, kontemplując ich wzrost. Gdy w końcu zaczną one prezentować się godnie ścinamy je i upłynniamy na niezbyt reprezentacyjnym skrzyżowaniu. Tak pozyskane środki inwestujemy w kolejne doniczki, przy okazji odkrywamy, że „zioło” to nie tylko jedna roślina, lecz cała plejada najróżniejszych odmian, cechujących się odmiennymi wymaganiami, jak też właściwościami, a w konsekwencji i docelową klientelą.

Gdy ogrom obowiązków zacznie nas przytłaczać, uzyskamy możliwość zatrudnienia kolejnych osób, z których jednak każda jest odrębną jednostką, o różnych zapatrywaniach na polecane im zadania, jak też cechujące się odmiennymi motywacjami oraz etosami pracy. Jakby tego było mało, niemal każda z nich skryw
a taką czy inną historię, dogrzebanie się zaś do stosownego „brudu” umożliwi nam mniej grzeczny wpływ na jej zachowanie. Dotyczy to zresztą nie tylko naszych podwładnych, lecz również konkurentów czy stróżów prawa i w istocie pełni jeden z bardziej oryginalnych i frapujących elementów gry. Szkoda tylko, że liczba potencjalnych interakcji jest mocno ograniczona i użytkownik szybko dostrzega ich powtarzalność.

Autorom należy oddać, że oferując dość złożoną produkcję bardzo umiejętnie wprowadzają w nią gracza. Tempo jest więcej niż właściwe, oferując nam nowe możliwości gra sprawdza, czy faktycznie przyswoiliśmy sobie związane z nimi umiejętności. Nieodmiennie nie możemy również zapominać o poprzednich elementach rozgrywki – zaiste Weedcraft Inc cechuje się iście wzorcowym modułem samouczka.

Nim tak naprawdę się więc zorientujemy będziemy mogli prowadzić akcje lobbingowe za pożądaną przez nas zmianą prawodawstwa, krzyżować poszczególne odmiany, flirtować z konkurencją w celu doboru metody wbicia im noża w plecy, trudnić się szantażami itp. itd., a wszystko to z myślą o arkuszu kalkulacyjnym w tle.

Atutem gry jest oprawa audiowizualna. Choć poszczególne lokacje cechują się dość znaczną szczegółowością, to jednak odnalezienie frapującego nas elementu nie będzie specjalnie skomplikowane, twórcy wyraźnie starali się dopieścić szereg elementweedcraft-inc-19459-2.png 2ów, unikając pokus pójścia na skróty. Jeszcze sympatyczniejsze jest udźwiękowienie, zwłaszcza motywy towarzyszące nam w tle, utrzymane we współczesnej konwencji, nierażące jednak swą popowością, co najwyżej zaś dość częstą powtarzalnością.

Mam niemałe opory w ocenie tej produkcji. Jako tycoon sprawia się ona całkiem nieźle, przy pierwszym podejściu dość łatwo zresztą jest się finansowo „wywrócić”, twórcy również mieli pewien pomysł na tzw. endgame, z drugiej jednak nie sposób jednak nie odnieść wrażenia, że mimo wszystko pozycja ta znacząco spłyca nie tak banalny temat, tym bardziej narażając się na zarzut banalizowania zła (czy też Zła) – a z pewnością podejścia do materii praworządności i zwykłej przyzwoitości. Jeśli jednak ktoś nie ma oporu przed rozgrywkami w różnorakie Mafie, Omerty czy Lule, to Weedcraft Inc może mu dostarczyć więcej frajdy niż wymienione pozycje.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/weedcraft_inc

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję