LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Warsaw

Warsaw
Sztab VVeteranów
Tytuł: Warsaw
Producent: Pixelated Milk
Dystrybutor: Agora
Gatunek: Strategiczna/RPG
Premiera Pl:2019-10-02
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Warsaw

Z wielką, może nawet coraz większa pompą obchodzimy kolejne rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego, bez głębszej jednak refleksji nad tym, co my właściwie świętujemy. Ale już znacznie bardziej kłopotliwe dla przeciętnego Polaka byłoby udzielenie odpowiedzi na pytanie kiedy rzeczony zryw zbrojny się zakończył. Uczciwie więc dość trudno dziwić się cudzoziemcom, że o starciu tym w ogóle nie słyszeli, bądź też mylą je z rok wcześniejszym powstaniem w getcie warszawskim. Czy WARSAW ma szansę na przełamanie tej bariery niewiedzy?
warsaw-20487-1.jpg 1Rzeczony tytuł zapowiadany był jako mocno inspirowany niejakim Darkest Dungeon, choć osobiście w niemałym stopniu nasuwał mi skojarzenia z inną produkcją Pixaleted Milk, a mianowicie Regalia: Of Monarchs and Men, oczywiście z zachowaniem proporcji, jak też nade wszystko zakorzenieniem w nieco innym gatunku.

W czasie zabawy – o ile wyraz ten można uznać za adekwatny dla rzeczonej produkcji – dane jest nam pokierować losami małego oddziału, a właściwie wręcz drużyny powstańców, dość swobodnie przemieszczającego się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami walczącej stolicy, skupiającego się na omijaniu wrażych patroli, czasami zaś przeciwnie, szukającego walk z nimi, przy okazji zaś konfrontowanego z realiami tyleż tego konfliktu, co i każdej wojny w szczególności – szabrownictwem, samosądami, swego rodzaju „polowaniami na czarownice” i innymi ludzkimi dramatami.

Walki w istocie stanowią sól tej rozgrywki i odbywają się w trybie taktycznym, acz nasuwającym skojarzenia nie z dwu- tudzież wręcz trójwymiarowymi planszami z XCOM czy
niedawnym Rebel Cops, lecz raczej (ukrytą) i „spłaszczoną” heksagonalnym rzutem poziomym właściwym dla serii Heroes of Might & Magic. Starcia te mają charakter turowy, pośpiech nie jest więc wskazany, lecz dogłębny pomyślunek.

Przypadło mi do gustu oddanie przez autorów zasadniczego problemu, z którym zmierzyć się musieli warszawscy powstańcy, a mianowicie niedoborem wszystkiego, nade wszystko zaś uzbrojenia i amunicji. Wchodzenie w starcia z najeźdźcą stanowi nie tyle ideę toczonej walki, co wręcz bezwzględną konieczność, albowiem z reguły to na wrogu można zdobyć bardziej znaczące zasoby amunicji czy wręcz broń. Niejednokrotnie jednak okaże się, iż rywal jest zbyt potężny, brakowało mi zaś opcji rejterady, alternatywą dla zwycięstwa jest bowiem wyłącznie śmierć wszystkich aktywnych podkomendnych. Ale z reguły są jeszcze inni, tyle że liczyć się należy z utratą kolejnych dzielnic…

Twórcy z dużą dbałością podeszli również do odwzorowania szeregu innych zagadnień związanych z Powstaniem. Wbrew potocznym wyobrażeniom walkę podejmuje więc również prawobrzeżna Warszawa, starannie odzwierciedwarsaw-20487-2.jpg 2lono również topografię poszczególnych dzielnic, jak też postępujące wraz z upływem czasu zniszczenia kolejnych kwartałów.

Jakkolwiek rzeczona produkcja nie jest adresowana do zupełnie dziecięcego gracza, to nie sposób wrażenia, iż autorzy starali się unikać szczególnie kontrowersyjnych zagadnień, nade wszystko pytań o celowość samej decyzji o pierwszych wystrzałach. W trakcie rozgrywki gracz nie zetknie się z najwyższym dowództwem, choć również i nie przeczyta komunałów o zemście Stalina, ale i niewiele się dowie o podejściu zachodnich aliantów. Twórcom trudno zarzucić jakieś większe przeinaczenia, ale ich produkcję również niełatwo traktować jako liczący się głos w dyskusji – lub chociażby dyskusję tą przybliżający.

Nie ukrywam, że mocno obawiałem się sięgając po WARSAW, nade wszystko infantylizacji bądź mitologizacji jakże kontrowersyjnego tematu. Na szczęście twórcy ustrzegli się tego rodzaju pułapek, ich produkcja wykazuje jednak pewną dojrzałość. Sądzę jednak, iż znacznie bliżej dotknięcia prawdy o Powstaniu Warszawskim byli autorzy This War of Mine i pod względem tyleż jakości, co i tzw. impaktu WARSAW – będące tytułem znacząco odmiennym – nie jest w stanie równać się z rzeczoną pozycją.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję