Vietnam 65

Vietnam 65
Sztab VVeteranów
Tytuł: Vietnam 65
Producent: Every Single Soldier
Dystrybutor: Matrix Games/Slitherine
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2015-03-05
Premiera Świat:
Autor: Matis
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!

Vietnam '65

Wojna w Wietnamie stanowi jeden z bardziej popkulturowo „opracowanych” konfliktów zbrojnych. Ilość – zwłaszcza amerykańskich, produkcji filmowych ustępuje chyba tylko filmom o Drugiej Wojnie Światowej. O dziwo tendencja ta nie do końca znajduje odbicie w grach komputerowych. O ile przychodzi mi na myśl kilka pozycji zręcznościowych, to raczej niewiele strategicznych, a zwłaszcza strategicznych symulacji wojennych
vietnam-65-18187-1.jpg 1Vietnam '65 to próba odpowiedzi stajni Slitherine i Matrix Games na rynkowe zapotrzebowanie w na symulacje wojenne osadzone w wietnamskiej dżungli. Akcja przedmiotowej pozycji, co można wywnioskować z jej tytułu, toczy się w roku 1965, na granicy Wietnamu z Kambodżą. Choć gra jak najbardziej może być zaklasyfikowana jako wargame, to miłośnicy operacji planowania operacji wojennych i rozkładania na mapie znaczników natowskich prezentujących kompanie, bataliony, pułki i dywizje mogą poczuć się zawiedzenie – choć nie powinni. Omawiana pozycja skupia się bowiem na nieco innym rodzaju wojny – wojny asymetrycznej. Naszym celem nie jest więc eliminacja siły żywej i środków walki przeciwnika, a podbicie serc i umysłów tubylców.

Od strony mechanicznej mamy do czynienia ze strategią turową. Grę rozpoczynamy z jedną bazą i skromnymi siłami bojowymi. Naszymi głównymi zadaniami jest dbanie o relacje z mieszkańcami (nielicznych) wiosek rozrzuconych po pograniczu i zabezpieczanie okolicy przed partyzantami VC. Te zadania, choć na papierze wydają się łatwe, w praktyce wymagają podejmowania szeregu działań i eliminacji problemów z jakimi borykali się ówcze
śnie dowódcy. Drogą do celu jest organizowanie partoli do wiosek, infiltracja dżungli, rozwijanie wietnamskiej infrastruktury, eliminacja napotkanych poddziałów przeciwnika i umiejętne korzystanie z różnorakich jednostek wsparcia – zarówno tych dostępnych „na mapie” (artyleria czy śmigłowce), jak i zza mapy (choćby naloty lotnicze).

Głównymi „walutami” są nasze relacje z tubylcami oraz fundusze rządowe. Istotne jest dbanie o nasze siły, bo straty w żołnierzach mają bezpośredni wpływ na amerykańską opinię publiczną. Nasi podopieczni zużywają zaopatrzenie, celowym jest więc opracowanie odpowiedniej metodologii ich zaopatrywania – choćby przez helikoptery. Uszkodzony sprzęt musi być naprawiany, w helikopterach należy uzupełniać paliwo, a żołnierze muszą uzupełniać zapasy – generalnie system logistyczny, choć prosty nadaje grze sporej głębi. Samo zabezpieczanie wiosek jest niewystarczające dla kontroli sytuacji – kluczowe są również patrole w głąb dżungli i poszukiwanie elementów szlaku Ho Chi Minha. Pikanterii dodaje grze możliwość ataku ze strony Wietnamskiej Armii Ludowej – wówczas nieocenione okazują się czołgi, które same w sobie w czasie działań pvietnam-65-18187-2.jpg 2rzeciwpartyzanckich w warunkach indochińskich są co najwyżej drugorzędne. W grze w toku starć pojawia się element losowy. Gra nie posiada żadnej kampanii, a swojej istocie przypomina grę planszową – choć każda „nowa” gra będzie miała miejsce na tego samego rodzaju mapie, to jej przebieg będzie w znacznej mierze inny.

Oprawa graficzna jest bardzo ładna, a sama gra nie ma dużych wymagań sprzętowych. Wiem, że istnieją również wersje na urządzenia mobilne, ale żadnej z nich nie miałem okazji testować. Oprawa dźwiękowa nie przeszkadza. W zakresie pewnego smaczku graficznego należy rozpatrywać system osiągnięć, który znajduje w odzwierciedlenie w kolekcji odznaczeń (w tym i uwidocznionych na mundurze) naszego alter ego, do jakiego mamy dostęp z menu głównego.

Konkludując – mamy do czynienia z pozycją wyróżniającą się. Gra porusza nieco zaniedbaną strategicznie tematykę wojny wietnamskiej przy uwzględnieniu jej asymetrycznego charakteru. Obok przyjemnej rozgrywki oraz dużego potencjału do ponownego jej rozgrywania, grę wyróżnia bardzo normalna cena – tj. nieco ponad 30 zł bez promocji. Zaznaczyć również należy, że twórcy poszli za ciosem i wypuścili swoisty sequel - Afghanistan '11.

Autor: Matis
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję