RollerCoaster Tycoon

RollerCoaster Tycoon
Sztab VVeteranów
Tytuł: RollerCoaster Tycoon
Producent: Microprose
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Tycoon
Premiera Pl:1999-10-03
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 64 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

RollerCoaster Tycoon

RollerCoaster Tycoon

Tycoonów jest wiele. RollerCoaster Tycoon jest tylko jeden!

Powyższe zdanie się w pełni sprawdza. W historii gier komputerowych wyszło już wiele podobnych tytułów. Mogliśmy zarządzać transportem naziemnym, wodnym i powietrznym, wydobywać ropę, kierować linią lotniczą itp..
RollerCoaster Tycoon jest symulacją zarządzania wesołym miasteczkiem, i do tego bardzo podobną do niektórych wcześniejszych tytułów, lecz wyróżnia ją pewnego rodzaju nowatorstwo (zarządzania wesołym miasteczkiem jeszcze nie było), i niewyjaśnione przyssanie do komputera na wiele godzin (może podczas gry zaczynają działać wspomnienia z dziecinnych lat, w których wprost szaleliśmy za wesołym miasteczkiem?:))
Jak wyżej piałem jest to gra ekonomiczna, w której naszym głównym zadaniem jest budowa wesołego miasteczka. Całość wydaje się prosta, lecz zapewniam że tak nie jest. Aby nasz park rozrywki odwiedzały tłumy ludzi i do kasy napływała spora ilość gotówki, musimy zapewnić im jak najwięcej atrakcji budując budki z jedzeniem, toalety, upiększając nasz park różnymi gatunkami roślinności, i stawiając to co w grze jest najważniejsze: atrakcje na których ludzie będą się bawiły całymi godzinami!
Po uruchomieniu gry ujrzymy cztery ikonki pozwalające na rozpoczęcie gry, wczytanie już zapisanej, rozpoczęcie samouczka i wyjście z gry. Gdy wybierzemy pierwszą opcję, to na początku będziemy mieli do wyboru sześć scenariuszy, a jeśli zakończymy któryś z nich wygraną, to pojawią się niedostępne wcześniej scenariusze, razem jest ich dwadzieścia jeden.
Myślę że drugiej i czwartej opcji w menu głównym nie muszę wyjaśniać, lecz zajmę się trzecią, samouczkiem. Tutaj programiści znacząco odbiegli od samouczków w innych grach. Nie ma tekstowych wskazówek, głosu narratora itp.. Po wybraniu tej opcji komputer sam buduje wesołe miasteczko od podstaw! Przyznacie że opcja jest nietypowa.
Teraz napiszę trochę o samej grze. Na początku każdego scenariusza mamy wyznaczony teren na którym mamy zbudować wesołe miasteczko (możemy także kupić trochę terenu), i dalszych misjach zbudowane już atrakcje. Także na początku otrzymujemy cele, które musimy spełnić aby pomyślnie zakończyć scenariusz, np. po upływie lipca trzeciego roku, w parku musi się znajdować sześciuset odwiedzających, a notowania muszą wynosić ponad osiemset. Kiedy rozpoczynamy dany scenariusz w menu budowy atrakcji mamy już trochę budynków, lecz więcej otrzymamy ustalając priorytety badań projektów (rollercoastery, atrakcje z dreszczykiem, spokojne atrakcje, sklepy i budki, otoczenie i elementy wystroju i ulepszenia atrakcji). Budowanie budowaniem, lecz nie tylko na takie opcje pozwala nam gra. Możemy f

ormować teren (aby korzystać z tego przedsięwzięcia potrzebna jest spora ilość gotówki w kasie), tworzyć jeziora lub rzeki (także jak wyżej, nie jest to tanie), sadzić drzewa, krzaki, krzewy, stawiać ławki, kosze na śmieci, lampy, fontanny itp..

Ogólnie mamy dość duża władzę, a świadczą o tym m.in. opcje podglądania naszych gości, a szczególniej: możemy obejrzeć ich myśli, zobaczyć ile mają pieniędzy, jakie są ich potrzeby, ulubione atrakcje, czy zobaczyć jakie mają przy sobie rzeczy!
Dość rozbudowana jest także opcja finansów. Możemy kontrolować nasze dochody i wydatki na paru przydatnych wykresach, organizować kampanie reklamowe (np. kupony na pięćdziesiąt procent zniżki na bilety wstępu do parku, czy kupony na darmowe lody, razem jest sześć opcji dotyczących reklamy). Tradycyjnie możemy ustalić ceny biletów i produktów sprzedawanych w informacjach i budkach z jedzeniem i piciem. Gra oferuje jeszcze wiele opcji dotyczących budowy i prowadzenia parku rozrywki.
Teraz trochę o stronie technicznej RollerCoaster Tycoon. Do wyboru mamy rozdzielczości od 640x480 do 1024x768. Grafika w grze jest dobra i bardzo starannie wykonana. Do oprawy dźwiękowej nie można się przyczepić, dźwięki dochodzące od odwiedzających są bardzo realistyczne, krzyki, piski radości i cała wrzawa dochodząca od ludzi odtwarzają odpowiedni klimat gry. Muzyka także przyczynia się do tworzenia klimatu, a ciekawostką jest to że muzyka odgrywana jest tylko wtedy, gdy zbudujemy... karuzele! Gra ma bardzo małe wymagania, lecz dla tych którzy mają stare komputery, mogą sobie ustawić jakość dźwięku (najniższa, średnia i najwyższa).
Ogólnie gra jest warta uwagi, i polecam ją każdemu lubiącemu gry strategiczne.

Wymagania minimalne: Pentium 90, 16 RAM, HDD 50 MB, CD 4x, karta graf. 1 MB, karta muz., DirectX 5.0
Wymagania zalecane: Pentium 200 MMX, 32 RAM, HDD 180 MB, CD 8x, karta graf. 2 MB, karta muz., DirectX 5.0
Testowano na: Celeron 400, 288 RAM, karta graf. 8 MB - i śmigało!
Producent: Hasbro Interactive
Wydawca: Micro Prose
Polski dystrybutor: CD Projekt

OCENA: 5-/6

PLUSY: wesołego miasteczka wśród tycoonów jeszcze nie było, nastrojowa muzyka, dobrze dobrane efekty dźwiękowe, można pobawić się w konstruktora rollercoasterów:), świetna zabawa

MINUSY: brak regulowanego stopnia trudności, brak multiplayera, na dłuższą metę trochę nudna

Gonzo
gonzo60@interia.pl

RollerCoaster Tycoon



Autor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję