LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Terroir

Terroir
Sztab VVeteranów
Tytuł: Terroir
Producent: General Interactive Co.
Dystrybutor:
Gatunek: Tycoon
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!

Terroir

Mimo że stwierdzenie to trąci banałem, to jednak jest na swój sposób intrygujące, w jak dużym stopniu sam klimat zajmowanej przestrzeni wpływa na kulturę danego narodu – to, choćby narody zamieszkujące dość depresyjne zakątki świata zwykły spożywać wódkę i inne napoje wysokoprocentowe, ludy nieco łagodniejszych stref umiarkowanych zwykły preferować piwo, w końcu narody ciepłych czy wręcz egzotycznych stron wręcz nie są w stanie wyobrazić sobie życia bez wina. A właśnie uprawie tego ostatniego poświęcona jest gra Terroir.
terroir-20315-1.png 1Rzeczona produkcja bynajmniej nie jest zupełnie typowym tycoonem, co rzuca się w oczy już na samym początku. Z jednej strony mamy bowiem do czynienia z heksagonalnym ukształtowaniem mapy, co mogłoby rodzić podejrzenia, iż gra ta jest turówką, co jednak szybko okazuje się nieprawdą, opcja aktywnej pauzy bynajmniej ją bowiem takową nie czyni. Z drugiej strony chociażby brak stałej struktury plansz, możliwość wymiany ich poszczególnych elementów – acz na zasadzie losowej – nasuwa skojarzenia z planszówkami, co jednak również choćby z uwagi na konieczność baczenia na kwestie ekonomiczne w stopniu większym niż w takim Monopoly nie pozwala jej uznać również za przedstawiciela tego gatunku.

W istocie mechanika rzeczonej produkcji stanowi swego rodzaju kolaż, acz dłuższe obcowanie z nim poza głębszym zrozumieniem i przyzwyczajeniem nie dostarcza realnego uznania tudzież postępującej satysfakcji. Pr
oblem bowiem w tym, iż koniec końców zabawa okazuje się dość mało złożona, efekt końcowy zaś w znacznej mierze okazuje się uzależniony od efektów losowych, w postaci pogody czy cyklu wylęgów szkodników, czemu można w mniejszym bądź większym stopniu przeciwdziałać, koniec końców jednak czasami należy się pogodzić z własną bezsilnością. Choć to akurat jak w życiu…

Szkoda, że autorzy nie położyli większego nacisku na materie ekonomiczne. Aż chciałoby się podjąć kroki ukierunkowanie na lansowanie własnej marki, choćby przez opłacanie lokowania produktu, zakładać winnice w innych regionach kraju i świata. Przykłady pomysłów mógłbym mnożyć, acz niestety wiele z nich nie znalazło najmniejszego odzwierciedlenia w rzeczonej produkcji, a również i te wykorzystane zostały w znacznej mierze spłycone (raptem kilka odmian winorośli – poważnie?!).

Gra jest utrzymana w dość niestandardowej oprawie audiowizualnej, oferując izomterroir-20315-2.png 2etryczny rzut na heksagonalną planszę, którą co prawda można tu i ówdzie przybliżyć, aczkolwiek z perspektywy praktycznej rozgrywki jest to opcja zupełnie zbędna. W tle przygrywa nam delikatny motyw muzyczny, który nie dopieka swą powtarzalnością, acz koniec końców również okazuje się pozbawionym alternatyw.

Terroir to efekt miłości wobec tradycji uprawy winorośli i produkcji wina, lecz niestety wyzbyty świadomości ewentualnego sceptycyzmu wobec gracza. Miłośnicy wirtualnego rolnictwa będą ukontentowani, choć nie zachwyceni, pozostali gracze jednakże produkcję tą zapamiętają ze wzruszeniem ramion, bardziej jako wersję demonstracyjną adresowaną wobec przekonanych niźli zajmująca opcję na dłuższe seanse z rozrywką wideo.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/terroir

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję