LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Praetorians: HD Remaster

Praetorians: HD Remaster
Sztab VVeteranów
Tytuł: Praetorians: HD Remaster
Producent: Torus Games
Dystrybutor: Kalypso Media Digital
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2020-01-24
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 50% procent
Głosuj na tę grę!

Praetorians: HD Remaster

Gry strategiczne różnej maści bardzo lubię. Dzięki nim w odległych czasach dołączyłem do klubu Sztabu VVeteranów, w którym oprócz tego, że zacząłem publikować swoje teksty, to poznałem masę fantastycznych ludzi. Na wspominki mi się wzięło po tym, jak zacząłem ogrywać Praetorians - HD Remaster. W końcu Preatorians w okolicy premiery w 2003 roku było całkiem niezłą grą, a dzisiaj dzięki premierze odświeżonej wersji dostajemy znacznie mniej za większe pieniądze.
praetorians-hd-remaster-21492-1.jpg 1Pierwszy problem jaki mam z Praetorians - HD Remaster, to cena, która obecnie oscyluje w okolicy 72 złotych. Może się to nie wydawać aż tak dużo, ale dostępna jest też stara wersja za 18 złotych. I co więcej jest ona lepiej wyposażona w cyfrowe dodatki, bo oprócz gry dostajemy w zestawie soundtrack, tapety czy materiały graficzne. A gra się niemal dokładnie tak samo.

Drugi problem jaki mam z Praetorians - HD Remaster to fakt, że gra potrafiła się w kilku momentach najzwyczajniej w świecie wywalić, podczas gdy oryginał nie sprawiał mi żadnych problemów. Zdarzyło się więc, że dużo chętniej i częściej sięgałem po starszą wersję i pewnie gdyby nie fakt, że mam oceniać remaster, to pewnie bym po niego nie sięgał.

Nie zrozumcie mnie źle - w moim odczuciu Praetorians - HD Remaster nie jest w żaden sposób złą grą. To bardzo dobra, wciągająca i wymagająca strategia czasu rzeczywistego, której akcja dzieje się w ciekawych czasach (zawsze byłem fanem starożytnego Rzymu), po prostu nie bardzo rozumiem idę robienia remastera gry, która po za ulepszoną grafiką nie wnosi praktycznie niczego nowego.
To już bardzo krytykowany przez wielu WarCraft III: Reforged pod względem odświeżenia jest w moim odczuciu nieporównywalnie lepiej zrobiony.

To co mi się podoba w tej grze to fakt, że nie tylko trzeba doprowadzić jednostki na pole bitwy, ale także odpowiednio je ustawić i planować przebieg bitwy. I jak to często w grach RTS bywa jedne jednostki kontrują inne, ale są bezsilne wobec jeszcze innych. Misji w grze jest około dwudziestu, a akcja ma miejsce w Italii, Egipcie, a także Galii. W końcu cała Galia zostanie podbita przez Rzymian. Cała? Cała. No, może z wyjątkiem jednej malutkiej wioski, otoczonej przez rzymskie obozy… a przepraszam, miałem się na grze skupić.

Podoba mi się natomiast fakt, że zazwyczaj nasze jednostki muszą nam wystarczyć na całą misję, bo nie ma możliwości dokupienia/wyszkolenia kolejnych. Dzięki czemu dba się o każdy oddział, a czasem jak jakiś zginie w głupi czy nieplanowany sposób, to można przy okazji poćwiczyć znajomość swojej łaciny podwórkowej, ale przynajmniej gra stanowi jakieś wyzwanie. I bardzo dobrze. Czasem w niektórych misjach można stawiać pewne struktury czy budynki, ale wtedy jest w moim odczupraetorians-hd-remaster-21492-2.jpg 2ciu jakoś mniej ekscytująco.

Pomimo tego, że grafika została odświeżona nie powiedziałbym, że jest ona ładna. Szczególnie kiedy mam w pamięci jak to zostało świetnie zrobione w takim chociażby StarCraft: Remastered. Jednak spełnia swoją rolę i na pierwszy, a nawet drugi i trzeci rzut oka możemy rozpoznać z jakimi jednostkami mamy do czynienia i podjąć odpowiednie akcje i reakcje na ruchy przeciwnika. Fabuła jakaś jest, ale szczątkowa i praktycznie nie ma znaczenia. I to jest zarzut zarówno dla starej wersji, jak i odświeżonej.

Niestety dobre wrażenie psuje toporne sterowanie. Wspomniałem już chyba o tym, że zmieniła się tylko grafika, ale nie mechanika. I to co może nie było do końca dobre, mogło pójść płazem w 2003 roku, tak w 2020 już niekoniecznie. Dlatego z Praetorians - HD Remaster mam spory problem. Bo generalnie nie jest to zła gra i warto poświęcić jej czas, ale to odświeżenie jest po prostu takie sobie.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/praetorians_hd

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję