LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Through the Ages

Through the Ages
Sztab VVeteranów
Tytuł: Through the Ages
Producent: CGE Digital
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Through the Ages

Nie mówcie tego dystrybutorom gier planszowych, kategorycznie nie przesyłajcie im linka do przedmiotowego tekstu, ale muszę się szczerze przyznać, iż nie bardzo potrafię zrozumieć, jak może się im opłacać ich działalność gospodarcza. Osobiście żywię wiele ciepłych uczuć wobec tego rodzaju produkcji, bardziej jednak przez sentyment, albowiem w epoce gier wideo często zwyczajnie nie mam ochoty na nieustanne pilnowanie mechaniki gry w sytuacji, gdy nawet prosta aplikacja na tablecie może mnie kompletnie wyręczyć od tego znoju. Z przychylnością z kolei spoglądam na wszelkie próby „zwirtualizowania” tego rodzaju produkcji, tak jak w przypadku Through the Ages.
through-the-ages-20294-1.jpg 1Przedmiotowa pozycja to nic innego jak adaptacja stołowego klasyka o tym samym tytule, w Polsce dystrybuowanego pod zlokalizowanym tytułem Cywilizacji Poprzez Wieki. Niestety nie wszyscy znają tą pozycję, a zapewniam, iż jest to swoisty majstersztyk, w związku z czym z więcej niż aprobatą należy się zapatrywać na tego posunięcia.

Idea rozgrywki jest teoretycznie prosta – musimy pokierować losami nie tyle narodu, co cywilizacji, od zaczątków tuż po przezwyciężeniu epoki kamienia (łupanego) i poprowadzić ją do niekwestionowanej potęgi czasów współczesnych. Bynajmniej nie oznacza to jednak prostego podboju, na uwadze winniśmy mieć bowiem sfery kultury czy gospodarki, ale również rzecz jasna militariów, acz z perspektywy nawet nie stratega, co bardziej logistyka.

Through the Ages bynajmniej nie stanowi planszowych szachów, z
asady tej gry są dość złożone oraz zbalansowane, ich intelektualne opanowanie zajmuje dość dużo czasu, acz bynajmniej nie wymaga uporczywej analizy instrukcji. Zasady rozgrywki dość płynnie się przyswaja podczas samej zabawy, początkowo bowiem na większość elementów nawet nie zwraca się zbyt dużej uwagi.

Niewątpliwie główną różnicą między komputerową adaptacją a planszowym oryginałem stanowi możliwość rozgrywki pojedynczej, bez potrzeby gromadzenia współgraczy. Sęk w tym, że wirtualny oponent jest tyleż przewidywalny, co… bezbłędny, najprościej można rzecz ująć w ten sposób, że „oszukuje”. W rzeczonej grze niby zaimplementowano opcję skalowania SI, acz rzekłbym, iż przeskoki pomiędzy poszczególnymi poziomami są zbyt duże, co czasami miast stopniowego wyrabiania się może bardziej służyć kształceniu u siebie niewłaściwych (przy większym wyzwaniu) nawyków.

through-the-ages-20294-2.png 2 Atutem gry jest oprawa wizualna – całość prezentuje się bardzo estetycznie, może nie olśniewająco, acz cieszy oko. Tym bardziej należy to ocenić zważywszy na bardzo skromne współcześnie wymagania sprzętowe. Osobiście boleję tylko nieco nad zbyt powtarzalną oraz niedostatecznie zróżnicowaną muzyką – na mojej playliście bynajmniej ona nie zawita.

Through the Ages to bardzo dobra, wręcz znakomita egranizacja nie mniej wyśmienitej gry planszowej, choć z pewnymi łyżkami dziegciu.Wcale bym się nie zdziwił, gdyby jej komputerowa wersja w istocie bardzo znacząco ograniczyła popyt na wersję stołową, oczywiście poza kręgami zdeklarowanych tradycjonalistów.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/through_the_ages

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję