The Guild 2

The Guild 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Guild 2
Producent: 4Head Studios
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2007-02-08
Premiera Świat:
Autor: 3409
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!
The Guild 2

The Guild 2



O The Guild 2 mogliście już na łamach Sztabu przeczytać. W zapowiedzi podkreślałem przede wszystkim swobodę, jaką oferować ma rozgrywka, a w tekście publicystycznym porównałem Gildię do The Sims. Ale czy wszystkie rozwiązania zastosowane przez programistów ze studia 4Head spisują się nienagannie? Odpowiedzi na to pytanie nie można przedstawić w jednym zdaniu, dlatego zmuszeni będziecie przeczytać całą recenzję;).

Pierwszym aspektem, z jakim często spotykamy się w grach jest fabuła. W The Guild 2 jednakże nie uświadczycie jej wcale. Rozgrywka toczona jest na jednej z map oraz w określonym przez gracza trybie bez udziału jakiegokolwiek tła fabularnego. Dla jednych może być to wadą, innym zaś może zupełnie nie przeszkadzać. Wszak w The Sims również nie ma żadnej historii;). Ważniejszą rzeczą dla nas jest liczba dostępnych map, a ta - mówiąc krótko - nie powala. Te jedyne 8 obszarów byłoby jeszcze do przełknięcia, gdyby nie fakt, że część z nich jest po prostu kopią poprzednich, ze zmienionym poziomem miast. Ponadto tylko dwie mapki udostępniają trzy miasta. Pozostałe sześć to dwie metropolie. Jednak wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zbicie fortuny na wszystkich ośmiu obszarach i tak zajmie wam wiele dni (a nawet tygodni).

Wszystko dlatego, że głównym trybem rozgrywki w The Guild 2 jest tryb dynastii, który trwać będzie dopóki, dopóty nie umrze ostatni członek naszego rodu. A to tak naprawdę jest mało prawdopodobne, bowiem znalezienie żony (bądź kochanki), nie jest sprawą trudną, a jak możecie się domyślić, spłodzenie syna to już czysta formalność;). Jednak po pewnym czasie rozgrywka bez końca może przestać być dla was wyzwaniem, dlatego autorzy wprowadzili także zadania. Uzbieranie konkretnej kwoty poprzez kradzieże i szantaże, skazanie kilku ludzi na śmierć czy też osiągnięcie odpowiedniego stanowiska w polityce, wymagać będzie od was nie lada wysiłku. Poza tym pojawia się także gra na czas oraz tryb eliminacji. W nim to naszym celem będzie pozbycie się wszystkich konkurencyjnych dynastii. Jak tego dokonamy, zależeć będzie tylko od nas.

Guild 2 222243,1
Obywatel Kamillo tak lubił pracę w kuźni, że zostawał nawet po godzinach!


Skoro wybraliśmy już tryb i mapę, przyszedł czas na stworzenie postaci. Wybrać możemy oczywiście płeć oraz profesję. Poza tym zmodyfikować trzeba wygląd naszego alter ego. Liczba możliwych kombinacji jest niestety bardzo ograniczona, ale cóż poradzić. Fani przebierania w różnych strojach, twarzach i uczesaniach będą srodze zawiedzeni. Ostatnim etapem tworzenia postaci jest określenie odpowiednich cech, które wpływać będą na jej umiejętności (walka, zręczność, rękodzielnictwo) oraz kontakty z resztą świata (charyzma, krasomówstwo, targowanie się itd.). Tak przygotowani możemy rozpocząć rozgrywkę, którą na początku ukierunkuje wybrana przez nas klasa.

Rzemieślnik ma najszersze pole do popisu, bowiem może zajmować się stolarką, kowalstwem, budową własnych kopalń i tartaków oraz krawiectwem. Gospodarz z kolei może poprowadzić własną gospodę wraz z farmą, która będzie zaopatrywać ją w żywność. Kolejna klasa przypadnie do gustu intelektualistom. Uczony, bo o nim mowa, może zająć się kapłaństwem lub alchemią. Budując własne kościoły i sprzedając odpusty lub warząc magiczne eliksiry, również można dorobić się fortuny. A dla tych, którzy wolą zajęcia niewymagające harówki w warsztatach, pozostała jeszcze profesja łotrzyka. Może on wybudować własny obóz rabusiów, którzy będą sukcesywnie napadać na przejeżdżające wozy. Z kolei paserzy zatrudniani w dziupli przemytników wolą opróżniać kieszenie przechodniów lub nawet wyłudzać okupy za porwania!

Tak, łotrzyk to utrapienie każdego porządnego obywatela. Jeśli na drodze do drugiego miasta czai się banda rabusiów, możecie zapomnieć o handlu „zagranicznym”. I chociaż istnieje możliwość wynajęcia ochrony dla naszych wozów, bardziej opłacalne będzie korzystanie z lokalnego targowiska. Wyobraźcie sobie sytuację, gdy to na drodze prowadzącej do sąsiedniego grodu powstają dwa obozy rabusiów. W takim wypadku nawet dwa oddziały straży nie pomogą... Mało tego, inne zajęcia łotrzyków również mogą was dosięgnąć. Ile to razy musiałem wysyłać własnych pachołków do walki, ponieważ przed moim warsztatem zgromadził się oddział przygotowany do porwania. Ileż to razy koło moich domostw kręcił się włamywacz „rozpoznający teren”. Cóż, życie średniowiecznego kupca nie było usłane różami, jednak nawet blokady na drogach mogą się nam do czegoś przydać. Bo skoro kupcy nie mogą bezpiecznie wysłać towarów do naszego miasta, znika częściowo problem konkurencji. A nie muszę chyba mówić, o ile łatwiej się gra, gdy nasza kuźnia jest jedyną w okolicy ;).

Guild 2 222244,2
I jak tu handlować z sąsiednim miastem?


W dodatku straty spowodowane przez złodziei możemy sobie częściowo złagodzić poprzez politykę. Piastowanie urzędów najwyższej rangi (wójt, dowódca straży czy sędzia główny) daje nam oprócz pewnych przywilejów także odpowiednie wynagrodzenie. Jest ono tym większe, im większy jest poziom naszego miasta, bo musicie wiedzieć, że początkowe wsie wraz z rozwojem interesów wszystkich dynastii rozrastają się, tworząc w końcu wolne miasta. Oczywiście większe miasto daje więcej posad dla urzędników, a pensje najwyższych stanowisk stopniowo wzrastają. Dość sprytnym sposobem na szybkie zrobienie politycznej kariery jest małżeństwo z politykiem. Niestety nie możemy poślubić od razu burmistrza, gdyż jest on często szlachcicem, podczas gdy my (przynajmniej na początku rozgrywki) jesteśmy zwykłymi plebejuszami.

W tym miejscu warto by było opowiedzieć o wspomnianych przed chwilką tytułach. Wszystkie wykupujemy w ratuszu, a ich cena szybko wzrasta. Tak więc gdy tytuł obywatela kupiliśmy za marne 250 sztuk złota, to aby mianować się szlachcicem, będziemy musieli już zapłacić ładnych 25 tysięcy. A co dają nam te wszystkie tytuły? Przede wszystkim pozwalają nam ubiegać się o stanowiska w urzędach oraz rozbudowywać własną chałupę. Poza tym wpływają bezpośrednio na liczbę warsztatów, które możemy posiadać oraz szacunek polityczny. Swoją drogą polityka wiąże się także i z obowiązkami.

The Guild 2

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję