LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Sztab VVeteranów
Tytuł:
Producent:
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:
Premiera Świat:
Autor: Kull
Ocena
czytelników GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI % procent

Tropico

Tropico

Menu

Większość z nas marzy o wakacjach na kanarach, jednak większość udaje się najwyżej nad Bałtyk. Teraz mamy możliwość udać się, no może nie na kanary, ale na całkowicie tropikalną wyspę, a na dodatek, nie w roli turysty, a jako dyktator. Wszyscy miłośnicy gier ekonomicznych mają dzięki producentowi PopTop wspaniałą wyżerkę. No ale z czym do ludzi, ... zobaczmy.
Po uruchomieniu gry, wita nas dosyć przyjemny i wprowadzający w tropikalny nastrój filmik. Menu, w podobnych klimatach, nie grzeszy liczbą dostępnych opcji. Mamy do wyboru grę w scenariusze, podzielone według stopnia trudności i drugą opcje jaką jest zarządzanie wyspą, bez żadnych limitów i ograniczeń. Co do scenariuszy, to jest ich w miarę dużo i stoją na dosyć wysokim poziomie trudności. Aby przejść pomyślnie daną misję należy wykonać na początku podane zadania. A są to zadania w stylu: w przeciągu 50 lat populacja twojej wyspy musi wzrosnąć do xxx, czy wysłać na eksport określoną ilość tytoniu, bananów i ananasów, co także jest ograniczone czasowo. Tak więc zadania są zróżnicowane i wychodzi tak, że na każdej mapie trzeba zrobić coś innego niż wcześniej, czyli nudzić nam się nie będzie. No może przesadziłem, gdyż rodzajów budowli jest dosyć mało
Gra1
i po kilku, kilkunastu rozgrywkach będziemy znać wszystkie domy, jak swój własny i zauważymy, że stawianie kolejnych, znanych już gmachów nie sprawia nam przyjemności i po prostu zaczyna się nudzić. Ale zanim gra stanie się schematyczna minie trochę czasu, więc przez około 30 godzin grania nie powinno nam to w ogóle przeszkadzać.
Co do grywalności to gra spodoba się jedynie tym, którzy lubią gry typu SimCity, czyli ekonomia, polityka, przemysł i inne pierdoły. Nie znajdziecie tu ani krzty wojny, no chyba, że walka z bezrobociem ;). Ogólnie sprawy militarne, oprócz budowy bazy wojskowej, i sama wojna nie są tematem gry. W Tropico będziemy budować kopalnie, różnego rodzaju farmy, fabryki i zakłady produkcyjne. Nie zapomniano także o takim środku dochodu jak turystyka. Jednak postawienie kilku hoteli i basenów nie zapewni nam tysięcy nadciągających turystów. Aby bogacze z różnych krajów przybyli na naszą wysepkę, musimy posiadać kilka dużych, wspaniałych plaż i dosyć czyste powietrze, czyli ograniczony rozwój przemysłu. Tak więc sposobów na zarobienie pieniędzy jest dużo. Jednak nie możemy zapomnieć, że naszym zada

niem, nie jest

napchanie własnej kieszeni dolarami, a raczej uszczęśliwienie mieszkańców naszej wyspy. A nasi wyspianie pragną abyś uczynił ich skromną ojczyznę w raj na ziemi. Jest to o tyle trudne, że jeżeli zgodzisz się na wybory demokratyczne, to nie jest z góry powiedziane, że wybiorą właśnie ciebie. Aby dotrwać do następnych
Gra2
wyborów musisz "podlizywać się" wielu frakcjom politycznym, np. ekolodzy wiecznie pragną czystego powietrza, religijni chcą katedry i kościoły, a wojskowi chcę większe zarobki i budowy garnizonu. Oczywiście jest to tylko wycinek występujących w grze frakcji, jak i wycinek ich wiecznie nie zaspokojonych pragnień. A pragną bardzo dużo. Każdy chce dobrze zarabiać, mieszkać w dobrym mieszkaniu, mieć blisko do pracy, kościoła i targowiska, a po pracy chce mieć gdzie iść się zabawić i napić. Musisz więc zapewnić im to wszystko i jeszcze trochę więcej, wtedy może choć trochę cię polubią ;).
W grze możesz także utrzymywać dobre stosunki polityczne z USA lub Rosją. W zależności z jakim krajem trzymasz sztamę, masz inne przywileje. Np. jeżeli będziesz wychwalał Rosję, koszty budowy budynków mieszkalnych zmaleją o połowę, co jest bardzo przydatne w początkowych fazach gry.
A co z oprawą graficzną i muzyczną? Gra nie jest w 3D, jednak grafika stoi na bardzo wysokim poziomie. Budynki, przyroda, środki transportu (choć w Tropico nie występują samochody czy tramwaje, chodzi o taczki, samoloty i statki) oraz ludzie od strony wizualnej prezentują się po prostu rewelacyjnie. A dzięki możliwości oddalania i przybliżania widoku możemy oglądać co robią nasi mieszkańcy z bardzo bliska. Bardzo ciekawie wyglądają ludzie zbierający plony, czy turyści opalający się na plażach. W tle gry przygrywają nam przyjemne, hawajskie rytmy, które idealnie pasują do gry. Wszystkie te wyśmienitości, oraz ekskluzywne polskie wydanie gry Tropico powinny zachęcić Was do jej kupna.

Ocena: 9/10

gry japan TROPICO PL

Jak zwykle CD-Project postarał się o spolszczenie i wydanie w ekskluzywny sposób dobrej gry. W polskim wydaniu Tropico, w pudełku znajdziemy: podkładkę pod mysz, shaker do drinków, dodatkową płytę z misjami i muzyką, oraz instrukcję i pełną polonizację gry. Cena: 129 zł.

Daniel "KULL" Sodkiewicz
kull_daniel@wp.pl

TropicoAutor: Kull
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
28.11.2017 | -1" or 1=((SELECT 1 FROM (SELECT SLEEP(25))A))+" » 1' AND IFNULL(ASCII(SUBSTRING((SELECT @@VERSION),1
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję