Jagged Alliance 2: Wildfire

Jagged Alliance 2: Wildfire
Sztab VVeteranów
Tytuł: Jagged Alliance 2: Wildfire
Producent: I-Deal Games Studios
Dystrybutor: TopWare Poland
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2005-12-09
Premiera Świat:
Autor: 5934
Ocena
czytelników 76 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!
Jagged Alliance 2: Wildfire
Nie samą jednak walką człowiek żyje. Gdy wyeliminujemy wszystkich wrogów w danym obszarze gra toczy się w czasie rzeczywistym, w którym można zająć się naprawą sprzętu, szkoleniem samoobrony, leczeniem ran, handlem, rozmowami z NPC (które nie są szczególnie rozbudowane), a także przedłużaniem kontraktów, za pieniądze, które wpływają na nasze konto ze zdobytych kopalni.

Każdy członek naszego oddziału jest określany przez kilka atrybutów: zdrowie, zwinność, zrę czność, inteligencja, umiejętność dowodzenia, wiedza medyczna, znajomość materiałów wybuchowych, znajomość mechaniki, umiejętności strzeleckie oraz poziom doświadczenia. Wiadomo, że wyższe wartości tych współczynników – większe szanse na przeżycie :). Z umieję tnościami wiąże się też element RPG w JA: Wildfire, ponieważ najemnicy rozwijają się w trakcie gry, co zwiększa atrakcyjność rozgrywki (oraz pensję naszych żołnierzy ;) ). Na przykład nasza postać stworzona w IMP początkowo będzie przeciętniakiem, ale w dalszej fazie stanie się doświadczonym i skutecznym zabójcą.

Ciekawym niuansem są sympatie i antypatie pomiędzy niektórymi najemnikami. Niektórzy po prostu się nie lubią i nie będą ze sobą współpracować, a inni odwrotnie – razem stworzą ś wietny zespół. Nie ma to bardzo wielkiego wpływu na rozgrywkę, ale świadczy o dbałości o szczegóły.


Jagged Alliance 2 Wildfire 215552,2

Targ niewolników


Akcja nie miałaby szans powodzenia bez odpowiedniego sprzętu. A jest w czym wybierać. Na małą rozmaitość broni narzekać nie można, mamy do wyboru wiele modeli pistoletów, pistoletów maszynowym, strzelb, karabinów, CKM-ów, karabinów snajperskich. Do tego dochodzą noże (w tym, bardzo skuteczne, noże do rzucania), moździerze, LAW-y , granaty (zwykłe, oszał amiające, z gazem łzawiącym) masa wyposażenia dodatkowego, jak rozmaite kamizelki, spodnie i hełmy. Aby zwiększyć skuteczność broni możemy doczepić dwójnóg, celownik laserowy i optyczny, czy granatnik. Aby zwiększyć szanse na wcześniejsze wykrycie wroga możemy założyć najemnikowi „elektroniczne ucho”, noktowizor i nawet okulary przeciwsłoneczne. Jest w czym wybierać jeśli chodzi o wyposażenie.

Wiele w Arulco się nie zmieniło od czasów 1999 roku… Engine gry jest cały czas ten sam, nie licząc niewielkich zmian. Zauważalna jest zmiana rozdzielczości na wyższą (1024x768), dzięki czemu możemy na jednym ekranie objąć większy obszar. Modele postaci, budynków pozostały takie same. Dzisiaj już taka oprawa graficzna wygląda nieco archaicznie, ale mimo wszystko jest estetyczna, przejrzysta i przede wszystkim nie odrzuca od monitora, bo wszystko, co konieczne jest bardzo dobrze widoczne. Animacje postaci także mimo upływu czasu wyglądają przyzwoicie Poza tym liczebność jednego oddziału wzrosła do dziesięciu, co uważam za korzystną zmianę, bo w poprzednich częściach właśnie mniej więcej tyle ludzi liczyła moja „grupa szturmowa”, więc podróże po głównej mapie sprawiają mniej problemu, a i w walce sprawdza się to dość dobrze.

Oprawę dźwiękową można określić jako poprawną, w porywach dobrą. Muzykę doskonale pozna każdy fan serii, gdyż pozostała niezmieniona. Takie militarne klimaty, więc pasuje do gry, choć zachwytów nie ma. To była ta poprawna część. ;) Za dość dobre uważam odgłosy wystrzałów, uderzenia pocisków w różne powierzchnie, rykoszety, wybuchy. Przyjemnie dla ucha brzmią kwestie mówione przez najemników. Głosy są bardzo dobrze dobrane do poszczególnych postaci, co korzystnie wpływa na klimat gry.

Wracając do tej „nie pasującej” mi kwestii w fabule, o której wspomniałem na początku. Tutaj niestety sprawa jest dość mocna rażąca. Umiejscowienie NPC, ich dialogi i questy są identyczne jak w JA2! Jak dla mnie to jest po prostu ogromne niedopatrzenie, albo i nieróbstwo! Gościmy w tym samym państwie, nazwy i lokalizacje miast są takie same, ale cał kowicie zmieniono poszczególne sektory (i zrobiono jest atrakcyjnie i ciekawie), no ale brak wymiany tych nieszczęsnych NPC stwarza wrażenie paskudnego niedopracowania. Tak jakby przy zmienianiu JA:2 w JA: Wildfire całkowicie zapomniano o NPC. I rozwiązała się sprawa „powrotu” Deidranny… Jeśli ktoś nie grał w Jagged Alliance 2, to po prostu tego nie zauważy, ale w wypadku tej gry większość graczy będzie stanowić „stara gwardia”. Tak ci ężko byłoby trochę dłużej posiedzieć i wymyślić coś ciekawego w sprawie tych questów?


Jagged Alliance 2 Wildfire 215553,3

Gdzie jest Wally?:)


Ciężko mi jednoznacznie ocenić Jagged Alliance: Wildfire. Jakby nie patrzeć jest to bardzo dobra strategia turowa, jednak patrząc od strony technicznej spóźniona o epokę. Nie licząc zmiany rozdzielczości wygląda tak, jak część sprzed 7 lat! To może odstraszyć nowych graczy. Zwłaszcza, że nie tak dawno ukazała się gra mocno przypominająca JA, mianowicie świetny Silent Storm, przy którym teoretycznie Wildfire powinien się „ schować”. Jeśli jednak wziąć pod uwagę grywalność, to w dalszym ciągu jest ona ogromna i ł atwo zasiedzieć się w Arulco na długie godziny!

Gdyby nie cena, wynosząca 49 zł, mógłbym polecić grę z czystym sumieniem fanom tej serii. Przecież Jagged Aliance 2,5: Unfinished Business pojawił się kilka lat temu w cenie o dwadzieścia złotych niższej! Jeśli jednak ktoś jest w stanie odzwyczaić się od nowoczesniej grafiki w pełnym 3D, efektów świetlnych, cieni, skomplikowanych animacji, itp., a za to przygotuje się na ciekawą i wymagającą rozgrywkę i będzie mógł wydać 49 zł, to powinien spró bować swych sił w Arulco!

Metryczka
Grafika 40%
Muzyka 40%
Poziom trudności 85%
Grywalność 90%


Ocena końcowa
75%


10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
10 20 30 40 50 60 70 80 90 100
+ / -
PLUSY
dots grywalność
MINUSY
dots archaiczna oprawa audiowizualna
Wymagania systemowe
Minimalne: Procesor 233 Mhz, 64MB Ram, Grafika 8MB, 900MB wolnej przestrzeni na dysku twardym



E-mail autora: aciek


Autor: 5934
<< poprzednia | 1 | 2
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję