LOGOWANIE
Zarejestruj sie

The Campaign Series: Fall Weiss - Wrzesień 39

The Campaign Series: Fall Weiss - Wrzesień 39
Sztab VVeteranów
Tytuł: The Campaign Series: Fall Weiss - Wrzesień 39
Producent: Wastelands Interactive
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2013-09-17
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!

The Campaign Series: Fall Weiss - Wrzesień 39

Mija miesiąc wrzesień, a wraz z nim kolejne i kolejne rocznice poszczególnych bitew kampanii wrześniowej, która to fraza nawet przyjęła się, rzecz jasna w żartobliwym tonie, w żargonie studenckim. Gdzieś jednak te wspomnienia zacierają się, a to ze względu na odchodzenie ku wieczności ostatniego pokolenia pamiętającego rzeczone wydarzenia, ale także rzeczywiste pojednanie ponad Odrą (malkontentom wystarczy zwrócić uwagę na nasze relacje ze Wschodem na tym tle). Swój udział ma jednak także ten prosty fakt, że nikt nie lubi rozpamiętywać jednak przytłaczających porażek (w przypadku Polaków), czy też „miłych złego początków” (w przypadku Niemców).
the-campaign-series-fall-weiss-wrzesien-39-11640-1.jpg 1The Campaign Series: Fall Weiss – wydane w Polsce pod tytułem Wrzesień’39 – to turowa gra strategiczna będąca dziełem polskiego (a jakże) studia Wasteland Interactive. Od razu jednak trzeba zaznaczyć, że jest to pozycja będąca efektem znacznego doświadczenia tych uznanych w światku autorów i nie należy jej mylić z grą Fall Weiss 1939, wydaną jeszcze w 1998 roku.

The Campaign Series: Fall Weiss to produkcja ze wszech miar klasyczna – wierna historycznie (o żadnych „forach” dla Polaków nie ma mowy), opierająca się na „jedynie słusznym” systemie heksagonalnym, a tury w żaden sposób nie są udziwnione, przy czym rzecz jasna pierwszeństwo przysługuje agres
orom, czyli Niemcom.

O ile boje z Wehrmachtem są dość przewidywalne – każda tura Polaków jest nakierowana na przetrwanie, o żadnym marszu w stronę Berlina nie ma co myśleć – o tyle ciekawsze jest podjęcie obrony przed wkraczającą Armią Czerwoną, ewentualnie przedsięwzięcie marszu tą ostatnią w stronę Warszawy i dalej (gra umożliwia nam rozgrywkę jedną z tych trzech stron).

Jak wskazałem, Wrzesień’39 jest dość wierny historycznie, możliwa jest wszakże modyfikacja warunków gry, czy to przez „narzucenie” Aliantom wywiązania się z ich zobowiązań wobec Polski co do otwarcia frontu zachodniego, czy też „związanie rąk” Sowietom. Szczerze mówiąc, dopiero wtedy gra zyskuje na rumieńcach.

Oprawa audiowizualna jesthe-campaign-series-fall-weiss-wrzesien-39-11640-2.jpg 2t także ze wszech miar, no właśnie, klasyczna, osobiście jednak uważam, że mogłaby być nieco bardziej estetyczna, szczególnie biorąc pod uwagę sugerowaną konfigurację sprzętową zaangażowaną „w konflikt”.

Największą bolączką przedmiotowej pozycji jest w mojej ocenie jednak brak jakiegokolwiek trybu wieloosobowego, w tym nawet zwyczajowego (choć właściwie już trącącego myszką) modułu pbem, ale też i „gorących pośladków”. Nie chodzi o to, że AI nie jest wymagająca (głupich błędów nie popełnia), ale nigdy nie będzie ona tak błyskotliwa, jak potrafi być niejeden gracz.

The Campaign Series: Fall Weiss – Wrzesień’39 to pozycja przemyślana, jednakże bez jakichkolwiek inklinacji ku ponadczasowości, trudno też oczekiwać, by była ona w stanie wyzwolić się z wąskiego kręgu pasjonatów.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję