LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Strategic Mind: Blitzkrieg

Strategic Mind: Blitzkrieg
Sztab VVeteranów
Tytuł: Strategic Mind: Blitzkrieg
Producent: Starni Games
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Strategic Mind: Blitzkrieg

Dziś obchodzimy kolejną rocznicę rozpoczęcia operacji „Barbarossa”, stanowiącej istny szczyt blitzkriegu, konceptu wojny błyskawicznej – jak i jej cmentarz. Z perspektywy czasu współdziałanie różnych nawet nie formacji, co samych rodzajów sił jawi się jako coś oczywistego, lecz po traumie walki okopowej Wielkiej Wojny wcale takowe nie było. Nieco specyfikę tego rodzaju starć przybliża Strategic Mind: Blitzkrieg.
strategic-mind-blitzkrieg-21760-1.png 1Autorzy już na starcie zdobyli w moich oczach nie lada uznanie na pierwszy teatr działań wojennych obierając pogrążoną w wojnie domowej Hiszpanię – szczerze mówiąc trudno mi sobie przypomnieć choć jeden tytuł nastawiony na taktykę, pozwalający oblec i zdobyć Madryt (czy też go bronić). Tak, pamiętam o serii Hearts of Iron, ale przypominam, iż mówię o „nastawieniu na taktykę” a nie grach strategicznych wszelkiego autoramentu. Co prawda zbyt długo nie będzie nam dane pogościć na Półwyspie Iberyjskim, jest to bowiem swego rodzaju samouczek, niemniej łatwiej o przychylność gracza, gdy chwilę później dane mu będzie przystąpić do ataku na Polskę.

W trakcie gry przyjdzie nam bowiem – kolejne odstępstwo od utartych kanonów – kierować głównie siłami niemieckimi, miażdżąc Drugą Rzeczpospolitą, Trzecią Republikę, w końcu zaś Czw… tzn. Kraj Rad (tak jest, modyfikacja historii jest możliwa, choć bynajmniej nie prosta). Co ciekawe, nie będziemy tylko polowym taktykiem, każdą „podkampanię” bowiem rozdziela swego rodzaju moduł strategiczny, podczas którego możemy zadecydować o rozwoju takiej czy innej formacji, co naturalnie będzie miało przełożenie na styl następnych sta
rć.

Sam „kościec” gry, czyli starcia taktyczne, zgodnie z kanonami gatunku rozgrywają się na heksagonalnych mapach. Zgodnie z tytularną ideą klucz do sukcesu kryje się w umiejętnej koordynacji jednostek, a to pancernych, a to artyleryjskich, a to piechociarzy bądź lotnictwa. Osobiście uważam, że liczba ich rodzajów jest dobrze wyważona, ani zbyt uproszczona, ale też nie w pełni odpowiadająca realiom historycznym.

Rzeczona pozycja ujęła mnie również położeniem znacznego nacisku na logistykę. Co prawda nie ordynujemy jednostkami zaopatrzeniowymi, autorzy jednak zarzucili manierę wiecznie w pełni wyposażonych jednostek, które wedle uznania (w ramach punktów akcji) mogą przemieszczać się gdzie chcą. Musimy przez cały czas mieć baczenie na stosowną infrastrukturę i utrzymywanie linii zaopatrzeniowych, co w miarę postępów staje się zarazem coraz bardziej skomplikowane.

Przypadło mi do gustu również przyłożenie się przez autorów do realiów historycznych – ot, choćby w przypadku takiego Fall Weiss usłyszymy i o Westerplatte, i o Mławie, a to tylko najbardziej oczywiste przykłady. Oczywiście tu czy tam natkniemy się na takie czy inne potknięcie (np. ahistoryczne godło II RP), ale i tak są one dużo delikatniejstrategic-mind-blitzkrieg-21760-2.png 2sze niż w przypadku (nomen omen) rzeszy „drugowojennych” produkcji.

Mieszane uczucia wzbudza z kolei oprawa audiowizualna. O ile grafika jest znośna i dostatecznie czytelna – jakkolwiek przywodząca na myśl skojarzenia z dość już leciwymi produkcjami Paradoxu - o tyle muzykę trudno określić mianem innym niż „sztampy”. Z kolei udźwiękowienie głosów postaci budzi już kompletne rozbawienie – rozumiem, dlaczego Hitler bądź Göring przemawiają angielszczyzną, ale zupełnie nie pojmuję, dlaczego czynią to z iście albiońską flegmatycznością bądź temperamentem sprzecznym z utrwalonym na setkach i tysiącach nagrań…

Strategic Mind: Blitzkrieg to w istocie Panzer General w nowych szatach, z pewnymi retuszami tak w zakresie mechaniki, jak i oprawy. Jest to niewątpliwie pozycja zdolna zapewnić co najmniej dziesiątki godzin rozgrywki, obdarzona potencjałem „replayability”, ale wymagająca od użytkownika pewnego zamiłowania wobec epoki i tematu.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/strategic_mind_blitzkrieg

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję