LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Steel Beasts

Steel Beasts
Sztab VVeteranów
Tytuł: Steel Beasts
Producent: eSim Games
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2003-07-10
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 74 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Steel Beasts

Steel Beasts


Nazwa gry : Steel Beasts
Gatunek: symulatory/czołgi
Oficjalna strona : www.steelbeasts.com
Skrócony opis gry: Całkie porządne Stalowe Bestie - czyli symulator czołgów.
Steel Beasts pozwala nam zasiąść za sterami nowoczesnych czołgów M1A1 Abrams i Leopard 2A4. I mimo trzech lat jakie upłynęły od jej światowej premiery wciąż pozostaje najlepszym symulatorem czołgów dostępnych na tynku.

Autorzy gry starali się jak najwierniej oddać specyfikę dowodzenia czołgiem, kładąc nacisk na zachowanie olbrzymiego poziomu realizmu w grze. Gracz może na własnej skórze doświadczyć jak trudne jest sprawne kierowanie pojazdem pancernym i obsługiwanie systemów w nim zawartych. Nie ma co ukrywać- Steel Beasts jest grą trudną, wymagającą wielu godzin nauki, przez co jest adresowana wyłącznie do ściśle określonej grupy graczy. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na bardzo istotny element- znakomicie napisaną instrukcje. W pełni wyczerpuje ona temat i nawet zupełny nowicjusz z jej pomocą nie powinien mieć problemów z obsługą gry. Możemy rozegrać kilkadziesiąt misji szkoleniowych w których kolejno zapoznamy się z tajnikami kolejnych aspektów obsługi czołgów: obsługę działa, kierowanie i dowodzenie. W pudełku znajdziemy 30-stronicową książeczkę zawierającą najważniejsze zagadnienia. Oprócz tego po wraz z grą zainstaluje się pełny podręcznik użytkownika (w formacie PDF) będący rozszerzoną wersją papierowej instrukcji. Jest on dodatkowo wzbogacony kolorowymi zdjęciami i znakomicie przygotowanymi dodatkami zawierającymi teoretyczną wiedzę na temat czołgów. Dzięki temu możemy zapoznać się z ich historią, uzbrojeniem i wyposażeniem, dowiedzieć się o niebezpieczeństwach czekających nas na polu bitwy, czy też o taktyce walki. Według mnie jest to wspaniałe posunięcie, albowiem dzięki temu można lepiej zrozumieć sytuacje przedstawione w grze. Na koniec dla wszystkich którzy po rozegraniu kilkunastu bitew Steel Beasts sądzą, iż mogą co najmniej dowodzić plutonem czołgów w Iraku, autorzy przygotowali rozdział opisujący najistotniejsze różnice pomiędzy rzeczywistą obsługą czołgu, a symulatorem.

Steel Beasts 135758,1


Wróćmy jednak do samej gry i dokładniej się jej przyjrzyjmy. Jak napisałem we wstępie, będziemy mogli zasiać za sterami amerykańskiego czołgu M1A1 i niemieckiego Leopard 2A4. Są one filarami swoich armii i choć mają wiele podobieństw to jednak różnią się na tyle, iż są odrębnymi jednostkami. Zostały bardzo dokładnie zaprojektowane, a o zachowaniu olbrzymiego poziomu realizmu w grze może świadczyć np. fakt, iż jest ona wykorzystywana do celów treningowych w Akademii Wojennej USA w West Point! Steel Beasts oferuje o wiele więcej niż kierowanie czołgiem- to przede wszystkim dowodzenie całym ich plutonem. Pod naszym dowództwem znajdzie się również piechota, artyleria, czy też transportery opancerzone- kluczem do sukcesu będzie zapewnienie odpowiedniej współpraca pomiędzy wszystkimi jednostkami. Niestety, nie możemy wykorzystać w grze jednostek powietrznych (ani ich wsparcia), co z całą pewnością jest dość istotnym minusem. Każda misja składa się z trzech etapów: planowania- w którym są przedstawione rozkazy do wykonania i mapa pozwalająca nam na opracowanie taktyki realizacji zadania. Wykonania- w którym symulacja przebiega w czasie rzeczywistym i możemy się wcielić w rolę strzelca, dowódcy, czy też biernego obserwatora w każdym z dowodzonych przez nas czołgów. Na koniec następuje etap złożenia raportu w którym możemy dokonać przeglądu bitwy, położeniem jednostek, czy też zapoznać się z wynikiem i statystykami.

Steel Beasts 135759,2


Mimo, iż mimo wszystko podstawowym zadaniem jest sprawna obsługa czołgu, to w odróżnieniu od innych symulacji, Steel Beasts nie zamęczają nas koniecznością pilnowania ilości benzyny czy też innymi detalami związanymi z jego funkcjonowaniem. Większą wagę przywiązuje do taktyki i planowania- przed misją możemy wydać bardzo precyzyjne rozkazy wszystkim dowodzonym przez nas czołgom i później tylko czuwać nad ich poprawnym wykonywaniem, ewentualnie je korygując. To wszystko składa się na to, iż mamy doczynienia bardziej z grą wojenną niż symulacją czołgu. Na początku każdej misji samy musimy wybrać odpowiadający nam sposób jej wykonania. Mi najbardziej przypadła do gustu rola strzelca będącego cały czas w centrum wydarzeń i odpowiedzialnego za posyłanie przeciwników do piachu. Obsługa działa jest jednak bardzo zajmująca, dlatego wymaga stworzenia przed misją bardzo szczegółowego planu walki dla pozostałych naszych jednostek. Inną rolą jest wybranie pozycji dowódcy czołgu, który prowadząc obserwacje przez otwarty właz (lub peryskop) może lepiej ocenić sytuacje, kierować czołgiem czy też dostrzec obiekty niewidoczne dla strzelca wydając rozkazy ich zniszczenia. Ostatnia z ról- obserwatora, sprawia, że wszystkie stanowiska w czołgu są obsadzone przez komputer, a my możemy skupić się na wydawaniu rozkazów całemu plutonowi i bezpośredniego czuwania nad każdą z jednostek.

Steel Beasts

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję