LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Kryzys Kubański

Kryzys Kubański
Sztab VVeteranów
Tytuł: Kryzys Kubański
Producent: G5 Software
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2005-11-18
Premiera Świat:
Autor: 901
Ocena
czytelników 78 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Kryzys Kubański
Rozgrywka właściwa bardzo przypomina tą z gry Stalingrad, a co za tym idzie, ci którym gra przypadła do gustu, z pewnością polubią Kryzys Kubański. Jeśli chodzi o jednostki, to tutaj nie ma dużych zmian w porównaniu do Stalingradu. Dysponujemy dość zróżnicowanym arsenałem bojowym, począwszy od zwykłych żołnierzy, poprzez pojazdy pancerne, a kończąc na siłach lotniczych. Gra przedstawia się równie ciekawie jak pozostałe tytuły bazujące na silniku Blitzkriega, choć może to być też małym minusem, bo niektórzy lubią pewne urozmaicenie. Ale jeśli coś jest dobre, to po co eksperymentować…? Warto wspomnieć przy temacie jednostek, że ich naprawa odbywa się w trybie globalnym i ograniczono przez to ich ilość.

Kryzys Kubanski 005944,4
Eksplozja dworca kolejowego


Najciekawszą rzeczą w grze jest połączenie turowej strategii globalnej z grą strategiczną rozgrywaną w czasie rzeczywistym. Takie połączenie naturalnie początkowo bardzo się podoba, jednak na dłuższą metę nie sprawdza się, przynajmniej w moim przypadku. Przyczynia się do tego również aspekt oprawy muzycznej, która wymaga poprawy. Według mnie dobra ścieżka dźwiękowa stanowi połowę sukcesu. Wcale nie chodzi mi tutaj o jakość muzyki, ale o to, w jaki sposób miesza się z fabułą gry; jeszcze inaczej: czy potrafi przykuć uwagę, jednocześnie wprowadzając klimat realiów panujących w grze. Ponadto ważnym jest, żeby gra niosła ze sobą jakieś innowacje albo coś charakterystycznego. Naturalnie w tej grze pojawia się wspomniany wyżej tryb turowy, jednak jest to jedynie przystawka, ponieważ większość czasu spędzimy na rozgrywaniu konkretnych bitew, które stają się do siebie jakieś bardzo podobne. Po dłuższym czasie miałem coraz mniej ochoty, by w tę grę grać. Po prostu zaczęła mi się przejadać. W końcu ile razy można odgrzewać ten sam pomysł? Toteż bardzo bym prosił o pozostawienie rozwiązań zastosowanych w hitach, a to dlatego, że ciągłe powtarzanie schematu zabiera z tego hiciora jego wielkość i przyczynia się do degradacji go do zwykłej, przeciętnej gry.

Kryzys Kubanski 005944,5
Karambol na drodze


Na koniec chciałbym powiedzieć, że nie jestem nastawiony negatywnie do wykorzystywania dobrych i sprawdzonych rozwiązań z poprzednich gier, ale nie przesadzajmy. Gra nader wyraźnie przypomina Blitzkrieg, naturalnie zmieniono realia oraz dodano kilka rzeczy, jak encyklopedia czy rozgrywka turowa, ale to są tylko dodatki, które w rzeczywistości nie wnoszą za wiele zmian do gry. Szkoda, bo zapowiadało się tak dobrze. Niestety gra może jedynie zyskać zainteresowanie u ludzi, którzy polubili Blitzkrieg i chcieliby nie rozstawać się z silnikiem owej gry. Niemniej jednak przedstawiana tutaj gra jest solidną hybrydą RTS-a i strategii turowej, ale nadaje się tylko na jeden raz. Po przejściu gry odczuwamy niechęć do wszystkiego, co by się z tą grą kojarzyło. Nieraz miałem wrażenie, że niektóre walki już gdzieś rozgrywałem i tego deja vu nie mogłem się pozbyć. Toteż gdyby mnie ktoś zapytał, czy warto zakupić tę grę, odpowiedziałbym, że z pewnością przyniesie mu ona wiele godzin radości, pod warunkiem, że jest fanem gry Blitzkrieg. Natomiast jeśli nie jest fanem ww. gry, to niestety może pojawić się rozczarowanie i poczucie, że czegoś tutaj brakuje, czegoś ważnego, ale nie końca wiadomego. Może chodzi o brak świeżości, a może to kwestia fabuły lub samej rozgrywki? Pewnym jest, że gra nie ma tego ważnego składnika, jakim jest „dusza”, innymi słowy brakuje jej oryginalności, przez co koneserzy gatunku raczej nie uznają tej gry za szczególnie interesującą. Raczej powiedzą o niej jak o kolejnej produkcji, która niedługo gdzieś zniknie, niepostrzeżenie i bez echa.


Autor: Boolseye

Metryczka
Grafika 70%
Muzyka 70%
Poziom trudności 65%
Grywalność 60%


Ocena końcowa
65%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots ciekawa fabuła
dots połączenie gry typu RTS z grą turową
dots encyklopedia przedstawiająca wszystkie jednostki
dots rozgrywka multiplayer
dots niska cena
MINUSY
dots odgrzewany temat gry Blitzkrieg
dots słaba oprawa muzyczna
Wymagania systemowe
Pentium III 700 MHz, 256 MB RAM, karta graficzna 64 MB


Autor: 901
<< poprzednia | 1 | 2
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję