LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Offworld Trading Company

Offworld Trading Company
Sztab VVeteranów
Tytuł: Offworld Trading Company
Producent: Mohawk Games
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Offworld Trading Company

Strategie rozgrywające się w realiach kosmosu zwykły zaliczać się do dwóch podgatunków – tzw. 4X, czyli turówek skupionych na zrównoważonym wzroście i ekspansji (pokojowej oraz ze wszech miar militarnej), a także strategii czasu rzeczywistego, w ten czy inny sposób naznaczonych podobieństwem do StarCrafta tudzież serii Dawn of War. Oczywiście zdarzają się pozycje odmienne, ale raczej na zasadzie statystycznej ciekawostki. Czymś więcej jest jednak Offworld Trading Company.
offworld-trading-company-20202-1.jpg 1Rzeczona pozycja na pierwszy rzut oka przypomina przedstawicieli pierwszego ze wspomnianych podgatunków – mamy do czynienia z typowym rzutem izometrycznym, nasze oczy niemal natychmiast zaczynają cieszyć (wszak jesteśmy vveteranami) pola heksagonalne… i dość szybko doznajemy zaskoczenia. Szeregu zaskoczeń.

Pierwsze z nich dotyczy tego prostego faktu, iż akcja rozgrywa się w czasie rzeczywistym, który zresztą bynajmniej nie ma waloru typowego, albowiem musimy liczyć się z cyklem dobowym. Autorzy rzeczonej produkcji jednak bezwzględnie uświadamiają graczowi, że w kosmosie doba wcale nie musi trwać 24 godziny, co więcej zaś, wcale nie musi stanowić skromnego wycinku roku słonecznego! Miłośnicy jednak rozgrywki nade wszystko o refleksyjnym charakterze mogą skorzystać z dobrodziejstw aktywnej pauzy.

Drugie zaskoczenie powstaje na tle samej mechaniki rozgrywki. Zgodnie bowiem z tytułem gry dane nam będzie pokierować kampanią handlową, czyli nade
wszystko skupioną na wynikach finansowych, inne wskaźniki postrzegając wyłącznie w kategoriach celów. W konsekwencji możemy zapomnieć o zasiedlaniu wielkich połaci eksplorowanych globów, przeciwnie, działamy w warunkach ograniczonej – i to mocno – liczby koncesji, dlatego też efektywność wykorzystania skromnych zasobów jest absolutnie podstawowym kryterium odniesienia sukcesu.

Autorzy również starali się zachować powściągliwość w popuszczaniu cugli wyobraźni. Domyślnie kampania rozgrywa się na powierzchni Marsa, dodatek DLC umożliwia zaś eksplorację również (niektórych) księżyców Jowisza. I choć realizm nie był bóstwem dla twórców, to musimy pamiętać, że w przypadku Czerwonej Planety możemy zapomnieć o wielkich akwenach wodnych, w przypadku zaś księżyców Galileuszowych nie ma co liczyć na promienie słoneczne jako efektywne źródło energii.

Jako handlowcy możemy zapomnieć o przemyślnej batalistyce i kampaniach bojowych, co jednak nie oznacza, iż nie dane nam będzie ubrudzić sobie doffworld-trading-company-20202-2.jpg 2łoni. Otóż tzw. czarny rynek oferuje nam szereg komercyjnych rozwiązań „niekonwencjonalnych”, w praktyce nawet spotykanych na Ziemi – a więc inicjowanie strajków u konkurencji, manipulowanie cenami rynkowymi itp. itd. Śmiem jednak twierdzić, że mechanice tej autorzy przypisali zbyt dużą rolę i na dłuższą metę raczej ona męczy miast bawić.

Gra jest utrzymana w dość wdzięcznej oprawie audiowizualnej, która jednak współcześnie nieco odstaje od standardów. Zdaje się ona nieco, hm, infantylna, nieco zbyt przerysowana, co poniekąd dziwi biorąc pod uwagę wcale poważne podejście chociażby do problematyki dynamiki wolnego rynku.

Offworld Trading Company to autentycznie świeże tchnienie obalające mocno już stetryczałe konwencje. Momentami nowatorstwo to rozmija się ze zwykłą grywalnością, o miodności nie wspominając, można również poutyskiwać nad brakiem solidnego endgame’u bądź możliwością rozgrywki na mapie o cechach kulistości, niemniej jednak wciąż jest to pozycja na dziesiątki, jeśli nie setki godzin.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję