LOGOWANIE
Zarejestruj sie

QUBE 2

QUBE 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: QUBE 2
Producent: Toxic Games
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników 35 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Q.U.B.E. 2

Q.U.B.E. okazało się sporym sukcesem, wielokrotnie przerastając oczekiwania samych twórców…którzy po prostu chcieli zaliczyć egzamin. W takim zaś przypadku do akcji zwykły wkraczać prawa właściwe dla ekonomii, wołające o kolejną – już „pełnoprawną” – odsłonę, coby sukces finansowy wielokrotnie zmultiplikować.
q.u.b.e.-2-17256-1.jpg 1Po pierwsze, tym razem gra ma już „jakąś” fabułę. Owszem, pamiętam, że edycja reżyserska „jedynki” również taką się cieszyło, nie da się jednak ukryć, że nie wzbogacała ona w sposób szczególny całości, jako klasyczny przykład „dorabiania” treści do formy. Tym razem więc będzie nam dane pokierować osobą znaną z imienia i nazwiska – niejaką Amelią Cross – która w niewiadomy dla niej sposób trafia do dziwnej klaustrofobicznej konstrukcji pozaziemskiej proweniencji, z której wraz ze swoją towarzyszką (choć na odległość, z wykorzystaniem sygnału radiowego) Emmą, próbuje się wydostać. Jeśli dodamy do tego, że nasza protagonistka to archeolożka, to skojarzenia z Tomb Raiderem nasuwają się dość błyskawicznie.

Sęk w tym, że są one kompletnie błędne. Q.U.B.E. 2 to bowiem gra ze wszech miar logiczna, nastawiona niemal wyłącznie na rozrywkę intelektualną a nie bazującą na zwinnych palcach czy umiejętności sprawnego i bezbłędnego wykonywania czynności sekwencyjnych. Podobnie jak w przypadku pierwszej odsłony nasz cel jest banalnie prosty – podążać przed siebie, próbując znaleź
ć drogą wyjścia. Problem w tym, że czasami wymaga to zgrania szeregu elementów, w mniej czy bardziej oczywisty sposób.

Dodajmy też od razu, że raczej mniej. Podobnie jak pierwowzór gra szybko pokazuje „pazurki” – o ile pierwszych kilka, kilkanaście minut rozgrywki jest równie relaksujące co partyjka pasjansa, to dość szybko gracz musi powstrzymać swój dotychczasowy bieg, przystanąć i nade wszystko zacząć się zastanawiać.

Jeśli idzie o samą mechanikę rozgrywki, to nie zmieniło się niemal nic – przyjdzie nam więc manipulować różnymi interaktywnymi elementami, z reguły o kształcę tytułowego sześcianu, przy czym nie będzie to wymagało dotyku, lecz wykonywania określonych gestów z użyciem rąk, które z uwagi na kryjącą się w nich technologię potrafią przyciągać bądź oddalać dane elementy. Co więcej, te ostatnie cechują się różną kolorystyką, symbolizującą różne wywoływane przez nich efekty. Śmiem twierdzić, że zrozumienie całości trwa krócej niż jej opisanie.

Twórcy gry doszli do wniosku, iż ich pierwotne dzieło nade wszystko było zbyt sterylne, autentycznie będąc w stanie wywołać negatywne emocje w rodzaju tych towarzyszących bohaterom filmu „Sześcian”. W konsekwencji tym rq.u.b.e.-2-17256-2.jpg 2azem gracz nie tylko raczony jest własną indywidualnością, jak też wirtualnym towarzystwem, lecz również całość cechuje się nieporównywalnie większych bogactwem kolorów i doznań – tym razem autentycznie jest na co popatrzyć.

Podobnie rzecz się ma z muzyką – jest ona dość posępna, w chilloutowo-ambientowym rozumieniu tego słowa, co całkiem udanie koresponduje z tajemniczością wyzwania, współtworząc klimat. Nade wszystko jednak – ona w ogóle istnieje. Dla ortodoksyjnych miłośników pierwszej odsłony może to wręcz stanowić wadę, osobiście jednak uważam, iż jest to krok we właściwą stronę.

Q.U.B.E. 2 mnie nie rozczarowało, stanowiąc twórcze – i udane – rozwinięcie niemal wszystkich mechanizmów właściwych dla pierwowzoru. Autorom przy jej tworzeniu przyświecało hasło „to samo, tylko więcej i lepiej” i w istocie udało im się osiągnąć rzeczony cel. Gra dostarcza nie mniejszą satysfakcję, zarazem będąc w stanie zrelaksować, nawet gdy umysł pracuje na najwyższych obrotach.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/qube_2

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję