LOGOWANIE
Zarejestruj sie

LEGO Star Wars The Complete Saga

LEGO Star Wars The Complete Saga
Sztab VVeteranów
Tytuł: LEGO Star Wars The Complete Saga
Producent: Traveller's Tales
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:2009-10-30
Premiera Świat:
Autor: Blackwolf111
Ocena
czytelników 65 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

LEGO Star Wars The Complete Saga + LEGO Indiana Jones 2 Przygoda Trwa

„Baw się dobrze”, tak właśnie należałoby przetłumaczyć nazwę najpopularniejszych na świecie wywodzących się z Danii plastikowych klocków. Czy równie dobrą zabawę zapewniają tworzone przez Traveller’s Tales gry komputerowe sygnowane logiem LEGO? Sprawdźmy.
lego-star-wars-the-complete-saga-+-lego-indiana-jones-2-przygoda-trwa-4700-1.jpg 1Założenie było proste – stworzyć grę osadzoną w uniwersum LEGO opartą na licencji popularnego filmu. Pierwsze było LEGO Star Wars The Video Game, którego sukces przekonał twórców co do słuszności obranej drogi, wynikiem czego powstały kolejne tytuły, a plastikowe ludziki wcieliły się w rolę charyzmatycznego Indiany Jonesa czy mrocznego Batmana stojącego na straży Gotham City. Ostatnie miesiące przyniosły ze sobą dwie kolejne odsłony cyklu i to na nich właśnie skupię się przy tworzeniu poniższego tekstu. Pomijając kwestie fabularne, gry nie różnią się znacząco ani w mechanizmach rozgrywki ani w oprawie audiowizualnej, stąd część opinii w widoczny sposób dotyczyła będzie obu gier łącznie.

Pierwszą pozycją jest LEGO Indiana Jones 2, akcja której osadzona została w realiach goszczącego niedawno na ekranach kin filmu „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”. Nie jest to jednak jedyny film z jakiego skorzystali twórcy, bowiem znaczna część poziomów czerpie z wcześniejszych przygód Indy’ego. Tak, tych, które poprzednio przedstawione były w pierwszej części gry, przy czym mamy tu do czynienia raczej z pomysłowym rozwinięciem aniżeli bezczelnym kopiowaniem poszczególnych lokacji. Jak to zwykle z dziełami Traveller’s Tales bywa, by zrozumieć fabułę niezbędna jest znajomość oryginału. Powiązania z wydarzeniami odgrywanymi w filmie są zwykle bardzo luźne i chaotyczne, stąd też niemożliwym było wyrozumienie kto z kim po co i dlaczego.

Podobnie wygląda to w przypadku LEGO Star Wars The Complete Saga, drugiego ze wspomnianych tytułów, który na półkach polskich sklepów ukazał s
ię 30 października 2009 roku. Tutaj podejście do oryginału jest wprawdzie nieco większe pod względem odwiedzanych lokacji i chronologii zdarzeń, ale pewna wybiórczość i sposób prezentacji także uniemożliwiałyby połapanie się w tym komuś, kto nie zna pełnej sagi Gwiezdnych Wojen. Pełnej, bo właśnie taki przedział fabularny znajduje się w grze. Wszystkie sześć części od „Mrocznego Widma” po „Powrót Jedi”. O ile Indiana Jones 2 jest pełnoprawnym sequelem, o tyle sprawa z Gwiezdnymi Wojnami wygląda nieco inaczej. W zasadzie jest to remake dwóch poprzednich części, z których każda skupiała się na jednej trylogii Georga Lucasa. Complete Saga skupia je w jedną grę, poprawioną, podrasowaną graficznie i poszerzoną o nową zawartość.

W żadnej z gier nie brakuje więc charakterystycznych dla danego filmu lokacji ani bohaterów. Jest tytułowy Indiana Jones wywijający swym niezastąpionym biczem wśród starożytnych ruin, są rycerze Jedi, robot R2D2 i włochaci wooki. Nie można ominąć walki z Lordem Vaderem czy Darth Maulem. Wszystkie te wydarzenia zostały rozlokowane w rozdziałach na jakie podzielone zostały obie gry. Podział ten jest zresztą w obu przypadkach identyczny. Mamy tu do czynienia z sześcioma rozdziałami reprezentowanymi przez oddzielne pomieszczenia, po których można się swobodnie przemieszczać w lokacji pełniącej rolę specyficznego menu głównego rozgrywki. Prócz wyboru misji fabularnych można tu też wyszukiwać bonusy, kupować przedmioty czy zwyczajnie wszcząć walkę z przechadzającymi się tu i ówdzie postaciami. W każdym ze wspomnianych rozdziałów znajduje się kolejnych sześć drzwi prowadzących do poszczególnych misji.

Misje same w sobie nilego-star-wars-the-complete-saga-+-lego-indiana-jones-2-przygoda-trwa-4700-2.jpg 2e są specjalnie długie. Przejście każdej z nich to zadanie wymagające średnio od piętnastu do trzydziestu minut. Około dwudziestu godzin zajmuje ukończenie całego trybu fabularnego zarówno Star Wars jak Indiany Jonesa. Sęk w tym, że gra wyświetlać będzie komunikat o ledwie kilkunastu procentach postępu w niej. Dzieje się tak za sprawą bardzo sprytnie wplecionego w mechanizmy rozgrywki systemu kolekcjonerstwa. Głównym towarem do zebrania są tu zwykłe klocki LEGO, które wypadają z pokonanych wrogów, zniszczonych przedmiotów czy specjalnie aktywowanych miejsc. Klocki te są walutą dostępnego w głównym pomieszczeniu sklepiku, gdzie wykupić można nowe postacie, podpowiedzi, wzmocnienia czy materiały specjalne. Dodatkowo na każdym poziomie znajduje się określona ilość klocków specjalnych, których odnalezienie jest premiowane ekstra. Poza tym w LEGO Star Wars prócz fabularnego występuje też kilka innych trybów rozgrywki, jak na przykład gra na czas.

Kolejną kwestią skłaniającą do ponownego i szczegółowego przejścia misji są rozliczne miejsca, w które dostać się może tylko postać o specyficznych umiejętnościach (biolog odpędzający mrówki w Indim czy robot łamiący kody w Star Wars). Postaciami innymi niż te zgodne z fabułą grać można dopiero po jednokrotnym „normalnym” ukończeniu misji, a różnorodność ścieżek w każdej z lokacji sprawia, że i drugie przejście to często zbyt mało, by odnaleźć wszystkie przygotowane przez twórców niespodzianki. Rozgrywkę prowadzimy zawsze co najmniej dwójką bohaterów. Poczynaniami jednego z nich steruje gracz, drugi podąża za nim kierowany przez całkiem przyzwoitą sztuczną inteligencję. Zastrzeżenie do sposobu gry komputera można mieć tylko w przypadku walki, kiedy to mógłby on postępować bardziej agresywnie.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
06.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
02.02.2010 | Klemento » Ja grałem w w zwykłe Lego star wars i powiem, że f
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję