LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Out of the Park Baseball 21

Out of the Park Baseball 21
Sztab VVeteranów
Tytuł: Out of the Park Baseball 21
Producent: Out of the Park Developments
Dystrybutor:
Gatunek: Manager sportowy
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Out of the Park Baseball 21

Baseball to jeden z najbardziej amerykańskich sportów, powszechnie wpisany w ichniejszą kulturę, stanowiąc przedmiot licznych nawiązań polityków najwyższego szczebla, jak też celebrytów najróżniejszej proweniencji… niemal zupełnie nieznany poza granicami Stanów Zjednoczonych. Niemal, gdyż w odróżnieniu od takiego futbolu amerykańskiego zdołał znaleźć nie tyle podatny grunt w kilku innych państwach, co wręcz stać się w nich przedmiotem podobnej fascynacji (jeśli nie obsesji) – Kubie, Wenezueli, czy Japonii. A skoro koronawirus w istocie najpierw sparaliżował główne rozgrywki, później umożliwiając ich prowadzenie przy pustych trybunach, to może jak rzadko kiedy jest to dobra okazja do sięgnięcia po tegoroczną odsłonę serii Out of the Park Baseball?
out-of-the-park-baseball-21-22061-1.jpg 1Przyznam na wstępie, że z tym wiekowym i uznanym cyklem nie miałem dotychczas styczności, zaś za wzór wszelakich sportowych menago uważam serię wypromowaną przez braci Collyer – acz jestem świadomy, że na futbolu (nieamerykańskim) świat się nie kończy, zdarzają się zaś wysoce satysfakcjonujące symulatory reprezentujące inne rozgrywki. Siłą rzeczy jednak corocznie powtarzane dzieło Sports Interactive siłą rzeczy stanowi jednak może nie tyle wzorzec z Sèvres, co jednak pewien punkt odniesienia.

Z racji ograniczonego zainteresowania baseballem jako takim OotP21 nie oferuje takiej wielości lig jak jego „soccerowy” brat, ale mimo wszystko pewnym zaskoczeniem dla mnie był fakt, iż tytuł ten oferuje nie tylko możliwość pokierowania losami drużyny MLB. I nie mam tu na myśli tylko obecności innych „hamerykańskich” tworów, lecz również dostępność rozgrywek kubańskich czy japońskich (o czeskich nie wspominając). Oczywiście bez przesady – nie znajdziemy tu Intelygi zza naszej wschodniej granicy czy nadwiślańskich amatorskich bojów – no i na względzie musimy mieć fakt, że obiektem zainteresowania twórców są
tylko boje męskich drużyn.

Dziwne wrażenie sprawia również oprawa wizualna produkcji. Z jednej strony jest ona bowiem skrajnie surowa, przywodząc na myśl rubryczki i okienka właściwe dla arkuszy kalkulacyjnych – co stwierdzam porównując interfejs tej produkcji do potencjalnie równie „excelowskiego” cyklu FM (tak, jest aż tak „surowo”) – z drugiej jednak raczy nas spektakularnymi grafikami nawiązującymi do innej specyficznie amerykańskiej mody, a mianowicie kart zawodniczych. Nie jest łatwo przystosować się do tego tytułu.

Co więcej, podobnie jak u (słynniejszego, mimo wszystko) reprezentanta tego samego gatunku tytuł ten oczekuje ze strony użytkownika dość głębokiej znajomości zasad tego całego biznesu, bynajmniej nie tylko na poziomie reguł samej gry, lecz również całej organizacyjnej otoczki, nie oferując właściwie żadnego samouczka, a co najwyżej opcję wyręczenia w szeregu różnych aktywności. Przypadł mi do gustu fakt, że autorzy wyraźnie rozróżniają role trenera oraz dyrektora sportowego, umożliwiając koncentrację tak na jednej z nich, jak i dzierżenie władzy we wszelkich materiach.

Główny problem z rzeczonym tytułem pout-of-the-park-baseball-21-22061-2.jpg 2olega na tym, że przy samozaparciu użytkownika w boju z bogactwem dostępnych opcji i prawdziwym zalewem decyzji do podjęcia gra ta niesamowicie wciąga, zaś bogactwo zaimplementowanych danych nawet nie tyle przytłacza, co rodzi opad szczęki. Tytułem przykładu – jeśli liczba raptem kilkunastu dostępnych lig nie robi na użytkowniku wrażenia, warto mu uświadomić, że w przypadku takiej MLB wcale nie musimy się decydować na rozegranie aktualnego sezonu, lecz równie dobrze możemy zmienić historię… któregokolwiek z wcześniejszych. I tak możemy się przekonać czy Joe DiMaggio naprawdę był taki dobry, ewentualnie w sezonie 1920-21 zdobyć mistrzostwo wraz z Boston Red Sox, tak by nikomu do głowy nie przychodziły głupie pomysły z jakąś klątwą Bambino.

Out of the Park Baseball 21 to spełnienie marzeń każdego fana baseballu z menedżerskimi zapędami – tytuł ten zasługuje na uwagę nie jako jedyny sensowny dostępny reprezentant gatunku z oficjalnymi licencjami, lecz po prostu z racji swego dopracowania i potencjału niepozostawiający jakiegokolwiek sensownego pola dla konkurencji. Jeśli uwielbiacie amerykańską skłonność do komplikacji zasad ichniejszych sportów, to podczas obcowania z recenzowaną pozycją doznacie istnej ekstazy!

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję